Winkeliers voelen zich veiliger 'Goed dat ze fietsers aanpakken' Verdubbeling Sloeweg kan beginnen WALCHEREN almanak Vuurwerk DONDERDAG 20 december 2012 17 Glazen Huis draait op volle toeren 18 en 19 Calvijncollege als eerste alcoholvrij 20 en 21 Samenwerking ondernemers, gemeente, politie en brandweer Vlissingen heeft effect door Maurits Sep VLISSINGEN - Ondernemers in de binnenstad van Vlissingen voelen zich in en om hun winkel veiliger dan twee jaar geleden. Dat blijkt uit een enquête die in het najaar is gehouden. De enquête vond plaats voor het project Veilig Ondernemen. Vlis singen had daarvoor al een keur merk gekregen met één ster, van wege de samenwerking tussen on dernemers, politie, brandweer en gemeente. Omdat die samenwer king al twee jaar goed verloopt en resultaat heeft, kreeg Vlissingen gisteren een tweede ster van dit keurmerk. Dat de samenwerking tot verbete ring leidt, blijkt volgens de Vlis- singse Ondernemers Centrale, de gemeente en het Hoofdbedrijf schap Detailhandel - dat de ster uitreikte - uit het grotere gevoelen van veiligheid onder winkeliers in de binnenstad. In 2010 voelde meer dan de helft van hen zich onveilig in de eigen winkel. Dat werd vooral veroor zaakt door winkeldiefstallen. Nu voelt nog maar vijftien procent van de winkeliers zich onveilig in hun zaak. Dat is mede te danken aan maatregelen die zij zelf heb ben genomen, zoals trainingen voor omga,an met onveiligheid, minder geld in kassa houden en in structies voor het personeel. Bo vendien wordt winkeldiefstal als een minder groot probleem ge zien. Elf procent van de ondernemers voelt zich niet veilig rondom de ei gen winkel. Ook dat is veel minder dan twee jaar geleden, toen was dat 48 procent. Deze verbetering is volgens de betrokkenen te danken aan beter contact met de politie en aan de aanpak van hangjonge ren in het centrum. Bovendien zien de winkelstraten er schoner en beter uit, vinden on dernemers. Iets meer dan de helft van hen is nu tevreden, in 2010 was dat eenderde. De positieve resultaten van de en quête zijn opmerkelijk, omdat de gemeente in november nog een speciale bijeenkomst belegde over veiligheid in de binnenstad nadat daar enkele incidenten waren voor gevallen, waaronder een roofover val en mishandeling. Die bijeen komst werd overigens niet erg druk bezocht door bewoners en ondernemers. Burgemeester René Roep sloot toen al niet uit dat dat er wellicht mee te maken kon heb ben dat veiligheid niet als een pro bleem werd ervaren. Gezien de uit slag van deze enquête zou dat een gerechtvaardigde conclusie kun nen zijn. De komende twee jaar wordt voor het keurmerk Veilig Ondernemen vooral aandacht besteed aan over last door fietsers in het centrum en herstel van straatmeubilair. door Maurits Sep VLISSINGEN - Zelf had. Edwin Til- roe 'gelukkig nooit iets serieus ge had'. En toch constateert ook de opticiën, die een winkel heeft in de Walstraat, dat 'de veiligheid- in de stad er aardig op vooruit is ge gaan'. Een tweede ster voor het keurmerk Veilig Ondernemen be vestigt dat. „We zijn goed bezig." En dat dankzij een paar eenvoudi ge ingrepen: „Er waren een paar plekken in de stad slecht verlicht doordat de lampen niet brandden. En er waren plekken waar mensen moeilijk langs konden omdat er dingen in de weg stonden. Ook de overlast van mensen die 's avonds door de stad lopen is aangepakt." De komende twee jaar wordt het fietsen in de winkelstraten aange pakt. Daar is Tilroe blij mee, want Ook al mag het nu al niet, het ge beurt toch. „En veiligheid is niet al leen criminaliteit, maar ook dat klanten rustig en veilig door de straat kunnen lopen." Tilroe voelt zich niet onveilig in zijn zaak. Een winkeldiefstal, zoals hij niet zo lang geleden nog mee maakte, tast dat gevoel niet aan. Tilroe heeft een camera in zijn winkel. „Dankzij de beelden heeft de politie die winkeldief later als nog kunnen aanhouden." Tip? redactie@pzc.nl HEINKENSZAND - Door een uit spraak van de Raad van State staat de brug open voor de verdubbe ling van de Sloeweg. 1-Iet bestem mingsplan is onherroepelijk gewor den, zeiden de Borselse wethou ders Jan Zandee en Ad Schenk in een reactie op de uitspraak. Zandee praat binnenkort met gede puteerde Kees van Beveren over het vervroegen van de werkzaam heden, van 2014 naar medio 2013. „Nu kan de provincie concreet za ken doen met de grondeigenaren." De Raad van State verklaarde don derdag de bezwaren van de dorps raad van Nieuwdorp (pleidooi voor een veilige fietsoversteek), de Vereniging van Eigenaren van het vakantiepark Stelleplas in Hein- kenszand (vrees voor verkeersla waai) en een agrariër die vond dat hij te veel grond moet inleveren voor de brede middenberm, onge grond. „De gemeente is op alle on derdelen in gelijk gesteld. Dit is echt een stap vooruit in de ontwik keling van de Sloeweg. Nu kunnen we het tempo erin houden", aldus wethouder Ad Schenk. De Raad van State vindt een fietstunnel niet nodig vanwege een geplande rotonde in de Sloeweg. Het is weer de tijd dat iedereen voor gelicht moet worden over zevenklap pers, gillende keukenmeiden, great balls of fire en ander knallend, gillend en kleurrijk ongerief dat on der de verzamelnaam vuurwerk valt. Dus pakte die verslaggeefster van een provinciale krant uit Zeeland de telefoon om de ene na de andere vuurwerkverkoper te bevragen over de stand van zaken. Ze vuurde een lijst van vragen door de telefoon af en kreeg, zo bleek uit haar reacties, allerlei interessante wetenswaardig heden te horen. Vol begrip hoorde ze de verhalen aan en ze had ook duide lijk een beeld bij de antwoorden. Dat bleek wel toen ze zei: „Dus dat vuur werk moet je bij voorkeur bij de bu ren afsteken, anders blijf je vegen." Veiligheid is meer dan criminaliteit; het gaat ook over rustig door de straat kunnen wandelen, benadrukt opticiën Edwin Tilroe (rechts), foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1