Wessi maar niks •land 19 DDR T schiet wapenverkoop omhoog 49,£ cheap.nl dagactie 50% Libische Lente Tijd voor zonnige jaren Arrestatie na Facebook-dreiging 3-daagse Stedentrip Antwerpen cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 dinsdag 18 december 2012 gens meer geneigd zichzelf kri tisch te betrachten. De positieve score is hier 21,5 procent, de nega tieve 17,1 procent. Ondanks de spraakmakende cijfers is er wel hoop op verandering. De jonge generatie, zeg maar van na de val van de Berlijnse Muur, kijkt veel minder door een Oost-West- bril. Sinds de hereniging van de twee Duitslanden zijn twee miljoen KHIWB CLÜCKUCH CELEBT, CEIIEBT CEUtCUT IK DER Oost-Duitsers gemigreerd naar het westen van hun land. Volgens het weekblad Der Spiegel beginnen veel emigranten nu terug te keren. Een van de verklaringen daarvoor is dat het economische klimaat in het oosten de laatste jaren is verbe terd, hoewel de werkloosheid nog wel twee keer zo hoog is (12 pro cent) als in het westen. De financi ën zijn waarschijnlijk niet de be langrijkste reden. Heimwee naar Tripoli LIBIË door Brenda Stoter Boscolo Veel Ossi's zijn trots op hun DDR-af- komst, zo blijkt op tal van foto's op internet. de levensstijl speelt een grote rol. De 30-jarige Sebastian Müller ver diende 56.000 euro bij Audi in München. Terug in zijn geboorte streek, Oberlausitz, neemt hij ge noegen met veel minder. In het westerse München voelde hij zich verloren. Hij maakte haast geen vrienden en verhuisde na een paar jaar terug. In Der Spiegel zegt hij: „Ik ben tevredener dan ik ooit was in het westen." De Arabische Lente heeft grote invloed gehad in Noord-Afrika en het Midden-Oosten. Jonge mensen vertellen wat het voor hen heeft betekent. Vandaag afle vering 2: Dania El Montaser (20), student in Tripoli, Libië. aat ik even voorop stel len dat Libië geen Egyp te en zeker geen Syrië is", zegt Dania fel. „Bij ons gaat het duidelijk beter. Geluk- kig." Dania Montaser is student genees kunde en woont nog thuis bij haar ouders in Tripoli. Ze heeft grote dromen, voor zichzelf en voor haar land. Deze dromen ont stonden toen zij op 16 februari 2011 de universiteit van Tripoli bin nenstapte en over de protesten in Benghazi, 1.000 kilometer verder op, hoorde. „Ik en mijn medestudenten kon den maar aan één ding denken: hoe kunnen we aan deze revolutie deelnemen? Helaas gebeurde er toen nog niets hier in Tripoli, om dat de beveiliging werd aange scherpt." Na drie dagen bereikten de protes ten ook haar stad en ontstond er totale chaos. Het leger van Kaddafi schoot op onschuldige burgers, stadgenoten van Dania. Velen van hen vonden de dood. „Op 20 februari verloor ik twee medestudenten. Ze zijn beiden door het hoofd geschoten. Meestal waren het de mannen die gingen protesteren. Voor vrouwen was het niet veilig. In Benghazi zijn heel wat vrouwen verkracht", zegt Dania zachtjes. Omdat het voor haar familie te ge vaarlijk was om tijdens de protes ten de straat op te gaan, hielpen zij vanuit huis door informatie te verspreiden en mensen op te van gen. Toen Kaddafi na een aantal maan den werd vermoord, heerste er op luchting. „Een vriend kwam ons Dania El Montaser (met roze blou se) met enkele van haar vrienden. 'Bij ons gaat het beter dan in Egypte en Syrië.' huis binnen en schreeuwde 'hij is eindelijk dood'. Vervolgens heb ben we met de hele familie staan dansen." Dania ziet Libië als een land in op bouw. Stapje voor stapje wordt er gewerkt aan het opbouwen van een democratie. De jeugd zal hier ooit de vruchten van plukken, denkt ze. De komende vijfjaar worden vol gens Dania zonnige jaren. Als op richter van de studentenbond van de geneeskundeafdeling op haar universiteit hoopt ze de rechten voor studenten te verbeteren. Voorheen werd daar nauwelijks aan gedacht. En na haar studie wil ze de wereld rondreizen en een tijdje in Ameri ka werken. Hoewel Dania de 'Ame rican Dream' wil nastreven, zal ze altijd weer terugkeren naar haar Li bië. „De liefde die ik voel als ik onze vlag zie, heb ik nooit eerder ge voeld. Libië zal ooit het land wor den waar wij allemaal van ge droomd hebben, daar ben ik van overtuigd." om de vlucht in wapenverkopen af te remmen. Volgens de Amerikaanse nieuwsor ganisatie Christian Science Moni tor is het niet ongewoon dat wa penverkopen omhoog schieten na een massamoord. Kopers gaan dan - gemotiveerd door verlangen naar zelfverdediging - naar de winkels. Ze zouden ook gedreven kunnen worden door de angst voor strikte re regulering die president Obama mogelijk wil introduceren. De machtige, rijke geweerlobby NRA (National Rifle Association) zwijgt als het graf. Vlak na zo'n drama heeft niemand behoefte aan de inbreng van de club waar van acteur Charlton Heston ooit de bekende voorman was. Sinds vrijdagochtend 9.36 uur - het exac te moment waarop Adam Lanza de Sandy Hook-basisschool bin nen drong - is er op het anders zo actieve Twitteraccount van de club geen tweet meer verschenen. LOS ANGELES - Een man die op Face- book had gedreigd met schietpar tijen op meerdere basisscholen, is zondag in Los Angeles aangehou den. Toen agenten bij het huis van de verdachte in de Amerikaanse stad aankwamen, troffen ze daar talrijke wapens aan, meldde de Los Angeles Times gisteren. De verdachte werd gearresteerd op verdenking van het maken van cri minele bedreigingen. De autoritei ten hebben zijn naam, leeftijd en adres niet vrijgegeven. De arrestatie kwam op dezelfde dag dat de politiechef in de stad had aangekondigd met patrouilles te beginnen om scholen beter te be schermen tegen potentiële schut ters. De aangescherpte beveiliging zal van start gaan wanneer de scholie ren na de kerstvakantie in januari weer naar hun klassen gaan. De maatregel is een antwoord op de dodelijke schietpartij op een ba sisschool in Newtown, Connecti cut, waar een schutter vrijdag twin tig kinderen en zes volwassenen doodschoot. De dader, de 20-jarige Adam Lanza, doodde ook zijn moe der en uiteindelijk zichzelf. In Newtown zijn gisteren de eerste slachtoffers van het bloedbad be graven. Het gaat om de jongetjes Noah Pozner en Jack Pinto, beiden zes jaar oud. De komende dagen volgen meer uitvaarten. De slachtoffers zijn gisteren her dacht tijdens een dienst waar ook president Barack Obama sprak. Op mogelijke oplossingen voor het vuurwapengeweld ging hij niet concreet in. per/toplocatie één superactie! korting A gQ* per persoon, per arrangement 2 overnachtingen incl. ontbijt v' Gratis infopakket Antwerpen Volledig vernieuwde kamers In hartje centrum gelegen 11 Antwerpen City Center Hotel In Berlijn vieren Duitsers in 1989 de val van de Muur. Voormalige bewoners van de DDR denken ruim twintig jaar later veel positiever over zichzelf dan over hun westelijke landgenoten. foto Paul Stolk/ANP 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl res.kosten C 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9