Straling verminderd U hoort goed, maar u verstaat slecht? S§ 7 'Bouw moet tiende topsector worden' Meld u nu aan! Dolfinarium boos over 'leugens' rond buitrug Marine zoekt vermisten Baltic dinsdag 18 december 2012 Wereldprimeur in Nederland is goed voor patiënt, arts en laborant NIEUWEGEIN - De behandeling van mensen met vaatproblemen kan veiliger voor patiënt, arts en rönt- genlaborant. Door een nieuwe techniek kan de stralingsbelasting met 75 procent worden terugge drongen. Het door Philips Health care ontwikkelde systeem is met succes getest op vijftig patiënten in het Sint Antonius Ziekenhuis Utrecht/Nieuwegein. Zij zijn met goed gevolg behandeld aan door verkalking ontstane ernstige ver nauwingen in de vaten in buik en/of hersenen. Gisteren maakte onderzoeksleider dr. Marco van Strijen deze resultaten bekend. Niet alleen voor patiënten met vaatvernauwingen kan de nieuwe techniek worden gebruikt, ook an dere ingrepen door interventiera diologen kunnen ermee worden verricht. Te denken valt bijvoor beeld aan het bevriezen of weg- schroeien van tumoren. Ook voor mensen die een beroerte hebben gehad of voor patiënten met over gewicht kan de nieuwe techniek baat hebben. Tienduizenden patiënten worden in Nederland jaarlijks door inter ventieradiologen behandeld. Te veel straling kan leiden tot brand- plekken en oogschade. AlluraClarity heet het apparaat, dat de bestaande röntgenappara tuur vervangt. In feite borduurt het toestel voort op de radiologi sche apparatuur die al in gebruik is, alleen is het rekenvermogen tientallen malen groter dan voor heen. Daardoor kan een ader op het moment dat de radioloog gaat dotteren, direct goed worden beke ken. Dat was tot nu toe slechts mo gelijk met gebruik van grote doses gevaarlijke röntgenstraling. Dat kan belastend zijn voor patiënten, maar zeker ook voor de radioloog en de laborantes. Die dragen zwa re loden schorten en staan achter loden sluizen, maar krijgen toch nog een hoeveelheid straling. De beschermende kledij is bovendien zo zwaar, dat ze leidt tot knie- en rugklachten bij behandelaars. Het Utrechtse ziekenhuis is het eerste ter wereld waar deze snelle methode wordt toegepast Andere voordelen ervan zijn dat de behan deling door de patiënt als minder benauwend en minder onprettig wordt ervaren. Radioloog Van Strijen: „We kunnen nauwkeurig zien op welke plek de naald het lichaam in moet en welke route de naald moet volgen. We kunnen heel diepe, moeilijk bereikbare plekken in het lichaam veilig en nauwkeurig bereiken. De compu ter berekent de route ultrasnel." Het succes in Nieuwegein is niet onopgemerkt gebleven. Ziekenhui zen in binnen- en buitenland heb ben de nieuwe apparatuur besteld. den HAAG - Aannemers willen dat de bouw wordt benoemd tot tien de topsector. Ondernemers in de bouw maken het mogelijk dat bedrijven in ande re branches kunnen excelleren, maar dan moeten zij deze 'facilite- rende taak' wel kunnen uitvoeren. Dat heeft: Henk Klein Poelhuis, voorzitter van Aannemersfedera tie Nederland Bouw Infra, giste ren gezegd. Het kabinet heeft ne gen bedrijfstakken waarin Neder land uitblinkt, aangewezen als top sector. Deze worden vanuit Den Haag bijgestaan en geholpen in hun samenwerking met andere be drijfstakken en met universiteiten en onderzoekscentra. De federatievoorzitter hoopt dat aannemers ook aanspraak op die steun kunnen maken. Door de eco nomische malaise vallen maande lijks meer dan honderd bedrijven in de bouw- en infrasector om, een veelvoud aan werknemers raakt daardoor werkloos en het economisch verlies loopt in de mil joenen. „Dit tij moet worden ge keerd en de sector kan dat niet al leen", aldus Klein Poelhuis. Volgens hem heeft minister Stef Blok (Wonen) onlangs te kennen gegeven dat de bouw voorlopig nog twee jaar op een houtje moet bijten, omdat stimulering van de sector geen structureel effect op de economische vooruitgang zou hebben. Klein Poelhuis noemt die opmerking 'een schoonheidsfout je'. Ruim 1500 bedrijven trekken ko mend jaar 319 miljoen euro uit voor onderzoek in de topsectoren en het kabinet legt er 83 miljoen bij, aldus de minister Henk Kamp (Economische Zaken). Het kabinet heeft negen deelgebieden aangewe zen als topsector: logistiek, life sciences, hightech, creatieve indus trie, energie, water, chemie, tuin bouw en agrofood. HARDERWIJK - De dierenartsen van het Dolfinarium in Harderwijk en stichting SOS Dolfijn zijn 'zeer ver bolgen over de leugens' die Lenie 't Hart van de Zeehondencrèche en Marianne Thieme van de Partij voor de Dieren hebben verspreid over de aanpak van buitrug Johan nes. De artsen gaven het dier vrijdag een slaapmiddel. De buitrug was aangespoeld op zandbank De Ra zende Bol en was ernstig ver zwakt. Zaterdag bleek dat het slaap middel niet had gewerkt. De art sen zagen af van een tweede po ging. De injectie moest nu in de staart, maar de dierenartsen von den dat te gevaarlijk omdat de wal vis met de staart kon gaan slaan. De website van de Zeehonden crèche van Lenie 't Hart meldde zondag dat een dierenarts van het Dolfinarium zaterdag opnieuw een euthanasiepoging had gedaan. „Het stoort het Dolfinarium in ho ge mate dat zulke leugens worden verspreid", aldus directeur Marten Foppen. Hij is ook boos over de uitlatingen van Marianne Thieme dat de artsen van het Dolfinarium onkundig hebben gehandeld. DEN HAAG - Duikers van de Ko ninklijke Marine gaan vandaag zoe ken naar vermiste opvarenden van de Baltic Ace. Dat schip zonk vori ge week na een aanvaring op de Noordzee. Het wrak ligt op 40 meter diepte, circa 65 kilometer van de Zeeuwse kust. De duikers gebruiken een on derwaterrobot om het schip en de zeebodem in kaart te brengen. Daarna gaan ze in het wrak zoe ken naar lichamen. Zes bemanningsleden zijn nog niet gevonden. Vijf lichamen wer den al geborgen en dertien men sen overleefden het ongeluk. Veel mensen hebben moeite met het verstaan van gesprekken, terwijl ze toch goed kunnen horen. Vooral als er achtergrondgeluid is, wordt verstaan voor hen lastig. De oorzaak is vaak een beschadiging van de haarcellen in het binnenoor. Het nieuwste toestel van NovaSense is speciaal ontwikkeld om dit te compenseren. Dagelijks merken veel mensen dat ze moeite hebben om gesprekken te volgen. Omgevings geluiden, slechte akoestiek, achtergrondmuziek en onduidelijke sprekers maken dat het voeren van gesprekken erg veel energie kost. Er moet vaak worden gevraagd wat er gezegd is. Daar door wordt het steeds minder leuk om in grotere gezelschappen te verkeren. Beschadiging binnenoor Wat weinig mensen weten, is dat dit wordt veroorzaakt door een beschadiging in het binnen- oor.-Onderzoek heeft aangetoond dat de haarcel len in het binnenoor verantwoordelijk zijn voor aanpassingen in het geluid. Deze cellen zorgen ervoor dat zachte geluiden luider worden en harde geluiden juist wat worden gedempt. Die aanpas singen gebeuren wel 20.000 keer per seconde. Spraak hoorbaarder Als de haarcellen beschadigd zijn, hoort u het ge luid dus wel, maar zachte geluiden klinken zachter en harde geluiden juist harder! Omdat spraak vaak net iets zachter is dan omgevingsgeluid is het dus niet goed te verstaan. Wanneer door blootstelling aan lawaai of een verminderde doorbloeding de haarcellen niet goed functioneren, is het niet zin vol om het geluid alleen maarte versterken, zoals dat gebeurt in conventionele hoortoestellen. Veel beter is het als het toestel zachte spraak en hinder lijke luide omgevingsgeluiden goed herkent en zo spraak weer hoorbaar maakt. Nieuwe technologie Steeds meer hoortoestellen uit het topsegment worden speciaal ontwikkeld met deze gedachte. De verhouding tussen versterking, spraakverstaan en de balans tussen verschillende geluiden staat voorop. Prettig is dat deze technieken niet meer alleen zijn voorbehouden aan de toptoestellen. Vergelijkbare uitgangspunten worden nu ook in andere hoortoestellen toegepast, zoals in de nieuwe NovaSense XCL. Testpersonen gezocht! Schoonenberg zoekt testpersonen, die de be schreven situatie herkennen. Uit eerdere tests met hoortoestellen uit het topsegment is gebleken dat deze techniek een grote verbete ring geeft, met name op het verstaan in gezel schappen. Wij zijn heel benieuwd wat de NovaSense XCL toestellen op dat gebied kunnen waarmaken. Daarom willen we deze graag met u testen, ledereen met gehoorverlies kan mee doen aan de test. Want uw mening telt bij ons. Daarom wordt de test ook afgesloten met een interview. Hierin vragen we u of u in het dagelijks gebruik echt verschil ervaart. ■m De NovaSense XCL, klein en onopvallend. Nauwelijks groter dan een 1 euro munt! De haarcellen in het binnenoor bewegen heel snel en fungeren als versterker en als demper. Als de haarcellen beschadigd zijn, wordt spraak niet voldoende meer versterkt en hinderlijk lawaai niet meer gedempt. Bent u geïnteresseerd? Meld u dan voor 29 december aan voor de test. Bel 0900 - 0616 of meld u aan via www.schoonenberg.nl/test. Deelname is gratis en geheel vrijblijvend! Ontdek zelf welke grote voordelen de nieuwe NovaSense XCL voor u heeft. Meld u nu aan! "Ik had niet verwacht dat het verschil zo groot zou zijn. Eindelijk kan ik de gesprekken 1 met vrienden en familie weer goed volgen. En ik houd van gezelligheid, dus dat is heerlijk!" Mevr. Bakkers, deelneemster eerder onderzoek Gratis en vrijblijvend 0616 I'S cpm) of www.schoonenberg.nl/ test Schoonenberg hoorcomfort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7