In topsport kan er maar één winnen 25 z eens wie allemaal weet hadden van de Mexico-leugen Kort voor dé val. Michael Rasmussen leidt de Tour van 2007 voor Alberto Contador. foto ANP Chronologie 2003-2007: Michael Rasmussen (1 juni 1974) ontwikkelde zich bij Ra- bo als de man voor het bergklasse- ment en de ritzeges in bergritten. Voorjaar 2007: Rasmussen meldt de UCI dat hij een tijdje in Mexico verblijft. Hij wijzigt de data enkele keren per brief. Een ervan wordt vanuit Mexico verstuurd door een huishoudster van de familie van zijn (Mexicaanse) vróuw. Eind juni 2007: De UCI laat Rabo weten dat Rasmussen door het mis sen van dopingcontroles (door fou ten in zijn verblijfsgegevens) inmid dels twee officiële waarschuwingen; achter zijn naam heeft staan. Bij een derde volgt een schorsing. Eind juni 2007: Rabo vraagt UCI of Rasmussen gezien de waarschu wingen wel mag starten in de Tour. Het antwoord is ja. Juli 2007: De Deense wielerbond laat weten dat Rasmussen gezien al door Ad Pertijs AMSTERDAM - Ranomi Kromowid- jojo of Marianne Vos, dat is de gro te vraag als vanavond in Amster dam vakjury en sporters de sport vrouw van het jaar gaan kiezen. Bij de mannen (Epke Zonderland) en de ploegen (hoclceyvrouwen) is er een duidelijk topfavoriet, maar bij de vrouwen tekent zich een her haling van de 'slag van 2000' af. „Ik moest er natuurlijk ook even aan denken", zegt Leontien van Moorsel over de avond dat zij Inge de Bruijn klopte in de strijd om de Jaap Eden trofee. Nu staan er weer een topzwem- ster en een topwielrenster tegen over elkaar. „Deze strijd is niet he le gemiste controles niet langer deel uitmaakt van de nationale se lectie voor WK en Olympische Spe len. Het nieuws veroorzaakt een kettingreactie in de Tour. 26 juli 2007: Op een persconferen tie bezweert Rabo bij monde van advocaat Harro Knijff dat Rasmus sen niet meer te verwijten valt dat slordigheden in zijn verblijfsadmini- stratie (whereabouts). Hij zou wel degelijk in Mexico zijn geweest. 27 juli 2007: Rabo zet geletruidra ger Rasmussen na het winnen van de laatste bergrit uit de Tour. Om dat volgens teambaas Theo de Rooij op die dag pas duidelijk werd dat de renner bewust had gelogen over zijn verblijfsplaatsen. 28 juli 2007: Rabo ontslaat Ras mussen op staande voet Najaar 2007: Voor het eerst geeft Rasmussen toe dat hij nooit in Mexico is geweest dat voorjaar. En lemaal te vergelijken met die van ons, maar het wordt voor de vakju ry (waarin ze zelf zitting heeft) en de sporters weer heel moeilijk om een keuze te maken", aldus Van Moorsel. Het grote verschil met 2000 is volgens Inge de Bruijn het feit dat beide genomineerde vrou wen drie gouden medailles pakten op de Olympische Spelen van Syd ney. Nu viste Kromowidjojo er twee op uit het zwembad en raap te Vos er ééntje op van de weg. „Maar de wereldtitel die Marianne daarna pakte in Valkenburg, telt ook wel degelijk mee", stelde Kro mowidjojo onlangs in een dubbel- inter.view met Vos. Daarnaast ontpopt Vos zich de laatste maanden meer en meer als dus heeft hij daarover steeds gelo gen tegen in ieder geval UCI (whe- re-abouts) en pers. Najaar 2007: Rabo kondigt een herstructurering van de ploeg aan. Harold Knebel vervangt Theo de Rooij als algemeen directeur en de ploeg zet eën proces in werking waarbij de renners veel beter ge volgd worden dan daarvoor. Voorjaar en zomer 2008: Rasmus sen wint rechtszaak om schadever goeding, maar krijgt niet het door hem gevraagde volle pond. Omdat hij alles grotendeels aan zijn eigen gedrag te wijten heeft. Hij krijgt 700.000 euro in plaats van 4,5 mil joen. Zomer 2008: Zowel Rasmussen als Rabo gaat in beroep tegen het vonnis. Rasmussen eist nu 5,8 mil joen. Rabo wil de zeven ton terug. <9 2008-2012: Diverse getuigen wor den gehoord. Rasmussen probeert een voorvechtster in de strijd te gen doping. De Bruijn zegt 'weinig te kunnen' met een keuze tussen twee ver schillende sporten. „Als het dan nu toch moet, kies ik voor Marian ne. Omdat zij al zolang zoveel wint." Van Moorsel neigt even eens naar Vos. Van Moorsel is niet de enige die oppert om dit jaar bij wijze van uitzondering twee winnaressen aan te wijzen. Kromowidjojo en Vos voelen daar alvast niets voor. „In topsport kan 'er maar één win naar zijn", zeggen de twee op felle toon. „Eigenlijk", zegt Kromowid jojo, „ben ik er ook niet zo mee be zig. De échte wedstrijd hebben we allebei toch al gewonnen." aan te tonen dat Rabo medeschul dig is omdat het altijd heeft gewe ten van de Mexico-leugen. De noodzaak van ontslag op staande voet tijdens de Tour ontbrak daar om volgens hem. Toenmalig team baas Theo de Rooij getuigt dat hij niet op de hoogte was van het be drog. #19 oktober 2012: Rabo trekt zich als sponsor terug uit de ploeg na het zoveelste dopingschandaal in de wielersport. 13 december 2012: De ploeg rondt de vijf jaar durende herstruc turering af met bekendmaken van nieuwé naam: Blanco. #18 december 2012: Rasmussen en Max van Heeswijk worden gehoord als getuigen. De opgeroepen ploeg- arts Jan-Paul van Mantgem en een soigneur zijn verhinderd. Maart 2013: De volgende zitting in de zaak Rasmussen-Rabo. 13-13 Zwemsters en wielrensters zijn de grootverdieners tijdens de jaarlijk se verkiezing van de Sportvrouw van het Jaar. De beide sporten voeren samen de ranglijst aan voor wat betreft het behaalde aantal 'titels': 13-13. Marianne Vos kan bij de verkiezing van de Sportvrouw van het Jaar daarom een dubbelslag slaan. Als ze wint, loopt ze niet alleen uit naar drie 'titels', maar zet ze ook haar sport alleen aan de leiding. Vanavond wordt duidelijk wie de kop neemt. dinsdag 18 december^2012 ZEIST Kaarten Martins Indi en Bacuna geseponeerd Feyenoorder Bruno Martins Indi en Leandro Bacuna van FC Gronin gen worden niet geschorst voor de rode kaarten die zij afgelopen weekeinde kregen. De aanklager be taald voetbal van de KNVB heeft beide kaarten geseponeerd. Mar tins Indi werd tegen ADO Den Haag van het veld gestuurd, omdat hij Mike van Duinen onreglemen tair gestuit zou hebben. De Feye noorder kondigde direct na de wed strijd aan in beroep te zullen gaan tegen een eventuele straf. APELDOORN Periodetitel voor Sparta Rotterdam Sparta Rotterdam heeft de tweede periodetitel in de Jupiler League veroverd. Concurrent Almere City FC had maandag de inhaalwed strijd bij AGOW met grote cijfers moeten winnen, maar de ploeg van trainer Fred Grim ging hard on deruit in Apeldoorn: .4-0. Istvan Bakx speelde de hele wedstrijd bij AGOW. Met achttien punten uit acht wed strijden eindigde Sparta daardoor bovenaan in de tweede periode, Al mere bleef op vijftien steken. GELSENKIRCHEN Schalke klaagt KNVB aan om blessure Afellay De Duitse voetbalclub Schalke 04 wil een aanklacht indienen tegen de KNVB. Volgens technisch direc teur Horst Heldt is de medische staf van het Nederlands elftal vori ge maand na de oefeninterland te gen Duitsland (0-0) onvoorzichtig omgesprongen met Ibrahim Afel lay. De aanvaller liep tijdens de wedstrijd in de Arena een spier blessure op en is nog altijd niet in zetbaar. „Helaas is hij direct na de wedstrijd, en waarschijnlijk zelfs überhaupt niet medisch verzorgd", zei Heldt. EINDHOVEN PSV met Depay tegen Rijnsburgse Boys PSV treedt vanavond in de beker wedstrijd tegen Rijnsburgse Boys met een flink gewijzigd elftal aan. Dat kondigde trainer Dick Advo caat aan in zijn vooruitblik op de confrontatie met de amateurs, zon der daarbij op namen in te gaan. De Hagenaar wilde alleen onthul len dat Memphis Depay een basis plaats heeft. „En ook andere jonge spelers krijgen weer een kans om zich te laten zien", aldus Advocaat De wedstrijd in Rijnsburg begint om 20.45 uur. VROUWENPOLDER Lenaerts stuurt Zandora naar de zege Het was voor dressuuramazone El- velien Lenaerts met de merrie Zan dora telkens net niet. Maar zondag in de wedstrijd van Sé-Ros in ma nege De Eendracht in Vrouwenp'ol- der was het voor de Scheldestad combinatie bingo. De amazone uit Vlissingen liep in Mi met de Hous- ton-dochter met 66,33 procent naar de overwinning. In M2 was Bo de Muynck met de merrie Zicolda overtuigend de baas. De amazone uit Ovezande eiste met de Turbo Magic-dochter met 60,66 procent de zege op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59