m Dorpsraad is boos op Sluis Nog steeds telt elke minuut 2oI zeeland Terneuzen Piet Vogelaar H Z UI CC 1 (A CO UI z w 3 ffi L J Toonbeeld is voortaan erkend leerbedrijf Derde editie populaire winterconcert^ jwee ongelukken door kookwedstrijd van start in Po^y&Bes" beschonken bestuurder dinsdag 18 december 2012 Nu ook in a 1 3 f hebt! Pi«k|i www.pietvogelaar.nl Livingstoneweg 44 in Goes Haarmanweg 4 in Terneuzen TERNEUZEN - De kunstkoepel Toon beeld in Terneuzen is door het lan delijke onderwijskenniscentrum GOC gekwalificeerd als erkend leerbedrijf. Het GOC formuleert doelstellingen en lesprogramma's voor het middelbaar beroepsonder wijs. Begin 2013 gaat een mbo-stu- dent, als onderdeel van zijn oplei ding, bij Toonbeeld aan de slag. De bedoeling is dat de student tijdens zijn stage volledig meedraait tij dens de dagelijkse werkzaamhe den op het instituut voor muzika le en beeldende vorming. Hij richt zich in de eerste plaats op zaken als digitale media en public relations. Vaststelling visie Retranchement blijft uit door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - De dorpsraad in Retranchement gaat niet verder met de uitvoering van de dorpsvi sie zolang de gemeente Sluis geen duidelijkheid geeft over de status van die visie. Dat heeft het dorps- raadbestuur per brief laten weten aan het Sluise college. Net als veel andere dorpen maakte de dorpsraad van Retranchement onlangs een dorpsvisie. Bijzonder was dat een speciaal team met ver tegenwoordigers van provincie meedacht. Dat was een geste aan het dorp ter compensatie van de economische schade die het op loopt door de geplande uitbrei ding van Het Zwin. De visie was net voor de zomer klaar. Er staan concrete plannen in. Wethouder Peter Ploegaert liet onlangs in deze krant echter we ten dat B en W de visie niet wil len vaststellen zolang er geen-dui delijkheid is over de financiële con sequenties voor de gemeente Sluis. Dat had al lang gebeurd moe ten zijn, is de reactie van de dorps raad. „Het is onbegrijpelijk en te- door Hans Tabbers De PZC brengt in de serie Vrijbuiters portretten van mensen die kiezen voor een leven in de buitenlucht, op land of water. Vandaag de slotaflevering: de sleepbootkapitein. leurstellend dat zo'n uitspraak in dit stadium, meer dan een half jaar na het verschijnen van de vi sie, nog gedaan wordt. En dan drukken we ons nog bescheiden uit", schrijft dorpsraadvoorzitter Bram Basting in de brief aan B en W. De provincie pakt het anders aan, benadrukt Basting. „De gede puteerde is hier geweest, heeft zich op de hoogte laten stellen en heeft vervolgens per brief verzocht om de visie aan de gemeenteraad voor te leggen, zodat alle betrokke nen ermee aan de slag kunnen. Bij de gemeente zouden ze blij moe ten zijn dat de provincie zoveel tijd én geld in deze visie steekt. Ze krijgen het op een presenteerblaad je aangeboden." Basting wijst erop dat het vertrou wen van de bevolking van Ret ranchement in de gemeente 'tot een nulpunt daalt'. „Vrijwilligers hebben heel veel tijd gestoken in de ontwikkeling van de visie. Dan is het wrang dat het allemaal zo lang duurt." De dorpsraad wacht nu op een ant woord van het college. „We gaan niet trekken aan een dood paard." Aan boord van de sle per Multratrug 19 van Multraship klin ken nostalgische ver halen. Kapitein Hil- debrand Kamerling en zijn collega Jim vertellen over vervlogen tij den, toen het nog spannend was in de sleepvaart. Vooral op de Westerschelde, met de hectische drukte voor Vlissin- gen waar bij slecht weer altijd wel een schip in de problemen kwam. Er heerste een felle strijd tussen de wedijverende sleepbedrijven. Dat was vroeger, een afgesloten tijdperk. Er is veel veranderd. De romantiek is verdwenen. Kapitein Hildebrand Kamerling: „De con currentie wordt nu aan de wal uit gevochten en niet op het water, zo als vroeger." De factor tijd speelt nog wel een belangrijke rol. Zo snel mogelijk bij een calamiteit zijn is nog steeds het devies. Om hulp te verlenen. Daarom is de Multratug 19 snel en wendbaar. Een demonstratie van de krachtige motoren, die de vaart opjagen. „Draaien op een dubbel tje", zegt Jim, terwijl ter plekke 360 graden wordt gekeerd. Onderlinge geintjes worden nog steeds uitgehaald, vertelt Hilde brand. Elke maand zijn er over boord oefeningen. Dan wordt ie mand op dek in een overlevings- pak gehesen. Voor hij het in de ga ten heeft, wordt hij werkelijk over de reling gesmeten. Schoensmeer op een verrekijker werkt ook nog steeds. Hildebrand herinnert zich leven dig hoe hij een jongen beetnam die net begon te varen. „Met een vlet. Hij aan het roer. Ik zat stie kem met de helmstok de andere kant uit te sturen. Hij begreep niet wat er aan de hand was." Waarom voor dit leven gekozen? „Het is me met de paplepel ingego ten," zegt Hildebrand. Geboren op 25 april 1971 in Vlaardingen, want daar lagen zijn ouders toevallig. Zijn vader was binnenvaartschip per vanuit Sluiskil, de vader van zijn moeder eveneens. Hildebrand verbleef als jongetje een jaar in het schippersinternaat, maar dat was geen succes. Hij kon niet aarden. Nee, geen rebels karak ter, maar heimwee. Zijn moeder trok haar conclusie en ging aan wal, zodat hij naar de lagere school in Sluiskil kon. Een logisch vervolg was de matro- zenopleiding in Rotterdam. Varen vanaf zijn veertiende, binnenvaart- tankers, zeven jaar bij Chemgas in Rotterdam. Vanaf die tijd sprong hij ook in bij Multraship als op stapper, in de voetsporen van zijn vader, tijdens vakanties en andere vrije dagen. Kees Muller vroeg hem in 1996 in vaste dienst te ko men. Het trok Hildebrand over de streep. De reizen op een chemie- tanker naar Duitsland gingen hem tegenstaan. Bovendien kon hij niet zo goed met zijn baas door één deur. De uitgestoken hand van Muller werd dankbaar aan vaard en zo kwam hij zo'n achttien jaar geleden bij het Terneuzense sleepbedrijf als ma troos annex stuurman. Lekker dicht bij huis. Eerst op kleine sle pers. „Een goede tijd, je leert met alles varen." Inmiddels is hij al weer ruim tien jaar kapitein. „Je groeit steeds verder." Multraship begon zo'n acht jaar ge leden een nieuw project. De car rousel-sleepboot, die niet kan wor den omgetrokken. Het drama met de Vlissingse Temi IV, waarbij de legendarische berger Theo Dijkhui zen en twee andere opvarenden om het leven kwamen, staat iede re sleper nog bij. „Wij hebben de Multratug 12 laten verbouwen. Of ik dat ding wilde uittesten. Dat was niet tegen dove mansoren gezegd. Ik heb er rare dingen mee gedaan, om te laten zien dat het werkte. Vier jaar de monstraties, een leuke tijd." Vervolgens kwam hij in de haven dienst, op diverse boten. De nieu we Multratug 3 moest worden in gewerkt. Leuk voor Hildebrand. Sinds juni is de Multratug 19 in de vaart. Wie zijn de kapiteins? Jim en Hildebrand. „Je moet open staan voor nieuwe ontwikkelin gen", zegt hij eenvoudig. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Kookliefhebbers kun nen zich vanaf donderdagochtend 10 uur inschrijven voor de derde editie van de Zeeuws-Vlaamse kookwedstrijd Koesterchef. De wedstrijd heeft plaats voor veertig amateurkoks. De voorgaan de twee edities waren in een mum van tijd volgeboekt. Onder begelei ding van vier chefkoks proberen de deelnemers zich via drie rondes naar de finale te koken. Net als vo rig jaar nemen Yannick Mahu (Pet rus Paulushoeve, Lamswaarde), Mia Dieleman (Het Wapen van Axel, Axel) en Eric van Bochove (Het Vlasbloemeken, Koewacht) ie der tien kandidaten onder hun hoede. Laurent Smallegange (Bi stro Spetters, Breskens) vervangt Dimitri Valckx (De Deining, Groe- de), die vanwege een te drukke ge zinsagenda verstek moet laten gaan. De wedstrijd is voor (huisge noten van) Koesterpashouders en werknemers van Koesterbedrijven. Koesterpas is een kortingsregeling voor medewerkers van onder meer Zorgsaam Zeeuws-Vlaande- ren. Na vier workshops volgen de kwart- en halve finale. Op 23 april is de finale. Meedoen kost 100 eu ro. Inschrijven op www.koesterpas.nl TERNEUZEN - De Big Swing Band uit Sas van Gent houdt zaterdaga vond een winterconcert in Porgy 8c Bess in Terneuzen. Als solisten treden vier Vlaamse jonge musici op, die net zijn afgestudeerd aan het conservatorium in Gent. Ze vormen de gelegenheidsformatie Vocal Four en zingen close harmo ny. De nummers die de Big Swing Band speelt zijn geselecteerd door dirigent Jacky Eddyn. Er worden composities gespeeld van onder anderen Jerry Van Rooyen, Nick Capoci en Tony Klatka. Het con cert dat om 20.00 uur begint, wordt afgesloten met een surprise nummer. HULST - Een 36-jarige automobilist uit de gemeente Hulst heeft zon dagavond twee ongelukken veroor zaakt Na het tweede ongeval moesten zijn vrouw (25), zoon (7) en dochter (3) voor onderzoek naar het ziekenhuis worden ge bracht. De man bleek twee keer teveel al cohol te hebben gedronken. Rond 22.00 uur reed het gezin over de Hulsterweg in Hulst, in de rich ting van Terhole. Door nog onbe kende oorzaak raakte hun auto ter hoogte van de kruising Rand weg-Oude Zei ld ijk van de weg en belandde in de sloot. Een getuige, die achter het voertuig reed, zag dat de vier inzittenden zelf uit de auto konden komen. Hij belde daarop de hulpdiensten. De 36-jarige automobilist bleef on gedeerd, maar zijn gezinsleden moesten in het ziekenhuis worden onderzocht. Uit politie-onderzoek bleek al snel dat de man eerder die avond op de Gentsevaart in Kapel leb rug ook nog een aanrijding met een andere personenauto had ge had. Bij deze aanrijding raakte nie mand gewond. De schade werd on derling geregeld. Na het eenzijdige ongeluk is pro ces-verbaal opgemaakt tegen de Oost-Zeeuws-Vlaming. Zijn rijbe wijs is ingevorderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56