'Meer buitenlanders in de zorgsector' Is Lonink met een 'k' of niet? ZEEUWS-VLAANDEREN Verkeersdeskundigen Terneuzen cionak Temeuzen crraeit met 44 banen onderzoeken alternatief kraskaart tl0PaK lemeuzen groeil mei Danen DINSDAG 18 december 2012 17 PZC Zouk: dansen met je hele lijf 18 en 19 ZorgSaam en Woonzorg West-Zeeuws-Vlaanderen maken zich niet druk om dreigend personeelstekort door Martijra de Koning TERNEUZEN - Het inzetten van bui tenlandse werknemers in zorgcen tra en de thuiszorg is één van de opties om een gebrek aan perso neel in de zorg op te vangen. Dat zegt Yolanda de Jong, directeur van Woonzorg West-Zeeuws- Vlaanderen. Ook haar collega Ar nold Schelfhout (ZorgSaam) ziet nog geen reden voor grote onge rustheid. De Zeeuwse zorgkoepel ViaZorg presenteerde afgelopen week een door Wout Bareman rapport waarin staat dat Zeeland, en dan met name Zeeuws-Vlaan- deren, binnen een paar jaar waar schijnlijk met een fors tekort aan verzorgenden in de zorg- en ver- pleegcentra en de thuiszorg krijgt te kampen. De Jong en Schelfhout wijzen erop dat het met dat tekort, als gevolg van de kabinetsplannen, wel eens mee zou kunnen vallen. „Als die doorgaan, hebben we veel minder mensen nodig", geeft Schelfhout aan. Dat neemt niet weg dat je reke ning moet houden met een perso neelstekort, vindt De Jong. „We zijn bezig met het uitwerken van mogelijke scenario's." De Jong ziet wel wat in de komst van buiten landse werknemers. Dat gebeurt nu ook al, geeft ze aan. „Als ik van daag constateer dat we tien vacatu res niet kunnen invullen, kunnen we hier over een half jaar tien Poolse werknemers hebben." Zo wordt er ook gewerkt aan het bin nenhalen van Hongaars personeel. „En het duurt niet lang meer voor we de eerste Spanjaarden in de zorg tegenkomen." Schelfhout is nog niet zo ver. „Je kan die mensen alleen naar hier halen als je er zeker van bent dat je ze voor een langere periode een baan aan kunt bieden. En dat kan voorlopig niet." Bovendien moe ten ze Nederlands kunnen spre ken en ook Zeeuws-Vlamingen kunnen verstaan, vindt Schelf hout. De Jong beaamt dat. „Maar dat is geen onoverkomelijk pro bleem." ZorgSaam heeft nog geen concrete plannen om het dreigen de tekort op te vangen, zegt Schelf hout. „Maar we bekijken wel ver schillende mogelijkheden. Zo pro beren de Zeeuws-Vlaamse zorg instellingen gezamenlijk leerlingen van de basisschool en middelbare scholen warm te maken voor een baan in de zorg. En er zit ook rek in het verruimen van parttime ba nen, bijvoorbeeld van 18 naar 28 uur." Ook factoren als de hogere pensioenleeftijd en innovatie, waardoor minder mensenhanden nodig zijn, worden meegenomen bij het opstellen van toekomstsce nario's, geven De Jong en Schelf hout aan. TERNEUZEN - Eén van de kinderen fluisterde vooraf zenuwachtig te gen een vriendinnetje: „Weet jij hoe je Lonink schrijft? Met een 'g' toch?" Het was vlak voor het Groot Terneuzens Dictee begon, in één van de zaaltjes van scholen gemeenschap De Rede. Er deden 45 kinderen van groep 7 en 8 van een aantal basisscholen mee. En burgemeesterJan Lonink las de twaalf zinnen voor. Het dictee was opgesteld door leraar Nederlands Luc Pont. Titel: Redelijkheid en Re de. Een actueel onderwerp over het recente voetbalgeweld, waarbij een grensrechter uit Almere over leed. Vooraf werd Lonink geïnter viewd door Jack Begijn van De Re de. „Dan kunnen ze even aan uw stem wennen." Lonink las vervol gens alle zinnen drie keer voor. Het ging over 'theorieën' die de ronde deden, over de 'hiphopcul tuur', 'de zeventiger jaren' en 'een tekortschietende opvoeding'. Winnaar werd Marte de Braai van de ds. D.L. Angeenbrugschool (drie fout), tweede Ricardo de De- ij n van de Antoniusschool (acht fout) en derde drie deelnemers met negen fout: Arno van Liere en Nancy Verhelste van de ds. A.L. Aangeenbrugschool en Wasin de Ruijter van De Warande. Gespannen gezichten van de deelnemertjes aan het tweede Groot Terneuzens Dictee. Burgemeester Lonink las het dictee geduldig driemaal voor. foto Mark Neelemams mes6ssmgmssm&®s8. mmsmemma TERNEUZEN - Burgemeester en wet houders van Terneuzen buigen zich vandaag over de invoering van de kraskaart voor bezoekers van binnenstadsbewoners. Vooraf gaand daaraan had verkeerswet houder Co van Schailc maandag een gesprek met een delegatie van de wijkraad Binnenstad. Die staat op het standpunt dat de invoering van de kraskaart (60 keer parkeren per adres per jaar voor 6,30 euro) een verslechtering van de situatie is, vergeleken met de huidige par- keerschijf Voorzitter Ronald Me ijer sprak van 'een goed gesprek'. Van Schaik: „We gaan nu snel in tern onderzoeken wat de beste op lossing is: meer kaarten, een ander parlceerregime of alles bij het oude houden, dus met een parkeerschijf voor bezoekers." TERNEUZEN - De werkgelegenheid bij Elopak in Terneuzen, produ cent van kartonnen verpakkingen voor dranken, breidt uit met 44 ba nen. Elopak - dat het hoofdkan toor heeft in Noorwegen - sluit een fabriek in Duitsland. De pro ductie komt over naar de Haar- manweg in Terneuzen. In Terneuzen kan Elopak efficiën ter produceren, verklaart plantma nager Reinard Dreessmann de keu ze voor de Zeeuws-Vlaamse vesti ging. „Ter vergelijking", geeft hij aan, „in Duitsland zijn honderd mensen bij deze productielijn be trokken, bij ons straks dus 44." De werving van personeel is al begon nen. Elopak werkt daartoe samen met uitzendbureau Tempo Team. De interesse is groot, aldus Drees- man. Vorige week is een bijeen komst gehouden met honderd kan didaten. Vijf'nieuwkomers' zijn al via Tempo Team aangesteld. De an deren volgen het eerste kwartaal van 2013. De nieuwe productielijn moet de tweede week van april draaien. Elopak Terneuzen telt momenteel 320 werknemers in de fabriek plus twintig medewerkers op kantoor bij de marketingafdeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53