Sale Familiebedrijf met patent op een hijskraan i8l zeeland Energiepark stap dichterbij Overlasko Eerste paal op oude sportvelden Fysiotherapeut en winkel in bank uit! KORTING TOT 50% Personeel Ter Weel bereidt en serveert heerlijk eten Cherry 18 maanden de cel in voor mishandeling dinsdag 18 december 2012 door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De westkant van recreatieterrein Stelleplas in Hein- kenszand lijkt de beste kans te ma ken voor de komst van het energie park. Het voormalige Amac-terrein in 's-Heerenhoek is afgevallen en de Staartsedijk bij de ingang van de Westerscheldetunnel is te com plex. Het energiepark, voorheen Ener gie Evoluon, komt uit de koker van de Stichting Land van Borsele, een samenwerkingsvorm tussen verschillende Borselse onderne mers met als doel Borsele beter op de kaart te zetten. Uit tien potentiële vestigingsloca ties waren er uiteindelijk drie geko zen. „Voor het voormalige Amac-terrein zijn inmiddels ande re plannen", aldus woordvoerster Sandra Dekker van de stichting. „En als we alle procedures voor de Staartsedijk hebben doorlopen en de grond hebben verworven zijn we tien jaar verder. Het energie park willen we voor die tijd gereali seerd hebben." Stelleplas lijkt volgens Sandra Dek ker dus de meeste kans te hebben. „De locatie ligt bij de te verdubbe len Sloeweg en is dus makkelijk be reikbaar." De stichting praat binnenkort met de provincie Zeeland en met de ondernemer van Het Hof van Zee land over de mogelijkheden. Te vens wordt een uitwerking van de plannen gemaakt met een finan ciële vertaling, zodat deelnemende ondernemers weten hoeveel het energiepark gaat kosten. Als deze stappen zijn doorlopen, volgt een haalbaarheidsstudie. Het Energiepark moet de toegangs poort tot de Zak van Zuid-Beve land gaan worden met onder meer een educatiecentrum met in formatie over energieopwekking en energiegebruik en een horeca- voorziening. Tevens wordt gedacht aan een transferium op het terrein van het Energiepark van waaruit bezoe kers het gebied kunnen verkennen met een elektrische scooter of een elektrische fiets. door Claudia Sondervan WISSENKERKE - De familie Van He- mert slaat woensdag om 14.00 uur eigenhandig de eerste paal voor hun nieuwe huis in Wissenkerke, het eerste dat gebouwd wordt in de nieuwe wijk op de oude sport velden van Wissenkerke. In gezelschap van wethouder Adrie van der Maas wordt de start van de bouw gevierd. Bouwbedrijf De Delta is de eerste die gaat bou wen in het plan Natuurlijk Wis senkerke, dat duurzaam en energie- passief wonen als thema heeft. De Delta trekt de woning volledig op uit geëxpandeerd polystyreen in een raamwerk van betonnen zuilen; een bouwmethode die ont wikkeld is door een Nederlands/Pools bedrijf en die in Noord-Beveland voor het eerst is gebruikt over meer verdiepingen GOES - Ossenstaartsoep, een konin- ginnepasteitje en keus uit varkens haaspuntjes in stroganoffsaus en scholrolletjes met zalm en hollan- daisesaus. Daarbij een garnituur van aardappelen, frietjes, boontjes en stoofperen en een kerstdessert, koffie met een bonbonnetje na. Het personeel van Ter Weel in Goes bereidde en serveerde giste ren voor 100 mensen met een dun ne portemonnee, 75 in Ter Weel en 25 in Randhof, een heerlijke maaltijd. Morgen gebeurt dat in het Gasthuis en donderdag in Krabbendijke. foto Mechteld Jansen bij de villa van Leo en Aly Wisse bij Colijnsplaat. De extreme isola tie zorgt er voor dat de huizen wei nig verwarming nodig hebben ter wijl de bouwkosten niet hoger zijn dan bij traditionele bouw. Del ta bouwt met het concept ook vijf tien starterswoningen. In totaal zijn acht ontwikkelaars en bouwbedrijven actief voor na tuurlijk Wissenkerke, die verschil lende bouwsystemen gebruiken. Familiebedrijf Overlasko in Vlis- singen-Oost heeft heeft een bij zondere kraan ontwikkeld en ge bouwd. Het bedrijf heeft vier jaar getekend, ontworpen en ge bouwd. Deze week gaat de kraan, de Conquest, naar zee voor een test. door Nadia Berkelder Zijn hart ging even snel ler kloppen, zegt Hans van Gurp, toen de kraan vorige week één voor één een par tij binnenvaartschepen uit Indone sië loste. „We hebben met de tests precies de ijk gehaald. En er was geen enkel probleem." Constructiebedrijf Overlasko heeft de kraan gebouwd voor Zwager man, een bedrijf dat hem gaat in zetten voor de bouw van windmo lens op zee en andere offshoreklus- sen. De Conquest lijkt een kraan als al le andere, maar dat is hij niet. Er zit veel minder contragewicht in dan in een doorsnee kraan. De kraan wordt in plaats daarvan op zijn plaats gehouden door een hy draulisch systeem, waar Overlasko patent op heeft aangevraagd. Ook op de speciaal ontwikkelde haak heeft het bedrijf patent gevraagd. In vergelijking met andere kranen staat die van Overlasko op een heel dun draaivlak. „De hele we reld kijkt mee", vertelt Van Gurp. „Vooral de afgelopen tijd, toen we aan het testen waren. Ze denken al lemaal dat hij afbreekt. Nee hoor, voor ons is dat niet spannend. We weten dat zeker dat het goed gaat, we hebben dat allemaal gemeten." Dat het contragewicht veel lichter is, heeft gevolgen voor het onder houd: dat is veel goedkoper omdat onderdelen langer meegaan. De giek van de kraan bestaat uit vier stukken: hij kan gesplitst en ver lengd worden, al naar gelang de klus die moet worden gedaan. De Conquest was de eerste volledi ge hijskraan die het bedrijf heeft gemaakt. „Normaal gesproken ma ken we onderdelen, lieren bijvoor beeld. Toen we de vraag kregen of we een kraan wilden bouwen, heb ben we ja gezegd. Wat een ander niet kan, dat proberen wij. 'Nee' bestaat niet bij ons. Wij gaan er voor als ons iets gevraagd wordt." Overlasko is opgericht door de va der van Hans, Teun en Marja, in 1967, als constructiebedrijf in Le- wedorp. „In de jaren tachtig zijn we verhuisd naar Vlissingen-Oost „Wij zijn in 1993 begonnen met elf man. Nu hebben we tussen de zeventig en tachtig man personeel. Mijn zoon Henry en Teuns zoon Samuel nemen het bedrijf op ter mijn over." Dé hijskraan trekt veel bekijks, ze ker omdat het ponton waar hij op staat op goed bereikbaar terrein ligt, in de Scaldiahaven. „Je kunt er dicht bij komen, er zijn heel veel mensen die even langs ko men. Het spreekt natuurlijk tot de verbeelding. Als het lukt willen we in januari of februari een open dag houden, zodat iedereen kan ko men kijken. Van de crisis heeft Overlasko geen last, zegt Van Gurp. „Als dit crisis is, wil ik er elk jaar wel één. We hebben werk. De order voor de tweede kraan is inmiddels bin- door Nadia Berkelder irmmiimiiium-fimim 1 OPRIL GROTE MARKT 11, GOES WWW.CHERRrilH.KL KRUININGEN - In het pand van de Rabobank aan de Markt in Krui- ningen komen een praktijk voor fysiotherapie en een winkel. De tandarts blijft. Boven de bedrijven komen twee huurappartementen. Voor het plan is vergunning aange vraagd bij de gemeente Reimers- waal door Lage Kraaijer bv, een in vesteerder. „We beginnen in april met verbouwen", zegt directeur Huib Knuist. „Als de Rabobank er uit is. Rond de bouwvak hopen we klaar te zijn." De winkel in het pand gaat kleding verkopen, voor jeugd vanaf een jaar of vijftien, zegt Knuist. De Kapelse fysiotherapeut Ivo van Loo begint een praktijk in Kruinin- gen. „En de tandarts blijft", zegt Knuist. „Er was erg veel belangstel ling van bedrijven, we hebben er zelfs af moeten houden." De Rabobank Oosterschelde stoot een groot aantal kantoren af om dat het filialen sluit. Volgens direc teur Ad de Korte is er veel belang stelling voor de kantoorpanden. „Onze kantoren zitten over het al gemeen op goede lokaties, in het centrum van de dorpen en ste den." Het Rabopand in Wolphaartsdijk is verkocht. Voor de Rabokantoren in Krabben dijke, Burgh-Haamstede, Zierikzee en dat aan de Dam in Goes is con crete belangstelling van kopers, zegt De Korte. „We voeren in alle gevallen nog onderhandelingen, maar ik denk dat we daar wel uit komen, het gaat nog om details." De Rabobank is met de gemeente Tholen in onderhandeling over de vestiging van een filiaal in het ge meentehuis. Dat is te groot, omdat het UWV er is vertrokken. „Ook" dat loopt voorspoedig, ik denk dat we voor het einde van het jaar overeenstemming hebben." De Rabobank sluit de kantoren omdat er te weinig mensen ko men om ze rendabel te laten draaien. Veel mensen doen tegen woordig een groot aantal bankza ken via internet In Kruiningen blijft overigens wel een pinauto maat aanwezig. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 38-jarige man uit Zierikzee een ge vangenisstraf opgelegd van acht tien maanden. Zijn 24-jarige plaatsgenoot werd veroordeeld tot een celstraf van zestien maanden waarvan de helft voorwaardelijk. Op i juni van dit jaar was de oudste danig onder in vloed toen hij ruzie kreeg met een plaatsgenoot. Die werd bewerkt met een stuk hout. Later ging hij naar een gezamenlijke kennis om daar ook nog eens wat te drinken. Binnen de kortste keren ontstond er ruzie en de 24-jarige zou hem daarbij helpen geholpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48