Patiënt in ADRZ snel geholpen Laat loverboy niet ongemoeid 22 zeeland Samsung Galaxy Tab 210.1 nu voor Laka tegen langer gebruik Borssele Zilveren Zeeuwse drukkers dinsdag 18 december 2012 Ziekenhuis scoort hoog in landelijk onderzoek 'Ik had dit niet verwacht, hier. Ik dacht: dat soort dingen gebeurt in de Randstad, ver van mijn bed.' Familielid van slachtoffer Bij het Admiraal De Ruyterzie- kenhuis (ADRZ) worden patiën ten na opname snel geholpen en zijn ze snel weer thuis. Bij ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen liggen patiënten juist lang. Dat blijkt uit een landelijk onder zoek van Coppa Consultancy. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Uit een vergelijkend onderzoek van adviesbureau Cop pa Consultancy naar de gemiddel de ligduur in ziekenhuizen komt ADRZ goed naar voren. Volgens de onderzoeker drs. Bas Bouwman liggen patiënten zo'n 90 procent van de tijd dat ze opge nomen zijn, te wachten. Zieken huizen met een korte ligduur sla gen erin de juiste zorg op het juis te moment te geven, waardoor de patiënt eerder thuis is. ADRZ wist BORSSELE - De stichting Laka roept de Tweede Kamer op de levens duur van de kerncentrale Borssele niet tot 6o jaar te verlengen. Stich ting Laka is het documentatie- en onderzoekscentrum kernenergie. tussen 2008 en 2011 de ligduur met 28 procent te verkorten, het op één na beste resultaat over die periode. Het ziekenhuis zit nu op een gewogen gemiddelde van 2,76 ligdagen. Bij het gewogen gemid delde is ook gekeken naar het ef fect van het aandeel poliklinische behandelingen (22 procent in 2011). ZorgSaam Zeeuws-Vlaande ren zit op een gewogen gemiddel de van 3,42 en komt in diezelfde ranglijst op nummer 64 (verkor ting ligduur van 11,1 procent, aan deel dagbehandelingen 16 pro cent). Sinds 2008 bekijkt adviesbureau Coppa Consultancy de ontwikke lingen in ligduur in 87 Nederland se ziekenhuizen. In 2006 deed de marktwerking zijn intrede in de zorg en sindsdien is de ligduur af genomen. Dit levert vrije bédden op. Ziekenhuizen kunnen dan óf meer patiënten binnenhalen óf bedden sluiten. Landelijk is de Het documenteert, analyseert en becommentarieert al dertig jaar (de ontwikkeling van) kernener gie. Volgens de stichting is het ver lengen van de levensduur van een kerncentrale tot 60 jaar, en dan trend dat ziekenhuizen minder pa tiënten krijgen. Waardoor is niet duidelijk. ADRZ onderzoekt mo menteel een (bescheiden) bedden reductie bij de afdelingen Neurolo gie, Cardiologie, Longgeneeskunde en Interne Geneeskunde en een flexibeler inzet van personeel om in te spelen op vraaggerichte zorg. De kortere ligduur, die voor de zorgkosten in zijn totaliteit een be sparing betekent, heeft ook op de winstmarges van ziekenhuizen een positieve invloed. Zij het geen bepalende. ADRZ moest halverwe ge 2012 maatregelen nemen om te voorkomen dat het ziekenhuis in de rode cijfers zou komen, omdat het aantal behandelingen terug liep. Zomer 2013 zal duidelijk wor den wat dat precies heeft opgele verd, maar ADRZ geeft aan te ver wachten dat 2012 met een positief resultaat wordt afgesloten. Lees het rapport van Coppa op www.pzcnl ook nog zonder een wettelijk ver plichte MER-procedure zowel in Nederland als in Europa onge hoord. De eigenaar van de centrale EPZ heeft allerlei maatregelen ge nomen voor de verlenging. De Zeeuwse Tanja* werd uit de handen van een loverboy gered door haar familie. Zij had geluk. Veel loverboy-slachtoffers ontbe ren zo'n netwerk van mensen die om hen geven om zich heen. door Ondine van der Vleuten Tanja was mooi, jong, boven gemiddeld intelligent en groeide op in een liefheb bend gezin ergens in een grote stad in Zeeland. Maar dat warme nest viel uit elkaar. En toen was daar die jongen die zich over haar 'ontfermde'. Op school is Tanja in de weken daarna steeds vaker afwezig. Om dat ze net op kamers is gaan wo nen, en school geen navraag doet bij familie, gaan de dingen in rap tempo van kwaad tot erger. Achter af, constateert haar tante, is het Tanja's redding geweest dat de fa milie een sterk 'nietpluisgevoel' kreeg. „Ik vond dat we opeens wel heel weinig contact hadden", ver telt ze. „Op een zaterdag ben ik naar haar huis gegaan en heb net zolang gewacht tot ze er was. En toen kwam al snel het verhaal. Dat ze die jongen had leren kennen. Dat hij ook dealde. Andere dingen over zijn achtergrond die ik zorge lijk vond. Ik heb toen direct de fa milie gealarmeerd." Daarna volgden de gebeurtenissen elkaar in snel tempo op. In een fa- milieberaad wordt diezelfde dag nog besloten om de jongen uit te nodigen voor een kennismaking. Hij zegt toe, maar komt niet. Dan besluit de familie hém op te zoe ken. Een oom achterhaalt het adres. „Het was machtsvertoon. We lieten zien: dit meisje heeft mensen om zich heen die om haar geven, die over haar waken. Er wa ren bij die jongen anderen op be zoek. We hebben aan al die jon gens gevraagd hoe ze heetten, wie ze waren: even laten zien dat wij hén ook in de peiling hadden. De dag erna heeft hij het uitgemaakt." Direct daarna brengt de familie het meisje weg, op veilige afstand van haar belager. Die zij overigens zelf niet zo ziet: „Zij had aandacht nodig, en hij gaf die. Ze was al zo in zijn ban dat ze geen onder scheid meer kon maken tussen wat ze zelf wou, en wat hij van haar vroeg. Achteraf bleek dat ze haar eigen grenzen overschreden had, bijvoorbeeld met een striptea se voor zijn vrienden. En pas ach teraf kwam de angst. Tekenend." Haar tip: wees waakzaam, als je weet dat een kind kwetsbaar is. Grijp direct in als je in de gaten hebt dat er iets aan de hand is. No dig het vriendje uit. Laat zien dat er familie is die om haar geeft. En zorg dat de school je op de hoogte houdt, als er gespijbeld wordt. *Tanja is een verzonnen naam Opvang slachtoffers loverboys naar gemeente 4 Bij Asja in Friesland worden sinds 1999 slachtoffers van loverboys uit heel Nederland opgevangen en behandeld. In november ver scheen de publicatie 'Wie zijn de meiden van Asja - de gang naar de jeugdprostitutie'. O Het is de weerslag van een onder zoek naar de achtergronden van honderd (waaronder Zeeuwse) slachtoffers van loverboys. - Landelijk werkende voorzieningen als Asja dreigen te verdwijnen. Ge meenten moeten het overnemen. Maar specifieke, specialistische ken nis hebben zij vaak niet in huis. 1 sterdam dagelijks leven SAMSUNG Nu 9 maanden van 30,- voor 10,- /mnd Bij een 2-jarig KPN Mobiel Internet abonnement van 2 GB/mnd* Gratis docking station t.w.v. 29,- j kpn winkel kpn.cöm 0800 0115 'Korting op de tablet en het abonnement geldt alleen bij bovenstaand abonnement van 2 CB /mnd. Na 9 maanden betaal je de reguliere abonnementskosten van 30,-/mnd, of je past je abonnement gratis omhoog of omlaag aan. Kijk voor de voorwaarden op kpn.com doet 't gewoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46