Mortuarium straalt weer respect uit 201 Imagoprobleem staat vinden van zorgpersoneel in de weg' Getouwtrek om omvang en assortiment verkoop speelgoed Energiepark weer stapje dichterbij Serious Request passeert honderd dinsdag 18 december 2012 door Luc Oggel GOES - Zeeuwse zorginstellingen proberen in te springen op een dreigend tekort aan verzorgenden, maar dat is niet gemakkelijk. „On der jongeren is er sprake van een imagoprobleem", zegt manager personeelszaken Sandra Dirkzwa ger van zorggroep Ter Weel. Uit vorige week gepresenteerde cij fers tot en met 2015 voor de Zeeuwse arbeidsmarkt van zorg en welzijn blijkt dat alle Zeeuwse regio's de komende jaren te ma ken krijgen met een aanzienlijk te kort aan verzorgenden. Het gaat in totaal om zo'n 580 werknemers met de kwalificatie niveau 3. Voor helpende zorg en welzijn (niveau 2) en zorghulp (niveau 1) worden eveneens in alle regio's (kleine) te korten voorzien. door Piet Kleemans OOSTERLAND - Het is, zegt de ge meente, allemaal een beetje te groot geworden. Maar zij wil Han delsonderneming De Bruine V.O.F. niet het mes op de keel zet ten. De Oosterlandse ondernemer krijgt een jaar de tijd om óf de be drijfsactiviteiten terug te schroe ven óf te verkassen naar een ande re stek. Is de situatie over een jaar nog on veranderd dan krijgt De Bruine een dwangsom van 25.000 euro op gelegd. Tegen het opleggen van die dwangsom heeft de Oosterlander een bezwaarschrift ingediend en HEINKENSZAND - De westkant van recreatieterrein Stelleplas in Hein- kenszand lijkt de beste kans te ma ken voor de komst van het energie park. Het voormalige Amac-ter- rein in 's-Heerenhoek is afgevallen Het verwachte gebrek aan perso neel wordt veroorzaakt door ener zijds de uitstroom van mensen en anderzijds de vraag naar veel nieuw personeel in de langdurige zorg. „Wij zien al langer dat het las tig is, dus we zijn bezig om men sen om- en bij te scholen", zegt Sandra Dirkzwager van Ter Weel. „We vissen als zorginstellingen al lemaal in dezelfde vijver." De zorg is een sector die als zwaar te boek staat, personeel stroomt vaak voortijdig uit vanwege fysie ke klachten. „Dat zal in de toe komst nog toenemen, want het re geringsbeleid is om mensen zo lang mogelijk op zichzelf te laten wonen. Op het moment dat ze hier komen, hebben ze dus meer zorg nodig." Dirkzwager signaleert ook dat de zorg vooral onder jongeren een imagoprobleem heeft. „Het is niet dat werd maandag behandeld tij dens de zitting van de Kamer Alge meen Zaken van de commissie be zwaarschriften. De Bruine, zegt diens raadsman mr. Hans Mieras, hoopt binnen dat jaar alsnog met de gemeente tot een akkoord te kunnen komen. De Bruine is boer. Nog steeds. Maar hij handelt ook al 23 jaar in skelters en trampolines. „Alleen is het bedrijf qua omvang en assorti ment de laatste jaren eigenlijk te groot geworden voor de plek waar het nu zit", aldus Joshua Perquin van de gemeente Schouwen-Dui- veland. Zoals het bedrijf nu draait is het in de visie van de gemeente en dé Staartsedijk bij de ingang van de Westerscheldetunnel is te complex. Het energiepark, voor heen Energie Evoluon, komt uit de koker van de Stichting Land van Borsele, een samenwerkings- zo cool om op school te zeggen dat je in de zorg wil werken. Daar om bezoeken we scholen om uit te leggen dat het wel leuk is en ook voldoening geeft." Ook het wegtrekken van jongeren uit Zee land speelt een rol. Personeel van af 35 jaar is weer iets beter te krij gen, zegt Dirkzwager. Hoewel het tekort aan verzorgen den vooral Zeeuws-Vlaanderen treft, zijn ZorgSaam en Woonzorg West Zeeuws-Vlaanderen nog niet heel ongerust. Volgens directeur Yolanda de Jong van Woonzorg is het inzetten van buitenlandse werknemers in zorgcentra en de thuiszorg één van de opties om een gebrek aan personeel op te vangen. Bij Stichting Voor Regio nale Zorgverlening (SVRZ) was maandag niemand bereikbaar voor een reactie, evenals bij Al- lévo. illegaal terwijl er ook geen zicht is op legalisatie. Mr. Mieras bestrijdt dat laatste. Hij omschrijft de ver koop van speelgoed door de Oos terlandse ondernemer als 'een ne ventak' van diens agrarisch bedrijf, ofwel een Nieuwe Economische Drager (NED). „Ik vind de dwang som ook veel te hoog en onvol doende gemotiveerd", betoogde Mieras ten overstaan van de com missie bezwaarschriften. De ge meente houdt, liet Perquin weten, vast aan haar eis dat De Bruine moet krimpen of verkassen. De commissie bezwaarschriften doet binnen enkele weken uit spraak over de kwestie. vorm tussen verschillende Borsel- se ondernemers. De stichting praat binnenkort met de provincie Zeeland en met de ondernemer van Het Hof van Zeeland over de mogelijkheden. Het mortuarium aan de Emil Sandström in Zierikzee is de af gelopen maanden grondig gere noveerd. Beheerder CMO hoopt dat door de metamorfose weer meer nabestaanden kiezen om een overleden persoon in het mortuarium op te baren. door Joeri Wisse Wie de ontvangst ruimte van het mor tuarium bij het voormalige Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee bin nenstapt, komt niet langer in een armoedige ruimte terecht. De mu ren hebben een warm-witte kleur gekregen, de vloeren zijn voorzien van nieuw donkergrijs tapijt en canvasdoeken aan de wand met een ondergaande zon geven kleur aan de ruimte. Een heel contrast met hoe de ruim te er tot een paar maanden gele den uitzag, vindt Heieen van den Tol van CMO, het bedrijf dat het mortuarium beheert. „Mensen die hier binnenstappen, komen al voor iets treurigs. Dan is het niet de bedoeling dat dat versterkt wordt door het interieur." Toch was dat bijna twee jaar lang wel het geval. „Dat komt omdat er een tijd lang onduidelijkheid was over de toekomst van dit gebouw", zegt Van den Tol. Het Admiraal De Ruyterziekenhuis wilde van het vastgoed in Zierikzee af en pleegde daarom geen investerin gen in het mortuarium. Daardoor bleef CMO zitten met een verve loos gebouw, verouderd meubilair en vochtplekken van een lekkage. Aan deze situatie kwam een eind toen het ziekenhuis inclusief mor tuarium een jaar geleden werd overgenomen door Health Care In vestment van ondernemer Henk van Koeveringe. „Zodra de overna me rond was zijn we in gesprek ge gaan met Zuidwest Bedrijfadvi- seurs, vanaf dat moment ons aan spreekpunt. Er waren ook andere geïnteresseerden voor het gebouw, maar zij vonden het van maat schappelijk belang dat Zierikzee een mortuarium zou houden", zegt Van den Tol. De opknapbeurt is goed uitgepakt, vindt regiocoör dinator Hanneke Wesdorp. „Voor al van uitvaartondernemers die ons inschakelen hebben we positie ve reacties gehad." De laatste vijf jaar is het aantal op baringen gedaald tot zo'n vijftig per jaar. Doordat het gebouw zo wel van binnen als van buiten is gemoderniseerd, hoopt Van den Tol dat in de toekomst weer meer nabestaanden kiezen voor een op baring in het mortuarium. „Wij merken ook dat de maatschappelij ke trend is dat mensen hun overle den dierbare thuis op willen ba ren. Maar er blijven altijd mensen die daar geen ruimte voor hebben omdat ze klein wonen of het ge woon geen prettig idee vinden." Daarbuiten zijn er altijd nog ande re redenen om een overleden per soon naar het mortuarium te bren gen, omdat er in tegenstelling tot 'thuis' bijzondere behandelingen kunnen plaats vinden. Zo kunnen overledenen kunnen op een spe ciale manier worden gebalsemd (thanatopraxie) of - bijvoorbeeld na een ongeval - gereconstrueerd. „Daardoor kunnen nabestaanden waardig afscheid nemen." door Henk Postma SEROOSERKE - Nog voordat Hans Burgs zich vanavond als dj laat in sluiten in zijn Glazen Huis, is het aantal geldinzamelingsacties voor Oostkapelle Serious Request de honderd gepasseerd. „Het is een hele gekte geworden", zei hij maandagmiddag toen hij het start sein gaf voor één van die vele ac ties: spinning bij FysioFitness De Driehoek in Serooskerke. Aangevoerd door spinning-instruc- trice Simone Wondergem, gaven burgemeester Rob van der Zwaag, wethouder René Molenaar en een twintigal van hun medewerkers gistermiddag in Serooskerke alvast het goede voorbeeld. Tot zaterdag, wanneer er gespind kan worden in de tent bij het Gla zen Huis, verzorgt FysioFitness in eigen huis acht spinning-lessen, steeds voor een groep van twintig deelnemers. Iedere deelnemer draagt een tientje bij. Die lessen zijn al zo goed als volgeboekt. „Hier en daar kan er nog wel ie mand bij'', zeggen ze bij FysioFit ness. Alleen al deze actie levert daarmee al gauw zo'n 1600 euro op voor het grote doel: de strijd te gen de babysterfte in arme landen. „Overal in Oostkapelle en wijde omgeving zijn mensen voor Se rious Request in de weer", prees Hans Burgs zich maandagmiddag gelukkig. „Iedereen verzint acties, of het nu gaat om kinderen, oude ren, bedrijven of de muziek. Uit eindelijk moet dat allemaal in on ze brievenbus komen." Dat is dan de brievenbus van het Glazen Huis in eetcafé De Babbeleaar, waar Hans Burgs, Reinier Wonder gem en Jeroen Burgs vanavond om 20 uur hun intrek nemen. Ze draaien er een week lang onafge broken, en zonder te eten, muziek voor 3FM Serious Request. Ook op www.pzc.nl/seriousrequest is Oostkapelle Serious Request 24 uur per dag live te volgen: van vanavond 18 december tot maandagavond 24 de cember, met dagelijks video-updates en nieuwsberichten. De PZC-website publiceert uit heel Zeeland Serious Request foto's van le zers. Insturen via: www.pzc.nl/foto Alle info over Oostkapelle Serious Re quest op: www.oostkapellesr.nl Spinning voor 3FM Serious Request Oostkapelle. Gemeentepersoneel trap te zich maandagmiddag alvast warm. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44