BOB vaker thuis 30% 40% 50% zeeland 13 Oesterboor trekt Oosterschelde in ,Vandaag begint Serious Request Ki)k op: DELSCH ER BOB gaat mee op familiebezoek en avondje vrienden PM m commentaar Drinkebroers Kerstactie veren winter2012! dinsdag 18 december 2012 Mondstuk Onderweg O I J Controle-unit bij Tijdens de rit wordt bestuurder Datum, tijd, toestemming weigering Alcoholmeet- J dashboard voor op willekeurige momenten van ademtest, alcoholpromillage, motor instrument jf I vrijgave/blokkering opgeroepen om opnieuw een starts en -stops worden in geheugen £M~\ -ƒ stroomtoevoer. blaastest afteleggen. opgeslagen en later uitgelezen. m Dingemanse verwacht evenwel ook uit die hoek de nodige resulta ten, omdat in het verleden vaker is gebleken dat jongeren zich eerder door leeftijdsgenoten laten vertel len dat dat ze niet met drank op moeten rijden dan door ouderen. Daarnaast heeft dit jaar in Zeeland het project Laat ze niet Verzuipen 'gedraaid'. „In dat kader zijn we onder meer het gesprek met ouders aangegaan, om samen te kijken hoe je er voor kan zorgen dat je kind veilig thuiskomt. Ik denk dat het zinvol is eerst alle cij fers van 2012 af te wachten, om te kunnen beoordelen of en welke extra inzet op de jonge automobi list nodig is." Wanneer de ongevallencij- fers er worden bijge- pakt, blijkt gedragsbeïn vloeding van beginnende bestuur ders allerminst overbodig. Jeugdi ge, onervaren bestuurders zijn vol gens de gegevens van het ROVZ re latief vaker bij een (eenzijdige) bot sing betrokken dan automobilis ten die al langer een rijbewijs heb ben en flink wat kilometers heb ben gemaakt. Dingemanse tekent daarbij wel aan dat de cijfers geen compleet beeld meer geven, sinds de politie in 2009 stopte met de re gistratie van alle ongelukken. Over het algemeen zijn jonge man nelijke bestuurders vaker bij een ongeluk betrokken dan vrouwelij ke leeftijdsgenoten, aldus Dinge manse. Statistisch gezien maken jonge bestuurders vier tot zes keer meer kans betrokken te raken bij een auto-ongeluk. Ook omdat ze de risco's minder goed inschatten. Puntenrijbewijs voor rijden onder invloed van alcohol Op 1 juni 2011 is er een punten systeem ingevoerd voor rijden on der invloed van drank. S Het puntenrijbewijs geldt voor alle bestuurders. Als iemand meteen puntenrijbe wijs binnen vijf jaar twee keer door een rechter wordt veroor deeld voor rijden met te veel alco hol, dan verliest hij of zij het rijbe wijs. Bij de tweede overtreding moet het alcoholgehalte meer dan 1,3 promille zijn. Na de periode van de rijontzeg ging moet opnieuw rijexamen ge daan worden. Het alcoholonderzoek bestaat uit een blaastest, eventueel gevolgd door een ademanalyse op het poli tiebureau. Iemand die weigert om mee te werken aan een alcoholonderzoek, moet z'n rijbewijs inleveren. Bron: www.rijksoverheid.nl. Willem Adriaansens bron ANP BOB gaat mee op visite. On der die noemer wil de over heid bijdragen aan de veilig heid op de weg tijdens de winter maanden. Een gezellig familiediner of een avondje naar vrienden wil nog wel eens uitmonden in een glas teveel. Een 'BOB' is dan vaak niet voor handen en dus wordt dat autoritje huiswaarts toch zelf ondernomen. Uit onderzoek blijkt dat het aantal alcoholovertredingen na een fami lie- of vriendenbezoek de laatste ja ren toeneemt. Terwijl het aandeel overtreders na een bezoek aan een horecagelegenheid juist daalt, me de dankzij verschillende campag nes. ROVZ-medewerker Christine Din gemanse heeft niet de indruk dat Zeeland op dit front afwijkt van het landelijk beeld. „Je ziet ook hier dat steeds vaker een BOB wordt geregeld voor een avondje stappen. En het is goed om de fo cus af en toe te verleggen, met een nieuwe campagne." A.s. weekend DICKENS-SFEER bij 'de Schapekop' Zaterdag en zondag 10.00 - 18.00 uur Kerkstraat 3 - Veere Tel. 0118-501 416 Een onheilspellend be richt aan de vooravond van de feestdagen: in Zeeland stappen veel beginnende automobilisten met drank op achter het stuur. Dit is dubbel gevaarlijk. Behal ve met jeugdige overmoed en gebrek aan ervaring rijden hier dus ook veel jongelui rond met te veel alcohol in hun bloed. Dat gaat ten koste van alertheid en reactievermogen. Er is geen verklaring. In een vergelijkbaar gebied als Drenthe komt dit veel minder voor. De BOB-cam- pagne heeft bij deze Zeeuwse jongeren niet gewerkt. Nog een punt van zorg: na drin ken bij familie of bij vrienden stappen steeds meer mensen achter het stuur. Dit is zeer ver ontrustend. Want de politie en het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid doen wel hun best met een anti-alcoholactie, maar de meeste winst is te halen uit een cultuuromslag. Die moet juist in de sociale omgeving be ginnen. In die kring liggen de beste kansen om zwakke broe ders van de drank af te houden. VUSSINGEN - Veolia Transport heeft een kerstactie voor de Fast Ferries. Kinderen tot en met 11 jaar mogen in de kerstvakantie (van zaterdag 22 december tot en met zondag 6 januari) gratis mee varen op de Fast ferries tussen Vlis- singen en Breskens. Voorwaarde van vervoerder Veolia is wel dat er minstens één betalende volwasse ne meereist. Per volwassene mo gen maximaal drie kinderen gratis meereizen. De actie van Veolia is niet geldig in combinatie met rei zen met de OV-chipkaart. www.pzc.nl/seriousrequest door Melita Lanting ZIERIKZEE - De schelpdier-etende Amerikaanse en Japanse oester- boor verspreiden zich over de Oos terschelde. De exoten kwamen al enige tijd voor in de oesterputten bij Yerseke en bij Gorishoek, maar worden nu ook elders op schelp dierpercelen gevonden. De ver spreiding wordt waarschijnlijk ver oorzaakt doordat oesters en mosse- len in de Oosterschelde regelmatig verplaatst worden door kwekers. Als de oesterboren (slakken) zich explosief zouden vermenigvuldi gen (en dat kan omdat de slak in de Oosterschelde geen natuurlijke vijanden heeft), kunnen ze een be dreiging vormen voor de schelp diersector. Ook kan de versprei ding van de exoot mogelijk voor problemen zorgen voor het ver voer van mosselen vanuit de Oos terschelde richting Waddenzee. Dit vervoer is omgeven met zeer veel voorzorgsmaatregelen om te voorkomen dat vreemde organis men vanuit de Oosterschelde in de Waddenzee komen. Het is on bekend hoeveel oesterboren in de Oosterschelde leven, daar is nog geen onderzoek naar gedaan. Het slakje is waarschijnlijk meege komen met schelpdiertransport el ders uit Europa. Het diertje is onge veer twee centimeter groot en boort een gaatje in een oester- of mosselschelp. De oester of mossel raakt verlamd en wordt opgepeu zeld. Een oesterboor kan een halve tot een hele mossel per week op. Aantal staandehoudingen en aanhoudingen in 2011 aanhoudingen Middelburg Goes Terneuzen Oostburg infographir Willem Adriaansens bron ANP en Rijkswaterstaat 'staandehoudingen 22.00-00.00 Middelburg 124 Goes 160 Terneuzen 369 Oostburg 10 00.00 - 02.00 163 90 0 0 02.00 - 04.00 64 60 0 1 NU: Grote Markt 11-13, Goes 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3