Natuurlijk gezien BcutmSi Bmmjm Overleven, dinsdag 18 december 2012 De Deltawateren zijn als gevolg van de Deltawerken opgedeeld in vakjes. De Brouwersdam, de Grevelingendam, de Oosterscheldekering en nog een hele reeks andere dammen hebben de geleidelijke overgangen die er vroeger waren veranderd in keiharde grenzen. Voor de natuur is dat een grote aderlating geweest, maar dat neemt niet weg dat er op de dammen zelf veel te beleven valt. Zeldzame planten als de herfstschroeforchis en de geoorde zuring zijn in Zeeland alleen daar te vinden. En ook qua vogels valt er van alles te beleven. Tenminste in het winterhalfjaar, wanneer de zomerse drukte plaatsgemaakt heeft voor winterse verlatenheid. Dan is de beurt aan vogels en aan vogelaars. Ooit, heel lang geleden, zag ik voor het eerst een roodkeelduiker. Zo'n eerste waarneming staat in je geheugen gegrift en na heel veel jaren weetje nog allerlei details. Ik was met twee vogelmaatjes, en we konden het maar niet eens worden of de vogel nou wel of niet een opgewipte snavel had. En dat was van eminent belang, want het zou anders, dachten we, ook de nog schaarser voorkomende parelduiker kunnen zijn. De vogelboeken van toen waren stukken minder duidelijk dan die van nu, maar we kregen volstrekte zekerheid toen de vogel na een aantal dagen dood in het vloedmerk lag. Olieslachtoffer.... Dat alles speelde zich af bij het Katse veer, aan de voet van de dam die de de scheiding vormt tussen de Oosterschelde en het Veerse meer. Mijn laatste waarneming van een roodkeelduiker was vorige week op de Brouwersdam. Daar zat trouwens ook de zeldzame ijsduiker. En alsof dat nog niet genoeg was zagen we op Neeltje Jans, langs de voet van de stormvloedkering, nog een parelduiker. Allemaal soorten die verre van alledaags zijn, en allemaal langs de Deltadammen. Daar zaten trouwens nog |&£9$ Parelduiker veel meer duikers, maar die behoren niet zoals de hierboven genoemde soorten tot de familie van de zeeduikers. Maar ook de Kuifduiker (50 langs de Brouwersdam) en de nauw verwante geoorde fuut (langs de Veerse gatdam en de Oesterdam) zijn verre van gewoon. En dan was er nog de brilduiker; weliswaar een courante soort, maar een aantal van meer dan 300 exemplaren binnen kijkafstand met het blote oog, zoals vorige week langs de Brouwersdam, zie je niet elke dag. Redenen te over dus om eens stil te staan bij (het verband tussen) duikers en dammen. Er zijn meerdere kanten die de Deltadammen voor vogelaars zo aantrekkelijk maken. Omdat ze rondom in het water liggen bieden ze als het ware een inkijkje in de vogelwereld die zich normaal gesproken op open zee ophoudt. Voor uiteenlopende vogels als de al genoemde zeeduikers, de zwarte en de grote zee-eend, de zeekoet en de grote burgemeester heb je hier een veel grotere trefkans dan waar ook elders. De vogelconcentraties hebben ook te maken met de visrijkdom. Het is natuurlijk geen toeval dat plekjes als de Brouwersdam, de stormvloedkering en het Katse veer ook enorm in trek zijn bij sportvissers. Je hebt er een grote rijkdom aan vissen, speciaal op die plekken waar de dammen passage-mogelijkheden bieden. Niet alleen vogels, maar ook zeehonden hebben dat soort plaatsen ontdekt. Bij de doorlaat in de Brouwersdam zijn vrijwel altijd grijze zeehonden te vinden. Het is niet overdreven om de Deltadammen te omschrijven als vogelboulevard. Het is een gelegenheidsnaam die wel eens gebruikt is voor de Philipsdam. Maar het is een naam die de feiten recht doet voor alle Deltadammen. Voor vogelaars en fotografen zijn het echte hotspots geworden. Maar dan wel op de tijden dat andere recreanten er niks te zoeken hebben. Chiel Jacobusse «tif De donkerste dagen van het jaar, we zitten er midden in! 'Oud en Nieuw', deze twee gekoppelde woorden zijn een begrip. Met het sinterklaas feest en de activiteiten rond de kerstdagen zorgen ze dat de maand december een periode is van gezelligheid. Families komen bij elkaar, religieuze en melancholieke gevoelens komen rond de jaarwisseling boven. De donker ste tijd van het jaar ondergaan we niet lijdzaam maar compenseren we eigenhandig met kleur rijke versieringen en vooral veel kunstlicht. We overleven op die manier de somberste tijd van het jaar. Buiten voltrekt zich, zonder kunstma tige opsmuk of georganiseerd feestgedruis het gebeuren der natuur. De zwarte els tooit zich niet met kunstlicht ofkitscherige versiering. In alle rust, in feite ook nodig om het komende jaar weer energiek voor het nageslacht te kunnen zorgen, ondergaat zij deze periode. Lijdzaam? In het geheel niet! Wel doet ze aan 'Oud en Nieuw'. Wat het 'oude' betreft, het afgelopen jaar verschenen de zwarte opvallende 'elzenproppen'. Duizenden in het afgelopen jaar gerijpte zaden bevatten ze die uiteindelijk via de wind, de huid van dieren, de maag van vogels of drijvend via het water op ontelbaar veel andere plaatsen terechtkomen. Een nieuwe generatie is daarmee veilig gesteld. Wat het 'nieuwe', voor alweer een volgende generatie betreft, ook daar heeft de els zich op voorbereid. Over enkele maanden barsten de, nu al aanwezige kleine en dicht bij elkaar staande vrouwelijke en de langwerpige mannelijke bloemknoppen, open en voltrekt zich de cyclus die weer nieuw leven in zich herbergt. De roodborst, de meest afgebeelde vogel op nieuwjaarswenskaarten, profiteert van onze goedgeefsheid. Hopelijk overleven ook hij en zij de donkere tijd om in het nieuwe jaar succesvol bij te kunnen dragen aan een nieuwe generatie. Adri Karman Roodborstje in een els Illustratie Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38