4l Ttuuï I4t NLetuviïorp De KdvcU Hoeve dinsdag 18 december 2012 Een koude, heldere ochtend. Het is markt op het Oranjeplein in Nieuwdorp - drie kramen, met vlees, kaas en aanverwante artikelen. We beginnen de wandeling bij het kunstwerk op de hoek van het plein en de Prinses Margrietstraat. Gemaakt door Sander Littel, horen we later, het heet 'Twee eilanden', en is onderdeel van de kunstroute van de gemeente Borsele. Mevrouw Van Antwerpen heeft net boodschappen gedaan. Ze loopt in de richting van het woon zorgcomplex in de nieuw bouwwijk Lancaster. Lancaster, inderdaad, de wijk waar nog veel meer moet worden gebouwd is genoemd naar de bommenwerper, die daar is neergestort aan het eind van de Tweede Wereldoorlog. De wandelaarster is van 1933. Ze woonde in 1944 op het eind van de Havendijk en zag het brandende vliegtuig overkomen. Ze vindt het zelf ook wel bijzonder dat ze nou in die wijk haar thuis heeft. Het is een beetje zoeken naar een geschikte route. Welke richting je ook opgaat, de omvang van Nieuwdorp is zodanig, dat het omliggende platteland zich overal aandient. We stappen naar de Ring, de oude kern. De vijf balkons en voordeuren in de zijgevel geven aan dat het daar gesitueerde godshuis niet meer als zodanig in gebruik is. Geert van der Berg is één van de kerkbewoners, sinds 2005. Na een poosje merk je niet dat je in een kerkgebouw woont, zegt hij. Glazenier Bart Rentmeester huist verderop aan de Ring en karakteriseert de verbouwing van de kerk als een perfecte oplossing voor de leefbaarheid. Leegstand leidde tot verwaarlozing. Nu is alles tiptop, vindt hij. Ook de tuin die nu voorzien is van bankjes. In de voet van de van een leeuw voorziene zuil staan de namen van de negen slachtoffers van het oorlogsgeweld in de jaren 1940-1945 gebeiteld. Aan één zijde is een plastic plaatje met nog eens twee namen toe gevoegd. Elly Kopmels, die de herdenkingen organiseert, vertelt dat dat twee jaar geleden is gedaan, omdat familie van de uit Nieuwdorp afkomstige slachtoffers van de oorlog in Indo nesië ook een herdenkingsplek wilde. Bart Rentmeester (28) laat met gepaste trots de recente uitbouw van zijn bedrijfsruimte zien. Samen met zijn vader maakt hij glas in lood; ze verzorgen ook kunstglaswerk. Het dorp is vertrouwd, Bart woont er sinds zijn derde. En wil er niet weg. Ach, er zijn geen toeristische attracties, het café is - denkt hij - alleen in het weekeinde open, maar zijn vrienden wonen er, hij voelt zich een echte Nieuwdorper. Over glas in lood gesproken: het ronde raam met bijbel en kaars boven de ingang van de kerk is bewaard gebleven. Prachtig, zegt Mar griet Baert. Ze heeft een ruim onderkomen in de oude smidse, op de hoek van de ring. Geboren en getogen in Nieuwdorp, dat klopt. Op haar negentiende had ze het helemaal gehad met het dorp. Maar zestien jaar geleden, toen ze met haar man over kinderen begon te denken, keerde ze terug. Nu wil ze er niet meer weg. „Het is een levend dorp, als je hier iets opzet - een rommelmarkt, een klompenrace, een halloweenviering- dan krijg je de mensen hier gelijk mee." „Omstreeks het midden O van de 15e eeuw moet de stroom van de Honte ter hoogte van Biezelinge zijn loop hebben gewijzigd. De oorzaak is niet duidelijk. De polders (in de Honte) tussen de inham van de Biezelingse ham en Oostende (verdronken dorp), de polders van Bakendorp en het eiland Stuivezand moesten één voor één worden prijsgegeven". Aldus professor C. Dekker in zijn standaardstudie over Zuid-Beveland van 1971. Een min of meer laconiek neergeschreven mededeling: de stroom verlegt zich, de oor zaak daarvan is niet duidelijk! En zo is het al tijd gegaan met de stromen bij ons en overal en zo zal het ook altijd wel blijven. Ondertussen was, die zich verleggende stroom, desastreus voor de nieuwe polders in de Westerschelde (Honte). Ze zijn allemaal blijvend verdwenen en verworden tot stroomgeulen en schorren. Maar de één zijn dood is de ander zijn brood. Ook toen. Want de grote zeewaardige kreek Het Zwake die bij de Biezelingse Ham zich van de Honte of Westerschelde afscheidde, ging door de zich verleggende stroom fluks verlanden. Dat was jammer voor de scheep vaart, die altijd via het Zwake, dwars door de Zak van Zuid-Beveland langs 's-Gravenpolder, Nisse, 's-Heer Arendskerke naar Middelburg ging. Maar het was een zegen voor de land- aanwinners en de boeren die op zoek waren naar vruchtbare nieuwe grond. Want in de monding van het Zwake kwam de Oosterzwa- kepolder, nadat eerst bij 's-Gravenpolder een grote dam dwars door het Zwake was gelegd. Aan de andere kant kwam dan de Middel- zwakepolder, en nog meer naar het westen kwam 50 jaar later de Kruiningenpolder. Dat kon allemaal, zij het met pijn en moeite, door de verlanding van het Zwake, die weer hoofdzakelijk te danken was aan de stroom geulen in de Westerschelde die van bedding en snelheid veranderd waren. In de Middelzwa- kepolder liggen drie juwelen van hoeves: de Roode Hoeve, de hoeve Het Middelzwake en Quistenburg. Duidelijk stammen ze alle drie uit de 17e eeuw. Dat was de tijd dat de Zeeuwse landbouw excelsior ging. Van zelfvoorzienend tot exporterend naar de naaste en verdere omgeving. De oudere, laatmiddeleeuwse gebouwen voldeden niet meer en werden vervangen door nieuwe, grote gebouwen met ruimte voor graanopslag en stallen voor vee, maar vooral voor de (trek)paarden. De hoeves liggen vrijwel direct aan de restkreek van het oude Zwake. Lang heeft het er op geleken dat de grootste boerderij, de Roode Hoeve, het loodje zou leggen. Langdurige verwaarlozing van de gebouwen en verkeerd beheer door een natuurorganisatie brachten de boerderij aan de NIEUWDORP Prinses Kunstwerk 'Twee Eilanden' op Oranjeplein Zuil met namen slachtoffers 1940-1945 Raam in voormalige kerk Glazenier Bart Rentmeester Propeller van neergestort vliegtuig 't Winkeltje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36