Buftm Ve Vebta, k eckt wvijn, dwuj KarcdefwiJiieicen dinsdag 18 december 2012 - r Ontstaan: 1987 Oppervlakte: Krammer/Volkerak ongeveer 6000 hectare, Zoommeer 2000 hectare. Drooggevallen gebied na 1987:1775 hectare. Nieuw aangelegde eilandjes: 40 met een totale oppervlakte van 80 hectare. Hoogte van het waterpeil schommelt rond NAP. Natuur: Vogelijkijkschermen en -hutten zijn te vinden op: vogelkijkhut.nl Meer info: www.zeeuwsjaarvanhetwater.nl Om nu te zeggen dat Bas de Bruin geboren en getogen is in het Krammer/ Volkerak-gebied is misschien wat overdreven. Maar al sinds 1984 is het zijn werkgebied en als voorzitter van enkele sportvissersorganisaties kent hij het gebied wel op zijn duimpje. Hij heeft meegemaakt dat het Krammer/Volkerak van een getijdengebied samen met het Zoommeer een groot meer werd. En hij heeft de veranderingen daarna zien gebeuren. Een grote waterplas die van zout naar zoet werd omgevormd. Platen die permanent droogvielen en eilandjes die opgespoten werden om de natuur een handje te helpen.Het resultaat mag er zijn wat hem betreft. Tegenwoordig is Bas de Bruin senior-in specteur groene wetten van de Omge- vingsdienst Zuid-Holland Zuid en voert hij een breed takenpakket uit op en om het Krammer/Volkerak. Wat hem betreft is het gebied uniek in Nederland, al zijn er misschien vergelijkingen te maken met de zoete randmeren. Opvallend voor het Krammer/Volkerak is dat bij de inrichting veel aandacht is besteed aan de visstand. Daar ziet een visstand beheerscommissie op toe. Zo is bijvoor beeld brasem aan het meer onttrokken omdat die de bodem te veel omwoelt. In het Krammer/Volkerak zitten behoor lijk wat snoeken en snoekbaarzen. Om die vissen een handje te helpen is een speciaal project opgezet waarbij geulen zijn gegraven om de dieren een goede habitat te geven waar ze zich kunnen voortplanten. Overigens is een van de kenmerken van het gebied, vertelt De Bruin, dat veel van de oude geulen uit de getijdeperiode nog goed te herkennen en terug te vinden zijn. Een van de grote veranderingen is het verdwijnen van kale grond geweést door de spontane groei van bomen en struiken op de droogvallende platen. Toen het getij verdween werden die kale gronden van lieverlee begroeid. Dat had het vertrek van allerlei vogels tot gevolg die juist van dergelijke gronden houden. Om die ontwikkeling te remmen zijn verschillende soorten begrazers ingezet, zoals heckrunderen, paarden, vlees koeien en op een van de eilandjes zelfs geiten. De Bruin: „We hadden toen veel eendachtigen, zoals wintertalingen en pijlstaarten en veel steltlopers die hier kwamen fourageren. Er kwamen wel weer andere vogels voor in de plaats. Nu wordt het Krammer/Volkerak gebied meer door broedvogels gebruikt. We hebben ook al broedende haviken en buizerds. En er zitten reigerachtigen, de slechtvalk, lepelaarszwartkopmeeuwen en zelfs de zeearend is in de winterpe riode waar te nemen." Die foerageer- fïinctie heeft het gebied nog wel en er is veel uitwisseling mssen de verschillende rust- en natuurgebieden onderling. Zoals tussen de Hellegatsplaten en de Ventja gersplaten in het Haringvliet. Het is niet uitgesloten dat in de toekomst het Krammer/Volkerak weer zout wordt en een (bescheiden) getij krijgt. Dat hangt af van beslissingen die in Den Haag genomen worden. Bas de Bruin moet even nadenken over de vraag wat hij liever wil: een zout of een.zoet Kram mer/Volkerak. „Het heeft allebei wel wat. Door het verdwijnen van het getij is het doorzicht wel twee meter naar de bodem. Dat heeft voordelen voor vogels en vissen die op zicht jagen. Misschien heeft een zout Krammer/Volkerak gro tere natuurwaarden, maar de natuur waarden zijn nu ook hoog." Door het ontbreken van echt recreatieve voorzieningen is het Krammer/Volkerak nog een rustige oase onder de rook van Rotterdam. Toch is er voor mensen die al het natuurschoon willen beleven genoeg te doen. Er zijn wandelpaden op verschillende punten in het gebied en De Bruin wijst er op dat er een fietspad is tussen Ooltgensplaat en de Philipsdam dat een mooi zicht biedt op het naastge legen natuurgebied. Voor zijn werk binnen verschillende sportvisorganisaties komt Bas de Bruin op plaatsen binnen en buiten Nederland en hij heeft dus de gelegenheid ook eens ergens anders rond te kijken. Toch zou hij niet zo nodig in een ander gebied willen werken. „De Delta heeft zo veel dynamiek en er verandert voortdurend zo veel dat het altijd blijft boeien. Nee, de Delta is echt mijn ding."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35