2 I Ongerept gebied langs de drukste vaarroute Ze&wws<e Str&meK J dinsdag 18 december 2012 Het Krammer/Volkerak is sinds 1987 vooral een statisch zoet binnenmeer. Het Volkerak vormt één geheel met de Eendracht en het Zoommeer. Aan de ene kant afgesloten met de Volkeraksluizen, voorts de Grevelingen en Philipsdam en naar het zuiden toe de Kreekraksluizen. Het Krammer/ Volkerak heeft ook een soort drielandenpunt, de Noordplaat tussen Tholen en Sint Philipsland waar de provincies Zeeland, Zuid- Holland en Noord-Brabant elkaar ontmoeten. Hec peil van die wateren ligt op ongeveer NAP. Met het vastleggen van dat peil viel in 1987 ongeveer 1775 hectare van het voormalige intergetijdengebied permanent droog. Daar zijn mooie en interes sante natuurgebieden ontstaan, zoals de Dintelse Gorzen, de Krammerse Slikken, de Hellegatsplaten, de St. Antoniegorzen en de Slikken van de Heen. Door dat laatste gebied loopt een mooie wandelroute van ongeveer drie kilometer lang. Halverwege de route staat langs een voormalige getijdenkreek een vogelobservatiescherm. Naast de ontwikkeling van natuur was er ook sprake van negatieve ontwikke lingen, zoals de groei van de giftige blauwalg iedere zomer in het Zoommeer. De recreant laat het overgrote deel van het Krammer/ .Volkerak en de natuurgebieden links liggen. Ook al omdat er vrij weinig jachthavens in het gebied zijn. Mede doordat de natuurgebieden niet makkelijk te bereiken of ontsloten zijn heeft het gebied iets ongerepts. Veel natuurgebieden zijn vooral via het water te bereiken. Wie tussen Schouwen-Duiveland en Rotterdam de Hellegatsplaten passeert kan daar een indruk van krijgen. Het gaat om het uitgestrekte gebied waar paarden en de bruine runderen met hun grote hoorns grazen. Het Krammer/Volkerak wordt vooral gebruikt als doorgaand vaarwater, zowel voor de pleziervaart als voor de beroepsvaart. Het maakt immers deel uit van de Schelde-Rijn-verbinding, een van de drukst beva ren vaarroutes van de wereld. En er zijn beroepsvis sers actief die vooral op paling en wolhandkrab visten. Momenteel is de visserij op paling echter aan banden gelegd, in verband met de aanwezigheid van zware metalen en het herstel van het palingbestand. Dat is een schril contrast met bijvoorbeeld de idyllische rust die heerst bij het sluisje van Benedensas, daar waar de Steenbergse Vliet in het Krammer uitmondt. Benedensas is een zeldzaam rustig en mooi gebied, waar passerende fietsers bij de witte rolbrug even halt houden om naar de trage sluisbewegingen te kijken. Momenteel is de discussie volop gaande hoe het onder meer met dit gebied in de toekomst verder moet. Zo is in het verleden al eens besloten dat het Krammer/Vol kerak een rol speelt in de waterberging in Zuid-West Nederland. Bij teveel aanvoer van de rivieren kan dan via de Volkeraksluis water tot een maximum hoogte van twee meter worden ingelaten. Minister Melanie Schultz heeft de Tweede Kamer vorige week nog laten weten dat voor de komende zomer knopen worden doorgehakt met de publicatie van een rijksvisie over welke kant het op moet gaan met de Zuidwestelijke Delta. Want het zou zo maar kunnen zijn dat besloten wordt het Krammer/Volkerak in open verbinding te brengen met het Grevelingenmeer. Dat betekent dat er een gat in de Grevelingendam gemaakt wordt. Ook de vraag of het water zoet moet blijven of zout moet worden wordt hiermee (op termijn) weer actueel. Dat heeft dan mogelijk weer consequenties voor de land bouw op de omliggende akkers, want die kan momen teel voor zoet water putten uit het Krammer/Volkerak. Een andere ontwikkeling die speelt is de wens van een aantal plaatsen uit de omgeving, zoals Steenbergen, Bergen op Zoom en Dinteloord om de band met het water aan te halen en (recreatie)havens te ontwikkelen, liefst met een getijdebeweging. Kortom, er is al veel veranderd in het Krammer/Vol kerak en hetziet er naar uit dat de ontwikkelingen voorlopig nog niet stilstaan. René Schrier - ■HHMHnMBVMMi Colofon Buiten Bewegen: verschijnt elke dins dag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem Buiten Bewegen is een bijlage over leven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buiten@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC o.v.v. Buiten Postbus 91,4330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Vormgeving: Kees Lammers Advertenties: Afdeling Direct Sales Regio Zuid telefoon: 088 0139995 adverteren.zeeland@wegenermedia.nl foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34