Jonge bestuurder laat 21 zeeland fejT) Zeeland verkoopt zich op tv Fijne dagen De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Alcoholslot Rijden onder invloed .-•At- KT P i 5 F 1 .lil"! 1 iV"'1--1' dinsdag 18 december 2012 Nee, ik ga het nu niet over al die dingen heb ben die iedereen bezig houden. Scheidsrech ters, buitruggen, losgeslagen jeugd, EU, het einde der tijden. De hysterie waarmee menigeen daarover reeds schreef en sprak of schreeuwde, doet mij de lust ver gaan. Hooguit wil ik kwijt dat ik met stijgende verbazing kijk naar de manier waarop mensen hier te lande steeds vaker elkaar verbaal naar het leven staan. Een eeuwig, goddelijk of heilig gelijk vergezelt hen blijkbaar dagelijks. Hun tas bevat naast een overdosis eigen dunk, vaak stapels scherpe veroor delingen waarmee ze anderen niet zelden persoonlijk te lijf gaan. Dat gevoegd bij een vol strekt ontbreken van nuancering en relativering maakt de wereld er weinig aangenamer op. Laat staan dat zelfs beginnetjes van op lossingen zullen verschijnen. Maar eind deze week zal het waar schijnlijk wel een beetje tot beda ren komen omdat een ieder dan de kerstboodschappen gaat doen en uitgeput richting de kerst strompelt. Ik moet nog eens goed bedenken waar ik de luwtes rond die drukte op kan zoeken om mijn boodschappen in te slaan. En misschien dat ik op eerste kerstdag wel een grote pan erw tensoep ga maken en eindelijk voor het eerst in mijn leven wa fels ga bakken. Ik ga de vakantie benutten om laatjes op te ruimen, muziek te luisteren en eindelijk het MAS, Museum aan de Stroom in Antwerpen te bezoeken. Ver der zal ik mijn kind helpen dat zes examens heeft na de kerstva kantie. Ik ga wat schrijven, wat ideeën uitwerken en wandelen, want het wordt een zachte groe ne kerst. Ik wens u fijne en rustige dagen. Ik weet het, het is vroeg, maar de komende 2 weken zal ik niet van de partij zijn. Niet omdat ik joe lend van een besneeuwde helling afsjees of omdat ik geïnterneerd ben in een vakantiekamp op een tropisch eiland. Ik ben gewoon thuis maar de komende 2 weken verschijnt op dinsdag de krant even niet. Een zachte, groene kerst: Het is u van harte gegund. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van Interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC. Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere Informatie aan. mm jffe Apparaat blokkeert startcircuit van auto. Pas na geldige blaastest kan auto starten. Automobilisten die gepakt worden met een alcoholpromil lage van 1,3 of hoger krijgen sinds mei 2011 een alcoholslot in de auto. Bestuurder blaast in het mondstuk gedurende minimaal 5 seconden. Bij alcoholpromillage beneden de 0,2%», geeft computer de blokkering vrij en start de auto. BOB gaat deze winter mee op vi site. De overheid begint een nieuwe campagne om het rijden met een slok op na een gezellig bezoek aan familie of vrienden te ontmoedigen. Ook jonge Zeeuwse bestuurders weten nog onvoldoende maat te houden. door Marcel Modde een score om trots op te zijn. Op Noord-Brabant V heeft de politie vorig jaar nergens zoveel beginnende automobilisten met een slok teveel op gepakt als in Zeeland. En dat percentage (5,8 procent) stijgt sinds 2007, blijkt uit cijfers die het ministerie van Infra structuur en Milieu maandag be kendmaakte. Die ontwikkeling baart zorgen, zegt Christine Dingemanse van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ). „Het is ook een tendens die we in onze ei gen onderzoeken terugzien. Een verklaring hebben we daar niet echt voor." Ze gist naar een moge lijk verband met het betere open baar vervoer in de Randstad om het verschil met andere regio's te verklaren. „Het zou kunnen bete kenen dat ze in Zeeland meer met auto's op stap gaan, zeker wan neer de uitgaanscentra in België worden bezocht" Maar hoeveel beter rijden de bus sen in Groningen en Drenthe dan? Want juist in die plattelandspro vincies was het aandeel jonge over treders het afgelopen jaar het laagst. Domweg meer bussen inzet ten, is volgens Dingemanse in Zee land ook niet rendabel. En het gaat haar wat te ver om dan maar van de overheid te verlangen mee te betalen aan extra nachtelijke diensten omwille van de veilig heid. „Je kunt je afvragen of de overheid alles moet oplossen. Men sen moeten ook hun eigen verant woordelijkheid nemen." Wat dat betreft gloort er toch eni ge hoop, wijst Dingemanse op re cente ervaringen met de BOB-cam- pagne rond sportkantines en de in zet van het jongeren-TeamAlert. Bij een zogeheten nulmeting hal verwege 2011 bleek dat 23 procent van de jonge Zeeuwse bestuurders de kantine met een slok op verliet Van die 23 procent blies meer dan de helft tussen de 0,2 en 0,5 pro mille. Vijf procent kon met 0,8 pro mille of meer onder de zware inn- nemers worden gerekend. Ook in dat verband hoorde Zeeland (dit keer met Gel derland) tot de slechtst scorende provincies. Maar een jaar later was dat aandeel al gedaald tot 13,5 procent, aldus de ROVZ-mede- werker. „Wat BOB-sport dus heeft laten zien, is dat als je intensief aandacht besteedt aan een specifie ke doelgroep, er wel degelijk effect bereikt kan worden op het gedrag. Dat stemt hoopvol." Wat het ef fect van de TeamAlert acties zijn, is nog niet duidelijk. Die resulta ten worden nu op een rij gezet. beginnend bestuurder ervaren bestuurder Overtreders in procenten 0% 1% 2% 3% 4% 5% 6% Bij het onderzoek naar bestuurders van motorvoertuigen met een te hoog alcoholpromillage wordt onderscheid gemaakt tussen beginnende en ervaren bestuurders. Beginnende bestuurders hebben hun rijbewijs korter dan vijf jaar. Voor hen geldt een maximum bloed alcohol gehalte (bag) van 0,2%o, terwijl voor ervaren bestuurders 0,5%o de norm is. DOMBURG - Vanaf vandaag zijn op de Nederlandse publieke zenders met enige regelmaat televisiespot jes te zien om een vakantie in Zee land te promoten. De VW Zeeland heeft de spots la ten maken om vooral de Neder landse toerist te interesseren voor een vakantie in Zeeland. Gepro beerd is die dingen te laten zien waar Zeeland sterk in is. In de spotjes zijn filmische grapjes ver werkt, met de bedoeling het beeld wat langer te laten hangen. Zo lijkt het alsof een jongetje een vracht wagen die op de Zeelandbrug rijdt opeet, een meisje een windmolen aanblaast en een ander aan de vuurtoren van Haamstede likt. Ook (groepen) ondernemers heb ben aangehaakt bij het initiatief. Er zijn spotjes van 30 en van 20 se conden. En soms worden ze in het reclameblok gevolgd door een kor ter spotje dat nog even aan het eer der uitgezonden filmpje herin nert. De VW is afgestapt van het beleid om zich op een bepaalde doelgroep te richten, legt directeur Patrick Pollie uit. „We gaan voor een brede aanpak waarin we de kernwaarden van Zeeland belich ten en we mikken vooral op vrou wen, want dat zijn vaak de beslis sers." In januari wordt de campag ne uitgebreid met een platfom op internet dat te bereiken is via de website van de VW Zeeland, www.vwzeeland .nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2