opruiminq cerco 69 Exacte cijfers zijn een probleem Werk van zuiverder afvalwater Denk AUTftsSTURM 23 met heel veel keus lange vorststraat - goes Wim de Graaf Foundation schenkt speciale rolstoel CadWeazIe Nijverheid en Handel bezorgd over banenverlies dinsdag 18 december 2012 MIDDELBURG - Wim de Graaf uit Middelburg heeft de Wim de Graaf Foundation opgericht. Die foundation heeft als doel om een bijdrage te leveren aan het behoud van de Zeeuwse cultuur en haar ui tingsvormen. Ook ondersteunt de Foundation initiatieven ter conser vering van het Zeeuwse erfgoed en inspiratie van de Zeeuwse sa menleving. Verder zal de Founda tion een bijdrage leveren aan on dersteuning van de Zeeuwse ge meenschap. Als eerste bijdrage schenkt de Wim de Graaf Founda tion een zogenaamde CadWeazIe aan de Stichting ORT Zeeland. De CadWeazIe is een speciale rolstoel waarmee de stranden en natuurge bieden ook toegankelijk worden voor mensen met een functionele beperking. procent van de slachtoffers is fysiek bedreigd door de loverboy, 48 procent psychisch en 62 procent seksueel 'Loverboys maken vaak onderdeel uit van een grotere, hiërarchische structuur. Achter een loverboy van vijftien kan een volwassene schuilgaan.' Shenna Werson, Asja MIDDELBURG - De Zeeuwse ge meenten en het waterschap Schel- destromen gaan samenwerken met het oog op het beheersen van de afvalwaterketen. Een onderdeel van die aanpak is het terugdringen van medicijnresten en hormoon- verstorende stoffen in het afvalwa ter. In de praktijk blijkt dat ziekenhui zen en verpleeg- en verzorgings huizen, maar ook particulieren, medicijnen via de riolering in het oppervlaktewater brengen. Dat rioolwater wordt wel gezuiverd, maar die installaties kunnen er niet alles uithalen. Een onderzoek heeft bijvoorbeeld geleerd dat de rioolwaterzuivering van Katwijk jaarlijks meer dan 400 kilogram ge neesmiddelen in het oppervlakte water loost. Een belangrijk deel daarvan komt van menselijke uit werpselen. Sommige ziekenhuizen, zoals Zorg- saam in Terneuzen, hebben om die reden een zogenaamd Pharma- filter in gebruik genomen. Met zo'n filter wordt op biologische wijze het afval en rioolwater afge broken. Dergelijke installaties zijn erg kostbaar. Binnenkort zullen de gemeenten en het waterschap een overeen komst ondertekenen over de afval waterketen. MIDDELBURG - Het departement Zeeland van De Maatschappij voor Nijverheid en Handel is bezorgd over de teloorgang van werkgele genheid in Zeeland. In een brief aan Commissaris van de Koningin Karla Peijs verzoekt dit netwerk van ondernemers, onderwijs en overheid, die bezorgdheid over te brengen aan 'de eerstverantwoor delijken in Den Haag'. In de brief wordt de hoop uitgesproken dat stuurbare krimp in Zeeland wordt voorkomen, ten behoeve van de economische vitaliteit en humane leefbaarheid. Bij Prostitutie Maatschappelijk Werk van Stichting Humanitas Rotter dam, dat samenwerkt met de politie Rotterdam-Rijnmond, komen met enige regelmaat Zeeuwse slachtof fers van loverboys in beeld. Loverboys gaan rus tig op zoek in een andere provincie of shoppen op internet om geschikte meisjes te vinden. Eenmaal verstrikt in hun netten, kunnen de meisjes dan ook overal opduiken, bevestigt Shenna Werson, een van de onderzoekers en schrijvers van 'Wie zijn de meiden van Asja?' (zie kader). Loverboyproblematiek en jeugd- prostitutie mogen niet zonder meer door el kaar gebruikt worden, schrijven Shenna c.s. In beide gevallen gaat het om mensenhandel; maar jeugdprostitutie kan zonder inmenging van een loverboy plaatsvinden en slachtoffers van loverboys hóeven niet per se in prostitutie uitgebuit te worden. Dat gezegd zijnde: veel cliënten van opvanghuis Asja kregen met beide te maken. Ook het idee dat loverboys tewerk gaan vol gens een vaste methode, waarbij het slachtoffer langzaam ingepalmd wordt, verdient nuance ring. Tanja, het Zeeuwse meisje van het verhaal hiernaast, had na vier weken al belangrijke grenzen overschreden. „En er zijn ook meisjes die na een week een pistool tegen hun hoofd krijgen", verklaart Shenna. Grof geweld komt vaker voor dan verleiding met mooie cadeaus. In 'Wie zijn de meiden van Asja' worden aan names vervangen door feitelijke gegevens, op basis van dertien jaar ervaring in de hulpverle ning aan slachtoffers. Exacte cijfers zijn een pro bleem als het om loverboyproblematiek gaat. Ze blijven onzichtbaar voor de hulpverlening, of - als ze wel in beeld komen - worden niet consequent en uniform geregistreerd. Daar door blijven ze goeddeels onzichtbaar, althans: in de statistieken. Ook in die van de politie. Want veel slachtoffers durven geen aangifte te doen, of willen niet. Van de vele gevolgen blijkt depressie het meest voorkomende en langdurigste gevolg. sBsaaagaa axsoBBSs^w^sxxzawzs^'ixaaEsassssisazes-^s. foto GPD Jeugdprostitutie en uitbuiting door loverboys gaan lang niet altijd samen, maar vaak ook wel. LEASE Amundsenweg 39 4462 GP Goes Noordweg 467 4333 KE Middelburg 0118-612042 lease@autosturm.nl Auto Sturm Lease is een jong en dynamisch leasebedrijf met grote ambities op de regionale leasemarkt. Wij bieden u maatwerk, kunnen alle merken auto's leveren, die tot in het kleinste detail worden afgestemd op uw persoonlijke wensen. Voor meer informatie of voor het opstellen van een offerte stuurt u dan een e-mail naar lease@autosturm.nl of neem telefonisch contact op via 0118-612042.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23