Goos is de werkelijkheid soms voor Na tien jaar opnieuw Cloaca in Nederland. Vreemd is het wel. „Meestal ben ik klaar met een stuk als ik het heb geschreven." Nooit gaat ze naar re petities. „Een paar gesprekken met de regisseur en dan naar de try-out." cultuur13 Decreet toont kunst in woord en beeld agenda dinsdag 18 december 2012 Nieuwe versie van toneelstuk 'Cloaca' vanavond te zien in Middelburg In 2002 schreef Maria Goos Cloa ca. Het toneelstuk, dat vanavond in een nieuwe bezetting in Mid delburg is te zien, is hard op weg om een moderne klassieker te worden én actueler dan ooit. „Griezelig soms, hoe ik de loop van de dingen voorzie." door Marjon Kok Binnenkort, zegt Maria Goos (56), gaat ze met 'de jongens' eten. De jon gens, dat zijn Peter Blok, Gijs Scholten van Aschat, Pierre Bokma en Jaap Spijkers. „Zeg maar de oerjongens van Cloaca." Stel, zal ze hun vragen. Over een jaar of vijf. „Dan zijn jullie tegen de zestig - en de karakters dus ook - hoe denken jullie dat het dan met ze gaat? Hoe denken jullie dat die levens gelopen zijn?" Haar stem veert op. „Want ik zit wel eens te denken aan een deel twee." Klein probleem. In de allereerste versie van het toneelstuk Cloaca wordt alleen maar gesuggereerd dat Pieter zelfmoord pleegt. In de herneming, die nu in de schouw burgen staat, snijdt hij écht zijn polsen door in het bad. Dat pro bleem heeft Maria Goos al opge- Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Middelburg De filmkeuze van Bram de Wolff: 'Ik wil graag honderd worden' (2012) over musicus/dirigent Ton Koopman). Cinema Middelburg, 20.00 uur PODIUM Coes Concert Don Kosakenchor Rusland. De Mythe, 20.00 uur 's-Gravenpolder Sing-inn met koren De Levensbron. Hervormde Maartenskerk, 19.30 uur Middelburg Toneelvoorstelling 'Cloaca'. Schouwburg, 20.00 uur Oostburg Eindejaarsvoorstelling Maikel Harte. Ledeltheater, 20.15 uur Vlissingen The Choir of St. Johns College, Cam bridge met Engelse kerstmuziek. St. Jacobskerk, 20.00 uur. ruimd. „Pieter is wel duidelijk. Hij is door de poging tot zelfmoord ge handicapt geraakt, is invalide en hij buit dat enorm uit." In deel één is Pieter zachtaardig en weemoedig. „Nu is hij gehandi capt, verbitterd, op wraak belust en hij terroriseert zijn vrienden verschrikkelijk. Een Thomas Bern- hard-achtig personage dat enorm aan het schelden is. Drinken en schelden. En de jongens kunnen er weinig tegen doen want ze staan verschrikkelijk bij hem in het krijt." Wat ze ook weet: „Nu komt Tom in de problemen. Hij- heeft iets doms gedaan met zwart geld." Het is niet voor niets dat Maria Goos, die Cloaca schreef, aan een vervolg denkt. Het toneelstuk over mannenvriendschap wordt inmid dels over de hele wereld opge voerd en speelt nu opnieuw in de Nederlandse theaters. Ze is ermee bezig. Wordt ermee geconfron teerd. En Cloaca is hard op weg om in eigen land een moderne klassieker te worden. Verrassend, vindt ze ook zelf, hoe actueel Cloaca na tien jaar nog is. „Het dédain voor cultuur'is alleen maar toegenomen. Het opportu nisme in de politiek." Ze knikt. „Grappig ook dat Cloaca zich kort na de verkiezingen afspeelt, tij dens de formatie." En, schiet haar te binnen: „Dat ge doe met die schilderijen, waar Pie ter mee worstelt, is ook uitgeko men." Pieter, gemeenteambtenaar heeft op zijn verjaardag jarenlang van zijn collega's een schilderij uit het gemeentedepot gekregen. En in Cloaca moet hij ze teruggeven, maar dat kan hij niet omdat hij een deel heeft verkocht. „Toen de gemeenten alle BKR-kunst in de depots moesten digitaliseren, bleek een kwart verdwenen. Nie mand weet waar dat is." Eng bijna, beaamt ze, hoe ze met haar toneelstukken de werkelijk heid niet alleen raakt, maar soms ook voor lijkt te zijn. Ook nu weer, met de tv-serie Volgens Ro bert, die komend jaar bij de Vara wordt uitgezonden. De hoofdrol Scène uit Cloaca. wordt gespeeld door Peter Blok, met wie ze getrouwd is. „Het gaat over een dokter die op alle niveaus in een crisis zit. Als arts, als vader, als echtgenoot..." Toen het af was bleek Blok in een enorme midlifecrisis te zitten. „We hadden toen geen idee dat we daar zelf mee te maken zouden krijgen. Maar het zat er al blijkbaar wel." Het heeft een jaar geduurd. Een moeizaam jaar. Nu, voor de herneming, heeft ze geprobeerd het begin te herschrij ven. „Er zit veel in Cloaca. Er moet veel worden uitgelegd." Ze hoorde de tekst tijdens de eerste lezing en dacht: 'misschien moet ik het ver eenvoudigen'. Het lukte niet. „Je kunt Cloaca niet simpeler maken. Joep komt op en moet vertellen over zijn scheiding. Tom komt op en moet vertellen over zijn crisis. Veel informatie. Maar het moet." Lacht. „Bij de eerste versie wist ik dat Gijs Joep zou spelen." Gijs Scholten van Aschat. „Een enorm goede acteur. Maar hij verveelt zich snel. Dus moest ik iets ontzet tend moeilijks voor hem beden ken. Iets waar hij vreselijk zijn best op moest doen." Het resultaat is - vindt ze zelf ook - een heel geesti ge monoloog geworden. Nu is de tekst van Sieger Sloot. „Hij is goed hè?" Heel leuk, vindt ze, dat Cloaca re pertoire is geworden. „Dat het wordt herhaald. Nu dus met Sie ger Sloot, Guy Clemens, Tygo Ger- nandt en Thijs Römer." Zelf is ze foto Ben van Duin zo veel verder nu. Ze bedenkt nog steeds graag mensen met manke menten. Wil nog steeds dat het pu bliek de psychiater is. Maar lineair, van a naar b, vertelt ze al lang niet meer. In die zin zal het vervolg op Cloaca totaal anders zijn. Of het ervan komt? „Dat is altijd de vraag", zegt Maria Goos. „Ik heb nog zoveel andere plannen. Het ligt heel erg aan de jongens. Of zij willen, of we elkaar goed kunnen inspireren." Het is een gro te beslissing, weet ze. „Gijs moet dan nu al zeggen dat hij over vijf jaar niet meer bij Toneelgroep Am sterdam zit. En Pierre moet zeggen dat hij dan niets in München doet Jaap zit vast bij Het Nationale To neel. Peter is freelancer, hij is het meest flexibel." Toneelstuk 'Cloaca', vanavond te zien in Schouwburg Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. door Rolf Bosboom Tegen alle verdrukking op cultuurgebied in slaagt de redactie van Decreet (Mach- teld van der Wijst, Hans Bommel- jé, Ramon de Nennie en Robbert Jan Swiers) er al ruim drie jaar in een prachtig Zeeuws kunsttijd schrift uit te geven. De jongste edi tie, een dubbelnummer, werd afge lopen weekeinde in de Bewaer- schole in Burgh-Haamstede gepre senteerd. Decreet heeft zich altijd ten doel ge steld Zeeuwse kunstenaars een po dium te bieden. Dankzij de mooie fotografie en vormgeving krijgt hun werk al de aandacht die het verdient. De nadruk in dit num mer ligt op de locaties waar - voor al beeldend - kunstenaars hun scheppend werk verrichten en waar ze elkaar ontmoeten. Speciale aandacht is er voor de di verse kunstenaarsinitiatieven en -collectieven die Zeeland rijk is, zo als Mon Capitaine in Middelburg, KipVis in Vlissingen, het Raadhuis in 's-Heer Arendskerke en 'kunste naarsdorp' Kats. Verder houden Johan de Koning, Joop Kroon en Leonard Snelders in dit nummer een warm pleidooi om van de zone langs het Kanaal door Walcheren een aantrekkelijk verblijfsgebied te maken, onder meer met kleinschalig vervoer over het water en de aanleg van steigers en terrassen. Oud-wethouder Tjeu Strous be toogt dat Middelburg haar eigen onevenredige bezuiniging op beel dende kunst verhult met het rijks- geld (150.000 euro per jaar) dat zij sinds 2009 als 'centrumgemeente' voor deze sector ontvangt. Robbert Jan Swiers en Hans O ver vliet dromen over Zeeland Arthou- se, waarin de creatieve industrie de krachten bundelt tot een 'broed plaats voor kunst, cultuur, onder wijs en zo veel meer'. Ook bevat Decreet interviews met Kees Slager (over zijn bijzondere woon- en werkplek: het voormali ge stoomgemaal bij Poortvliet), met de Middelburgse wethouder Ed de Graaf over de fusies op het gebied van beeldende kunst en 'se rieuze muziek' ('verwacht niet van de politiek dat zij artistieke leiders gaat aanwijzen) en met scheidend provinciaal cultuurambtenaar Jack van Aspert ('eigenlijk ben ik meer beleidsmaker dan een beleidsme dewerker'). Het tijdschrift besteedt daarnaast aandacht aan Theo Voorzaat, de muziekgroep Kaviaar, de Bewaer- schole, galerie Pop in Domburg, het programma 'De schilder, het werk Sc het atelier' van presentatie ruimte Caesuur in Middelburg, mi niatuurmuseum Le Secet van Bian- ca Runge, de installatie Retreating Motion/Wave van Elis Vermeulen, de 'Skype-portretten' van Servaas Roelandse, de schilderijen van Johnny Beerens en naaktmodelte kenen in het atelier van Theo Jor- dans in Groede. Decreet, nr 9/10, binnenkort bij de be tere Zeeuwse boekhandels, €15,-. Ook te bestellen via decreet@zeelandnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13