Even rust voor 'madam secretary' buitenland 9 Oud Nieuw in ROME Verpleegster 'Kate-grap' thuis KRAS.NL maandag 17 december 2012 Amerika gist ernaar of voormalige First Lady Hillary Clinton voor presidentschap in 2016 gaat Hillary Clinton zou dit weekeinde haar terugtreden als minister van Buitenland se Zaken aankondigen. Daar kwam wat tussen. Maar de blik is al gericht op 2016. door John Jas Het heette de bedoeling dit weekeinde naar bui ten te brengen dat Hilla ry Clinton binnenkort Secretary of State af zou zijn, zo wisten ingewijden in Washington. Senator John Kerry van Massachu setts en oud-uitdager van George W. Bush in de race om het presi dentschap van 2004 wordt alom getipt als de nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Maar twee onvoorziene gebeurte nissen zorgden voor uitstel: de schietpartij op Sandy Hook- school in Newtown (politiek Was hington wil niet ongevoelig lijken in dagen van nationale rouw) en een hersenschudding bij Hillary Clinton. Ze viel vorige week flauw tijdens een griepaanval en bij de val stootte ze haar hoofd. Door de hersenschudding moet ze zeer waarschijnlijk verstek laten gaan bij een hoorzitting over de aanval op het Amerikaanse consulaat in het Libische Benghazi van 11 sep tember. Die politiek lastige klip lag voor donderdag in haar vaarwater. Hersenschudding of niet; het grote gissen rond Hillary gaat nu begin nen. Want de vraag die politiek Amerika zich nu al een tijdje stelt luidt: Will she run? Gaat ze voor het presidentschap in 2016? Van vriend en vijand is er lof voor de manier waarop ze al vier jaar minister van Buitenlandse Zaken is. Hillary reist in haar Boeing 757 de wereld af. Terwijl de kist boven oceanen en bergketens door de lucht klieft, zit ze met grote vast houdendheid te werken aan de problemen van de wereld. Smart power. Zo wordt het Ameri kaanse beleid van de laatste jaren getypeerd en Clinton is de personi ficatie ervan. Kort gezegd komt het hierop neer: lastige gespreks partners wordt met de ene hand een forse wortel voorgehouden, terwijl nog net zichtbaar is dat ma dam secretary achter haar rug met een honkbalknuppel zwaait. En dat alles met een big smile op het gezicht. Natuurlijk zijn er missers: de ma nier waarop ze het WikiLeaks- schandaal tegemoet treedt, het ge brek aan enig succes in het Pales tijns-Israëlische conflict en het ne geren van protestbewegingen in di verse Arabische landen. Daar staan successen tegenover. Clinton kent een goede timing wat betreft Libië, waardoor de machtsovername niet escaleert in een echte oorlog. Ze houdt de VS met Obama grotendeels buiten het conflict in Syrië. Ze isoleert Iran vanwege de nucleaire drei ging. En ze doet nog een publicitai re meesterzet in Birma met haar bezoek aan het regime én opposi tieleider Aung San Suu Kyi. Wat haar fan base, grote groepen links liberale vrouwen, verrukt, is de niet-aflatende strijd voor vrou wenrechten in de wereld. Ze be noemt zelfs binnen haar departe ment een ambassadeur voor vrou wenzaken. Clinton zegt dat ze dit doet omdat het uiteindelijk 'goed is voor ons veiligheids- en buiten lands beleid'. Terug naar de vraag of we ooit een tweede Clinton in het Witte Huis krijgen. Staat zij op woensdag 20 januari 2016 in Washington met één hand op de Bijbel en de Chief Justice tegenover zich om de eed af te leggen? De New York Times zet te vorige week de cijfertjes van Hil lary's populariteit gedurende twin tig jaar op een rijtje. Wat daaruit blijkt, is dat Amerika nogal eens met haar heeft geworsteld. Direct bij haar entree in het Witte Huis ging het mis. Ze zou wel eventjes de gezondheidszorg omturnen. Het plan stierf een stille dood en de First Lady liep schade op. Haar populariteitscijfers doken diep on der het gemiddelde. Een paar jaar later was ze echter helemaal terug en zelfs een tijdje populairder dan Obama bij de gooi naar de Democratische kandi datuur. Hillary Clinton voor langere tijd écht in het hart sluiten, blijkt moeilijk voor Amerikanen. Ze is en blijft voor velen een liberal bitch, zo eentje die je kunt bewon deren maar waar je niet te lang van wilt houden. Zelf snapt ze dat ook. De vraag is nu of haar ambi tie het wint van die wetenschap; of madam secretary alsnog madam president wil worden. Hillary Clinton O Hillary Rodham begint haar politie ke leven als Republikein en werkt mee aan de campagne van Barry Goldwater in 1964. Later wordt ze Democraat. 9 Ze studeert in 1974 af in de rech ten en werkt als advocaat. Hillary trouwt in 1975 met Bill Clinton, vijfjaar later wordt doch ter Chelsea geboren. Voordat ze First Lady van de VS wordt (1993-2001), is ze dat met een kleine onderbreking al twaalf jaar geweest in Arkansas. In 2000 wordt ze senator voor de staat New York. Ze doet mee aan de nominatierace bij de Democraten in 2008 en ver liest uiteindelijk van Obama. 9 Minister van Buitenlandse Zaken van de VS is ze sinds 2009. DAMASCUS Vluchtelingenkamp gebombardeerd Zeker acht burgers zijn zondag om gekomen, toen Syrische gevechts vliegtuigen het Palestijnse vluchte lingenkamp Yarmouk in het zui den van de hoofdstad Damascus bombardeerden. Dat heeft het Syri sche Observatorium voor de Men senrechten zondag gemeld. Het is volgens het observatorium de eer ste keer dat het Syrische leger het kamp heeft aangevallen. MANGALORE PARIJS Depardieu levert Frans paspoort in De Franse acteur Gérard Depardieu levert zijn Franse paspoort in en ve- huist naar België. Dat laat hij pre mier Jean-Marc Ayrault weten in een open brief die het Franse zon dagsblad Journal du Dimanche heeft gepubliceerd. De acteur be sloot uit Frankrijk te vertrekken, nadat de socialistische regering in Parijs had besloten de belastingen voor de rijken te verhogen. Het lichaam van de Brits-Indiase verpleegkundige die zich verhing na een telefoongrap van Australi sche dj's is aangekomen in India. Ze werd begeleid door haar man en twee kinderen. Dat heeft de BBC zondag gemeld. De uitvaart van Ja- cintha Saldanha is maandag. Saldan- ha nam het gewraakte telefoontje aan in het ziekenhuis waar de vrouw van prins William, Kate, werd behandeld voor zwanger schapsmisselijkheid. De dj's deden zich voor als koningin Elizabeth en kroonprins Charles. Saldanha trap te erin en verbond de twee door met een collega, die vervolgens me dische informatie verstrekte. Enke le dagen later pleegde de in India ge boren Saldanha (46) zelfmoord. JOHANNESBURG Mandela geopereerd aan galstenen De voormalige Zuid-Afrikaanse pre sident Nelson Mandela heeft een operatie ondergaan om galstenen te laten verwijderen. Dat heeft pre sident Jacob Zuma in een verkla ring bekendgemaakt De operatie werd zaterdag uitgevoerd, aldus de verklaring. De 94-jarige Mandela ligt sinds maandag in het zieken huis omdat hij een longinfectie heeft opgelopen. TOKIO Conservatieve LDP winnaar in Japan De regerende centrumlinkse DPJ van premier Yoshiko Noda heeft gisteren een verpletterende neder laag geleden bij de verkiezingen voor het Japanse Lagerhuis. Na drie jaar komt de conservatieve Libe raal Democratische Partij (LDP), onder leiding van Shinzo Abe (58), opnieuw aan de macht. Hij was van 2006 tot 2007 ook al premier. Ontdek de rijke geschiedenis van de sfeervolle en historische stad Rome. exclusieve actie van KRAS.NL 7-daagse reizen tegen bodemprijzen! unieke kans, alléén vertrek op 28/12! zéér gunstige vluchttijden! inclusief vliegreis, verblijf in een 3- of 4-sterren hotel naar keuze en ontbijt transfers luchthaven-hotel v.v. optioneel bij te boeken voor slechts 20 p.p. Volop excursiemogelijkheden met NL-sprekende reisieiding naar o.a.: Colosseum, Trevifontein, Spaanse Trappen, Piazza Novana Venezia, Campo dei Fiori, St. Pieter en Sixtijnse Kapel verlichte avondtour Rome catacomben van Rome Napels Pompeii waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm tenzij ander* ermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenlonds. "ariaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9