VS in debat over vuurwapens miljoen Terwijl president Obama een wake bijwoonde en rouwde met nabestaanden, is de discussie rond Strenge wapenwetgeving - weer- losgebarsten. IH hoogste vuurwapendichtheid ter wereld. Verslagen Newtown bevat het niet Klachten politie Rechter en familieleden in Oekraïne onthoofd |gg| maandag 17 december 2012 W: 7 wapens zijn in bezit van 311 miljoen Amerikanen: de wapens zijn in bezit van 311 milj B 111"^ Ahoogste vuurwapendichtheid ter Niet moordenaar Adam Lan za bezat wapens, maar zijn schietgrage moeder. Zij werd het eerste slachtoffer van een uit de hand gelopen liefde voor guns. door Bob van Huët Zo gewoon was het heb ben van meerdere wa pens in het gegoede Newtown, dat niemand echt opkeek toen er vrijdag ochtend salvo's klonken. Er werd wel vaker geoefend, meldde een bewoner aan de New York Times. Ironisch is dat juist de moeder van moordenaar Adam Lanza (20) ook zo van wapens hield en graag op de schietbaan verbleef. Liefst vijf guns stonden er op haar naam ge registreerd: drie semi-automati- sche pistolen, waaronder een 10 mm Glock en een 9 mm SIG Sau- er en twee semi-automatische ge weren. Daarbij een Bushmaster AR-15 die ook in het Amerikaanse leger in gebruik is. Volkomen le gaal kocht liefhebster Nancy Lanza er eentje. Die kost minder dan 500 euro bij de lokale supermarkt. Volgens een van de lijkschouwers waren de meesten van de twintig jonge slachtoffertjes doorzeefd met de kogels van het wapen. Hetzelfde soort semi-automati sche. geweer werd ook gebruikt bij de schietpartij eerder vorige week in Portland (twee doden plus da der) en op Columbine Highschool in Colorado (dertien doden plus twee daders). Na een schietpartij eerder dit jaar, in een bioscoop in Aurora (twaalf doden), maakte president Obama zich sterk voor nieuwe wapenwet geving. Maar in de aanloop naar de verkiezingen kwam er geen wetsinitiatief en bevestigde de pre sident liever zijn geloof in de con stitutionele rechten van wapenbe Politiemannen inspecteerden gisteren een katholieke kerk in Newtown na een valse bommelding tijdens een her denkingsdienst. foto Julio Cortez/AP Photo zitters. Plannen voor meer toe zicht lagen klaar op het ministerie van Justitie, maar ze verdwenen om puur electorale redenen in de la; net zoals presidentskandidaat Obama in zijn eerste termijn geen gevolg gaf aan een plechtige verkie zingsbelofte wat te doen aan de 270 miljoen vuurwapens die in Amerika in omloop zijn. Burgemeester Michael Bloomberg van New York eist nu actie van de president. Zoals voorgangers Bill Clinton en zelfs George Bush se nior ooit wél stappen hadden ge zet met bijvoorbeeld een import verbod op automatische geweren als de AK-47. Ondertussen gaat Amerika van de ene wake naar de andere. Dit keer gaf de 'schuwe' en naar verluidt au tistische Adam Lanza zichzelf de hoofdrol in een schietpartij die 27 mensenlevens kostte alvorens hij zichzelf van het leven beroofde. Lanza voldoet aan het langzamer hand voorspelbare profiel van de mad shooter: blank, man, sociaal een beetje gemankeerd, belangstel ling voor vuurwapens en depres sief Newtown kan nu worden bijge schreven op de tranentrekkende lijst plaatsnamen die zijn getekend door vergelijkbare tragedies: Bing- hamton (13 doden plus de dader), ColumbineBlacksburg (32 doden plus dader) of dichter bij huis Dunblane (Schotland, 17 doden plus dader), Erfurt (Duitsland, 16 doden plus dader), Alphen aan de Rijn (6 doden plus dader). Met de halfbetraande ogen van een bezorgde vader heeft presi dent Obama dit weekeinde 'zinvol le actie' aankondigd om meer tra gedies als in Newtown te voorko men. Hij voegde er veelbeteke nend aan toe: 'ongeacht de poli tiek'. Dat laatste was een hint aan alle partijen de handen ineen te slaan voor nieuwe en striktere wa penwetgeving. In de Amerikaanse media werd gis teren gespeculeerd over beperking van het aantal patronen in muni tiemagazijnen, controle van het medisch dossier van kopers of toch weer herinvoering van het im portverbod op aanvalswapens. Dat laatste was in 1994 - na een een campagne van de wapenlobby rond de National Rifle Association (NRA) - binnen tien jaar alweer opgeheven, met genoeg steun in het Congres. Dit jaar werden gelijk gestemde (meest Republikeinse) politici door de NRA gesponsord voor tenminste 700.000 dollar. De wapenlobby weet inmiddels ook hoe ze stormen van protest moet uitzitten: weapons don't kill, people do. Het ligt aan de mensen die wa pens afvuren en niet aan de wa pens. Op Fox News pleitten aan de NRA-verwante ex-politiemensen zelfs voor meer plekken om wa pens te mogen dragen. Bijvoor beeld door herroeping van de zoge heten wet op een gun free school zo ne. Bewapende leraren hadden zich tegen types als Adam Lanza kunnen verdedigen, was de logica. Twaalf jaar geleden publiceerde de New York Times een analyse van 102 daders die het vuur hadden ge opend in scholen, op het werk of in openbare gelegenheden. 54 van hen hadden vooraf hun plannen aangekondigd. In 34 van de gevallen sloegen fami lieleden of vrienden alarm, maar werden hun zorgen niet serieus ge noeg genomen. Pip nrtlirip van Mpurttvam hppfr i door onze correspondent Hanneke Keultjes NEWTOWN - Newtown is, ondanks de 27.000 mensen die het stadje 'thuis' noemen, een hele hechte ge meenschap. En dus leeft iedereen mee. 'Knuffel vandaag een leraar', heeft restauranteigenaar Gary Siri op een spandoek gespoten. Bij kle dingwinkel Sabrina Style gaan glit terjurken in de etalage schuil ach ter een plakkaat met 'Liefde zal ons er doorheen helpen'. Het gezicht van Shari Burton is ge tekend door verdriet als ze zaterdag de top van een dennenboom op een druk kruispunt in Newtown naar zich toe haalt en er met een plechtig gebaar een kerstengel op zet Voor Burton symboliseert de engel de twintig scholieren van 6 en 7 jaar en zes van haar collega's die vrijdag op de Sandy Hook School werden doodgeschoten. Burton is onderwijsassistent in groep 4 en zag vrijdagochtend hoe de 20-jarige Adam Lanza zich een weg door de school schoot. Haar ogen gaan schuil achter een zonne bril, maar haar stem breekt als ze de gebeurtenissen beschrijft. Samen met haar collega leidde Bur- KIEV - Onbekenden hebben in de Oekraïense stad Charkov een 58-ja- rige rechter, zijn vrouw, zijn zoon en diens partner onthoofd. Zij zijn met de hoofden gevlucht. Dat heeft het ministerie van Binnen landse Zaken in Kiev zondag ge meld. Volgens media in het Oost-Europe- se land denken rechercheurs dat ton zestien kinderen uit de klas naar een veilig hoekje van het ge bouw, liet hen eikaars handen vast houden en belde het alarmnum mer 911. „Dat vind ik nog het erg ste: dat de kinderen hebben ge hoord dat ik het aan de telefoon over een mogelijke schietpartij had. Dat had ik ze willen besparen." Afgelopen weekeinde kregen de do den namen en gezichten. De politie van Newtown heeft ge klaagd over wilde geruchten die via de sociale media de ronde doen over de schietpatij. Een dienst in de katholieke St. Rose of Lima Kerk van Newtown moest gisteren wor den afgebroken vanwege een bom melding. De ouders van de schutter waren in 2008 gescheiden. In de Amerikaanse media worden inmid dels veel vragen gesteld over het mo tief van de dader en het uitgebreide wapenbezit van diens moeder. de moorden te maken hebben met het werk van de rechter. Hij behan delde echtscheidingszaken, strafza ken en zaken die met onroerend goed te maken hadden. DELTA Comfort B.V. beëindigt per 1 januari 2013 DELTA PlusPunten Kijk voor meer informatie op www.DELTA.nl/pluspunten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7