Ludieke actie 'Engelse havo' zeeland 115 Open dagen Kerstspullen vliegen weg op Wintermarkt Ruim 1500 vogels in Dorpscentrum Vogelwaarde Op de gehele winter collectie Prachtige routes langs Beverse kerststalletjes z maandag 17 december 2012 SPIJKERHARD DE BESTE! Op de open dagen op 23 en 30 januari kunnen leerlingen van groep 8 (en hun ouders) kennis maken met het ZSC Ze kunnen dan ook alles te weten komen over de nieuwe, tweetalige havo-opleiding. Drie 'Engelse dropjes' promoot ten zaterdag het invoeren van de tweetalige havo op het Ter- neuzense Zeldenrust-Steelant College. Ook voor de betere, ge motiveerde havist is het volgen van veel lessen in het Engels goed voor hun toekomst. door René Hoonhorst Niet alleen voor vwo'ers is het handig als ze veel lessen in het Engels vol gen. Ook havisten kun nen tijdens vervolgopleidingen en bij hun beroepskeuze veel baat hebben bij lessen in het Engels. Het besef dat niet alleen 'nerds' van het vwo tweetalig onderwijs kunnen volgen, was bij bestuur en leerkrachten van het Zeldenrust Steelant College (ZSC) in Terneu- zen al eerder doorgebroken. „Er zijn ook genoeg kinderen voor wie het vwo net te hoog gegrepen is, maar die wel een stapje extra kunnen doen voor lessen in het Engels", legt afdelingsdirecteur havo/atheneum en gymnasium Peter Boone uit. Invoering van een tweetalige havo - het ZSC kent al zeven jaar twee talig vwo - stuitte tot nu toe op de gemengde brugklas havo-vwo. Boone: „Nu we echter afzonderlij ke brugklassen voor havo en vwo hebben ingevoerd, is het wel moge- Charlotte Hoogstad biedt als Engels dropje een passant een zakje Engel se drop aan in Terneuzen. Amber Vlassenrood wacht op een volgend 'slachtoffer', foto's Mark Neelemans lijk om een opleiding tweetalige havo aan te bieden. Het ZSC hoopt volgend schooljaar de aftrap voor een tweetalige havo te geven met een klas met tenmin ste 25 leerlingen. Potentiële leerlin gen en hun ouders moeten daar om snel kennis maken met de mo gelijkheid om ook op de havo ruim de helft van de vakken in het Engels te krijgen. In plaats van een advertentie zag de schoolleiding meer in een ludie ke promotieactie. Dus werd een klassieke Engelse taxi in het Vlaam se Kapelle besteld en werden drie leerlinges van havo-4 uitgedost als Engels dropje. Nathalie Vrolijk, Charlotte Hoog stad en Amber Vlassenrood spra ken zaterdag in de stadscentra van Sas van Gent, Axel en Terneuzen niet alleen pubers aan. Ook oude ren, kleine kinderen en leuke jon gens van een jaar of achttien kre gen een zakje Engelse drop en een uitnodiging voor de open dagen op 23 en 30 januari in handen ge drukt. „Het gaat er om dat iedereen weet dat je op het ZSC tweetalig havo kan volgen. Ook vaders, moeder, opa's, oma's, broers, zussen en bu ren mogen de boodschap over brengen. Bovendien moeten alle basisscholieren gewoon naar het Zeldenrust komen", werft het drie tal in koor. Boone ziet het glimlachend aan en meldt dat het ZSC niet hoeft te groeien voor de tweetalige havo. Hij hoopt wel dat het leerlingen aantal van zo'n 1400 op peil blijft. „De havisten vormen de grootste groep. Een tweetalige havoklas moet dus te continueren zijn." Hordes mensen trekken langs de met vele, eigengemaakte kerstsnuisterijen gevulde tafels op de Wintermarkt. foto Mark Neelemans door René Hoonhorst TERNEUZEN - De kerststukjes, kaar sen, kerststalletjes, dienbladen, ka bouters en vogelhuisjes vlogen za terdag weg uit het Activiteitencen trum Zeeuws-Vlaanderen aan de Terneuzense Haarmanweg. Honderden mensen kwamen kij ken naar de - onder de hoede van Gors, instelling voor mensgerichte ondersteuning - door mensen met een functiebeperking gemaakte spullen. Niet alleen ouders, familie en kennissen van de makers wa ren naar de werkateliers op het voormalige Philipsterrein geko men. Ook mensen, die nauwelijks van het bestaan van het activitei tencentrum wisten, waren in het kielzog van bekenden meegeko men. Bijna iedereen was onder de in druk van de kwaliteit van het ge maakte werk en het geduld van de makers. De toewijding waarmee vele artikelen in een voor kerst ge schikte geschenkpakket waren ge stoken, kwam de verkoop van de waren ten goede. En bovendien gingen de door Gors-cliënten ge maakte spullen tegen zeer 'demo cratische' prijzen de deur uit. Van veel bezoekers mogen er ook zo- mermarkten komer. Of dat er van komt, de kersttijd is bij uitstek ge schikt, is onzeker. Maar met de op brengst van de wintermarkt kan Gors heel wat nieuw materiaal voor haar cliënten aanschaffen. BEVEREN - Liefhebbers van kerst stallen kunnen tot Driekoningen in Beveren en omliggende deelge meenten tientallen stalletjes bekij ken. Van particulieren, kerken en wijkcomités. Behalve een autoroute door alle deelgemeenten zijn er ook twee wandel- en fietsroute uitgestip peld door Melsele. De tochten zijn door de feeërieke verlichting in tui nen en aan woningen ook na het invallen van de duisternis aan te bevelen. Diverse kerken laten hun vaak authentieke kerststallen zien. Vanwege het risico op diefstal en vandalisme zijn de kerken niet al tijd open. Meestal kan men van een half uur voor tot een uur na de eucharistievieringen terecht. Brochures met routes en bij de tochten horende activiteiten zijn verkrijgbaar bij de dienst toerisme van de gemeente Beveren. door René Hoonhorst De naam van de uitverko ren tentoonstellings plaats lijkt er op te dui den: Vogelwaarde. Maar voorzitter André Thijs van de Clingse vogelvereniging De Vlaamse Gaai krabt zich toch even achter het oor als hij de vraag krijgt welke waarde de vogels op de Zeeuwse districtstentoonstel ling vertegenwoordigen. Hij wordt te hulp geschoten door een andere bestuurder. Voor de tentoonstel ling in het Dorpscentrum waren ruim 1600 vogels ingeschreven. Die zijn samen dik veertig mille waard. Thijs: „We hebben de tentoonstel ling verzekerd. We gaan daarbij uit van een gemiddelde prijs van 25 euro per vogel, dus zijn de vogels bij elkaar ruim veertig mille waard. Overigens zijn we verze kerd voor een bedrag van zeventig duizend euro. Alle kooien en an der materiaal vertegenwoordigen ook een behoorlijk bedrag." De Vogelwaardse vogelliefhebber Piet de Cock is lid van de tweede organiserende vereniging, Zang en Kleur uit Kloosterzande. Hij laat een paar papegaaien zien, die de gemiddelde prijs flink opdrijven. „Die blauwvoorhoofdamazones doen wel zes- tot zevenhonderd euro, hoorde ik van de eigenaar. En voor een koppeltje lori's ben je ook zo'n bedrag kwijt." Maar er zijn veel meer vogels, die voor een bescheidener bedrag van de hand gaan. Zo biedt iemand een fel gekleurd turquoisinepar- kietje aan voor vijftien euro. Heel wat kanaries en zebravinken kos ten niet meer dan een tientje en voor een kwartel hoeft vaak niet meer te worden betaald dan een paar euro, weet Piet. Voor veel van de honderden toeschouwers maak te het niet uit. Zij hechtten vooral waarde aan het gekwetter en de prachtige kleuren van de vogels. De mooiste vogel in Vogelwaarde was een blauwe grijsrugdwergpapegaai, die de legpenning van de provincie Zeeland kreeg. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71