iól Verhoeff is één met de Russen Lillende tongen als hommage aan alle kerstkalkoenen Gekrompen dorpje zeeland in de vorige eeuw maandag 17 december 2012 0SSO«55«®5555Mazi2^^ Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Op de raadkaart van vori ge week stond de kerk van Eikerzee. Eikerzee was tot en met i960 een zelfstandige gemeente, daarna ging het op in de voormalige ge meente Middenschouwen. De rechthoekig gebouwde, uit de twaalfde eeuw stammende zaal kerk is herbouwd in 1741. Willie de Meij uit Burgh-Haamstede schrijft: „In 1919 is de bliksem inge slagen en het torentje brandde af Dat is weer opgebouwd. Deze kerk is enkele jaren na de watersnood ramp van 1953 afgebroken. De luid- klok is er uit gehaald en later ge plaatst in de nieuwe Nederlandse Hervormde Bethlehemkerk te Scharendijke." De preekstoel ver huisde naar de Hervormde kerk van Renesse. Het kerkje van Eiker zee stond op een terp. De aan bouw is de school, die is gebouwd in de negentiende eeuw. jan Han- se uit Sas van Gent schrijft dat op 30 september 1911 het dak van de school is gewaaid. „Het huis achter de kerk was van mijn opa Pieter Hanse. In de jaren twintig was hij met twaalf secretariaten het organi satorisch middelpunt van de omge ving." Het volgende huis is het 'meesteruus' met daarachter de pastorie. Het huisje rechts was van kleermaker/barbier L. van Eenen- naam. „Later kwamen er aan de zelfde kant nog een olieboer (J. Finson) en een fietsenmaker (Dale bout) bij." Volgens Hanse is bij de sloop van de kerk het orgel kort en klein geslagen. „Voor het bespelen van het orgel was behalve de orga nist ook een 'urgeltrapper' nodig. Daar hadden ze een prima manne tje voor: Kees Vlaander. Die woon de in Scharendijke en was 'niet he lemaal zoals eén ander', maar gek van muziek. Op een zondagmor gen, toen de organist met Kees wat liederen doornam voor de dienst riep Kees tegen de organist: 'In noe kaije spele wat je wil, maar ik trappe 't Hijgend Hert...!' Kees Stevense uit Middelburg stelt dat Eikerzee na '53 van dorp is geredu ceerd tot gehucht: 'een gekrompen dorpje'. Winnaars: T.W. Rosmolen, Zierikzee; Jan Han se, Sas van Gent, M. de Meij-v.d. Houten, Burgh Zeeuwse chef-dirigent Don KosakenChor De chef-dirigent van het befaam de Don KosakenChor woont sinds enige tijd in Zeeland, in Wolphaartsdijk. Het is Marcel Verhoeff, die het koor al sinds 1993 leidt. Met het gezelschap geeft hij deze maand concerten in zowel Goes als Terneuzen. door Rolf Bosboom GOES - Het Don KosakenChor Russland is op tournee door Duits land, België en Nederland. Ruim zeven weken achtereen bijna dage lijks concerten. Het lijkt een lood zwaar schema, maar Marcel Ver hoeff is ontspannen. „Het loopt fantastisch. Alles gaat zó geolied. Je merkt dat het een professioneel gezelschap is dat heel goed op el kaar is ingespeeld. We reizen over de hele wereld en dan is het heer lijk om nu alleen relatief korte af standen te hoeven afleggen." Verhoeff streek anderhalfjaar gele den in Wolphaartsdijk neer. „Ik zocht iets buiten de Randstad. We reden wat rond en kwamen in Zeeland terecht. Daar hebben we een heel leuk stekje gevonden. We voelen ons hier bijzonder thuis. Het is een zaligheid. Een groot voordeel is ook dat vliegveld Za- ventem bijna om de hoek ligt." Vanaf daar reist hij, naast zijn werkzaamheden in Praag en Roe menië, regelmatig naar Moskou ('het is maar drie uur vliegen') voor het Don KosakenChor. De nu 56-jarige Verhoeff is er min of meer bij toeval beland. „Als stu dent werd ik gevraagd in te vallen bij een koor met Russische mu ziek. Ik wist daar niets van, maar vond het zo fantastisch, dat ik me erin ben gaan verdiepen." Er volgde een studiebezoek aan de toenmalige Sovjet-Unie, met als gevolg dat hij in 1990 bij de Tsjai- kovski-herdenking werd uitgeno digd het Groot Russisch Acade misch Staatskoor Alexander Yur- lov Capella te leiden. Die opdracht bezorgde hem grote bekendheid. In 1993 werd Verhoeff benoemd tot chef-dirigent van het Don KosakenChor. Zijn Hollandse achtergrond blijkt geen enkele belemmering te zijn. „Op het moment dat ik daar ben, voel ik me Rus onder de Russen." Hij wil er niet vanuit een westerse visie opereren. „Als je echt in de cultuur van zo'n land kruipt, dan gaat er een wereld voor je open. Vervolgens kun je er je stempel op drukken. Ik zie mezelf ook meer als coach dan als dirigent." Voor zijn bijzondere bijdrage aan de cul turele betrekkingen tussen Rus land en Nederland werd Verhoeff in juni van dit jaar onderscheiden met de Rus Prix Award. Het koor reist momenteel samen door Ali Pankow Dat zal wel wat te beteke nen hebben", zegt een man in het publiek voorafgaand aan de pre mière van Als het aan de Maya's ligt, de eindejaarsshow van streek- cabaretier Maikel Harte. De man doelt op de stofkapjes die onder el ke stoel gereed liggen. Als het aan de Maya's ligt zou het op 21 decem ber 2012 immers wel eens gedaan kunnen zijn met de wereld. Maar of een stofkapje dan nog hulp kan bieden is zeer de vraag. Afgezien van de titel en een grap pig begin speelt de afloop van de Mayakalender nauwelijks een rol in de voorstelling. Harte is daar di rect bij opkomst helder in. „Dit is mijn zesde eindejaarsshow en de titel heeft vooraf nog nooit zoveel losgewoeld als nu. Maar als je hier nu zit als echte Maya-kenner dan heb je een kutavond." De meeste toeschouwers, onder wie veel fans uit zijn eigen Zeeuws-Vlaanderen hadden ech ter geen 'kutavond', maar genoten als vanouds zichtbaar van Harte's talrijke woordgrappen en streekge bonden persiflages. De cabaretier pretendeert niet het afgelopen jaar eens kritisch tegen het licht te zul len houden. Toch passeren in de loop van zijn optreden heel wat ge beurtenissen in 2012 en personen die de afgelopen tijd in het nieuws waren de revue: André Kuipers, Karla Peijs, Kees van der Staaij, Mark Rutte, koningin Beatrix, EINDEJAARSSHOW Maikel Harte Eindejaarsshow 'Als het aan de Maya's ligt' Gezien: vrijdag 14 december, theater De Mythe, Goes Badr Hari. De eerste lach schalkt al door de zaal als Harte schetst hoe Kuipers zich al die maanden in de ruimte vermaakt moet hebben en een persoonlijke impressie geeft van 'auto-ejaculatie in een ge- wichtsloze omgeving'. Meekreunen ter illustratie van ero tisch geluidsoverlast bij de buren wil de zaal wel, maar meezingen met het lied over Tante Cor, die Maikel Harte archieffoto Camile Schelstraete maar niet dood wil, verloopt wat stroef. Het ene lied pakt nou een maal beter uit dan het andere. De Ode aan Blof met een 'doordachte volgorde' aan teksffagmenten doet het goed, evenals het bluesnum mer Echte Man, al wordt hierin de melodie soms wat opgerekt ten be hoeve van de tekst. Bij het lied Puur Natuur kun je om diverse re denen wat kanttekeningen zetten, maar een absolute topper is Caro- la, mijn kalkoen. Harte weet de zaal daarin uit te dagen met als re sultaat: honderden lillende tongen als hommage aan alle kerstkalkoe nen die de komende week het le ven laten. Een lied met hitpoten tie. Harte weet zich gesteund door een prima band die dit keer extra betrokkenheid toont bij de hele show: Frank van den Berge (toet sen en accordeon), Ivo de Zeeuw (slagwerk), Peter van Merode (con trabas) en Laurens Joensen(gitaar). Hilarische hoogtepunten bereikt Harte in zijn conferences over de besteller Vijftig tinten grijs en over de spraakverwarring die kan ont staan als de meldkamer van de po litie straks in Bergen op Zoom zit. Harte maakt zich geen zorgen over de Maya's. Volgens hem blijft de wereld wel bestaan. Zijn advies: 'Houd je rik recht. Na de regen schijnt de zon. Voor joe en mie' 'Als het aan de Maya's ligt' is nog dins dag en woensdag te zien in het Ledel- theater in Oostburg (20.15 uur) en van donderdag t/m zaterdag in het Schelde- theater in Terneuzen (20.00 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60