Dossier van opa werd een oorlogsboek 141 zeeland Publiek tellen via mobieltje 'De winkels zijn nog steeds niet open' Raad Kapelle moet volwassen worden Winterstad in aantocht PZC Provincie eist stopzetting vuurwerkshow maandag 17 december 2012 xosssscssssssssss door Nadia Berkelder KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle is zich onvoldoende be wust geweest van haar taak: de volksvertegenwoordigers waren de afgelopen jaren te afwachtend en hebben het college te weinig syste matisch gecontroleerd. „Kapelle is daar zeker geen uitzon dering in", zegt burgemeester An ton Stapelkamp. „Zeker als je naar andere kleine gemeenten kijkt." Deze week neemt de raad een aan tal maatregelen om de eigen posi tie ten opzichte van het college van B en W te verstevigen en om meer volksvertegenwoordigend te worden. Raadsleden krijgen bij voorbeeld vragenrecht bij iedere vergadering, voor het aanvragen van een interpellatiedebat is voortaan geen meerderheid van stemmen meer nodig en ook be woners krijgen meer mogelijkhe den om hun zegje te doen op het gemeentehuis. Tien jaar geleden is de lokale poli tiek hervomd: de gemeenteraad kreeg een steviger rol. Raadsleden moesten meer volksvertegenwoor diger worden, de wethouders wer den op afstand gezet en de raad kreeg een andere taak: opdrachten geven aan het college en controle ren of ze werden uitgevoerd vol gens de afspraken. „In Kapelle was men tien jaar gele den niet enthousiast over die ver anderingen", zegt Stapelkamp, die als burgemeester ook voorzitter is van de gemeenteraad. „Toen ik ben gekomen, in 2011, is mij ge vraagd om de positie van de raad te versterken. De raad had onvol doende in de gaten dat men een ei gen taak had. In de praktijk wacht te men tot er een stuk over de schutting werd gegooid, terwijl de raad ook een eigen agenda kan be palen." Wat bijvoorbeeld heeft ontbroken, is de controle op de uitvoering van moties, zegt Stapelkamp. „Er waren ook eigenlijk nooit moties in Kapelle. Dit jaar waren er tij dens de begrotingsbehandeling voor het eerst elf of twaalf. Dat was een all-time record voor Kapel le. Het is voor iedereen wennen. Dat komt misschien ook wel door de informele cultuur hier." GOES - Namens de marketingstichting van de Goese binnenstad deelde De Kerstvrouw zaterdag kerstmutsen uit aan het Winkelend publiek. Goes Pro motie probeerde op deze manier aandacht te vragen voor Goes Winter stad. Dat evenement barst eigenlijk woensdag echt los, als de schaatsbaan op de Grote Markt opengaat foto Willem Mieras THOLENAAR V/H JAAR Iemand nomineren voor Tholenaar van het jaar? Mail naar tholen@pzc.nl of gaan naar www.pzc.nl/tholen. TIPS Thoolse nieuwstips zijn altijd wel kom. Mail de redactie op tholen@pzc.nl of bel 0113-315673. Bekijk onze nieuwe site: www.pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto MIDDELBURG - Het aantal bezoe kers aan Middelburg wordt dit jaar voor het eerst geteld via hun mo bieltjes. Het systeem, Blue tooth-tracking, is sinds juni dit jaar in gebruik. Een scanner regis treert de unieke code van een Blue- toothsignaal dat een mobiele tele foon uitzendt. Die code is niet ge- linkt aan persoonlijke gegevens van de mobielbezitter, dus diens privacy komt niet in het geding, zegt men. „Op deze manier krij gen we concrete cijfers over aantal len mensen in de stad", zegt Cen trummanager Maarten Melissen. „Dit is een goed instrument voor ons om beleid op af te stemmen." Het kost de ondernemers 1500 eu ro op jaarbasis. Dat is maar voor één telpunt. Het liefst zou Melis sen er nog één of twee bij willen. „Op het drukste punt in de Lange- viele en in het Geeregebied bij voorbeeld. Want dat blijkt toch een probleemgebied te zijn." Bluetoothtracking wordt ook ge bruikt door de Verkeers Informa tie Dienst om files in beeld te bren gen. Politie Zeeland benut het niet zegt woordvoerder Alwin Don. „Nee, wij doen het met de ogen en oren van onze agenten." Mark van den Dries schreef 'Noodsein boven Zeeland'. Een boek over een bommenwerper die in 1944 neerstortte, over de bemanning van het vliegtuig die deels overleefde, en over de lo kale verzetsmensen die hen hiel pen. door Nadia Berkelder Zijn Zeeuwse opa had iets met de Tweede Wereldoorlog, dat wist Mark van den Dries (46) wel, maar wat precies werd pas duidelijk toen hij het dossier las dat zijn opa had bijgehouden over de crash van een Amerikaanse bommen werper in september 1944 in Hein- kenszand. Kleinzoon Van den Dries werd gegrepen door het ver haal en schreef er een boek over. „Ik heb misschien gedaan wat hij had willen doen." Mark van den Dries heeft het dos sier, dat uit krantenknipsels, pro- cessen-verbaal en foto's bestond, aangevuld met gegevens uit archie ven, verhalen van familieleden, ooggetuigen en schriftelijke versla gen van direct betrokkenen en uit gebouwd tot een boek dat tegelij kertijd een monument is voor de tien mannen en een beeld geeft van de ontberingen van de oorlog en een Zeeuwse verzetsgroep. „Mijn opa zat bij de Groep Griep", zegt Van den Dries (46). „De ver zetsgroep in Heinkenszand die ver noemd is naar dokter Griep. Hij had Engels gestudeerd en deed meestal de communicatie tussen de piloten die neer waren geko vso^vy/^isoBessssasesossssïjsatscsssfi Vernietiging van een ge meentelijk besluit over de openingstijden van winkels op zondag door de Kroon is niet uniek. In Westland ge beurde het ook. door Nadia Berkelder Wij vonden het een ongeoorloofde in menging in het de mocratisch proces, zegt Frank Rijneveen van Gemeen tebelangen Westland. De raad van de gemeente Westland besloot in 2005 alle winkeliers de mogelijk heid te geven op zondag open te gaan. Het besluit kreeg een ruime meerderheid, maar CDA-burge- meester Sjaak van der Tak stak er een stokje voor: hij droeg het be sluit van zijn eigen raad voor ter vernietiging door de Kroon - de re gering dus. En dat gebeurde, vertelt Rijne veen. „Wij zijn als gemeenteraad vervolgens naar de Raad van State gestapt om dat besluit ongeldig te laten verklaren, maar we zijn twee keer in het ongelijk gesteld. De winkels zijn hier nog steeds niet open op zondag. We hebben het nu opgegeven, na het nieuwe re geerakkoord is er een andere wind gaan waaien. Het is een kwestie van wachten tot het alsnog gere geld wordt Al met al heeft het ons 25 rooitjes aan advocaten gekost. Het is mooi geweest." Het verzoek dat het CDA in Goes deed, is zo ongebruikelijk dat bur gemeester René Verhulst zaterdag niet kon reageren. „Ik weet niet of er bestuursrechtelijke consequen ties zijn", zei hij. „Dat wil ik eerst uitzoeken." De Kroon - in de prak tijk de minister - kan een besluit van een gemeente vernietigen, als het bijvoorbeeld willens en we tens in strijd met de wet is, of het algemeen belang schaadt. Het is een drastisch middel, en wordt daarom niet vaak toegepast. Wettelijk mogen alleen winkels in toeristische gemeenten elke zon dag geopend zijn. En die bepaling levert problemen op: want wat is een toeristische gemeente? „Wij vonden dat wij dat in Westland waren", zegt Rijneveen. „We heb ben hier een aantal attracties. Kijk, bij Amsterdam is het overduide lijk. Daar zijn de winkels dan ook elke zondag open, maar hoe zit dat met Den Haag? Daar is het ook el ke week koopzondag. Het lijkt me trouwens dat Goes wel toeristisch genoeg is." Door het gedoe zijn de verhoudin gen er in Westland niet beter op geworden. „Het is de burgemees ter wel aangerekend dat hij die stap heeft gezet, maar het heeft uit eindelijk geen politieke consequen ties gehad." men en het verzet. Mijn opa was ook hoofd van de Sint Jozefschool hier en dat was in de oorlog een Duitse kazerne. Hij had zelfs een officier in huis. De Duitsers ken den hem, dat was een groot voor deel bij zijn verzetswerk." Van de tien bemanningsleden overleed er één in het vliegtuig. „Die durfde niet te springen. Nog één had zich vastgeklampt aan zijn maat omdat hij niet bij zijn ei gen parachute kon. Door de klap van het uitvouwen van de parachu te heeft hij het niet kunnen hou den en is hij op de Stationsweg bij Molenhof terecht gekomen. Oogge tuigen vertelden dat het eerst wat de Duitsers deden toen ze bij hem 1 aankwamen was zijn sigaretten ste len en ze oproken bij het lijk." Van de overlevenden zijn er zes ge arresteerd. Twee wisten te ontko men. „Eén heeft vijf dagen in een hooiberg gezeten tot hij ontdekt werd door de boer. Een ander heeft iemand die aan het aardappe len rapen was, gevolgd tot aan huis en heeft aangebeld", vertelt Van den Dries. De mannen heb ben de oorlog, die nog twee maan den duurde, op een onderduika dres in 's Heer-Abtskerke uitgeze ten. De gearresteerde militairen zijn naar een kamp gebracht. Eén van de mannen, Elton Soutwell heeft die periode in een verslag dat hij vlak voor zijn dood maakte, be schreven. Hij schrijft ook over de afgrijselijk zware mars die krijgsge vangenen gedwongen door de Duitsers liepen, om te ontkomen aan de Russische bevrijders. Van den Dries kreeg het document van zijn vrouw, na zijn overlijden. Mark van den Dries, Noodsein boven Zeeland, uitgeverij Aspekt, €19,95 OUWERKERK - Een provincie-amb tenaar heeft ruim tweehonderd mensen teleurgesteld door zater dagavond een kwartier voor aan vang een vuurwerkshow bij Ou- werkerk af te gelasten. Vuurwerk zou te dicht bij het hertenkamp worden afgestoken, deelde de amb tenaar volgens dorpsraadvoorzitter Peter Vijverberg mee. „De herten moesten naar binnen anders zou het vuurwerk niet mogen worden afgestoken. Maar die herten staan nooit binnen en er is daar hele maal niets om ze binnen te zet ten." Voor de bewuste locatie was volgens Vijverberg keurig een ver- l gunning aangevraagd en verleend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58