Ts 3 yLUIE D66'er: Grotere provincie is onvermijdelijk Overval op Vlissingse oude vrouw is de 38e Ringrot in aardappelen op Goeree Zeeland maandag 17 december 2012 Caljouw Rademaker Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen 0118 - 626 649 www.caljouw-rademaker.nl A.s. weekend DICKENS-SFEER bij 'de Schapekop' Zaterdag en zondag 10.00- 18.00 uur Kerkstraat 3 - Veere Tel. 0118-501 416 'Een nieuwe iPhone, dat is zo'n statussymbool. Sommigen moeten zo'n smartphone koste wat het kost hebben.' 1 C Districtschef Ronald Weydema MIDDELHARNIS - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft op een pootgoedbe- drijf op Goeree-Overflakkee, dat werd verdacht van ringrot, de ziek te nu definitief vastgesteld. Daarnaast is het aantal bedrijven dat wordt verdacht van een ringrot- besmetting opgelopen tot vijf. Daarvan ligt er een in Flevoland. Het zijn op zichzelf staande geval len. De partij waar de besmetting defi nitief is vastgesteld is van het ras Melody. Het pootgoedbedrijf op Goe ree-Overflakkee heeft het poot- goed aan twintig bedrijven gele verd. Uit het onderzoek dat de NVWA bij deze bedrijven heeft gedaan, blijkt dat er bij drie sprake is van -verdachte monsters. Daarnaast is er een consumptie- aardappelbedrijf op Goeree- Overflakkee waar verdenkingen zijn in een partij Agria's. Het Flevolandse pootgoedbedrijf is een van de leveranciers van de telers op Goeree-Overflakkee. De autoriteit onderzoekt waar de be smetting vandaan komt. De overval vrijdagavond in Vlissingen is de 38e van dit jaar in Zeeland. Die avond braken rond 18.15 uur drie mannen de woning van een vrouw (86) aan de achterzijde open. In de woning bedreigden ze de vrouw. Hierbij werd geen fysiek geweld gebruikt. De politie weet nog niet of de daders door de aan wezigheid van de vrouw zijn ver rast. De drie zijn ongeveer twintig minuten in de woning geweest, waarna ze met hun buit verdwe nen. De vluchtrichting of de wijze waarop, is nog onbekend. De poli tie is op zoek naar getuigen, die meer over deze zaak kunnen vertel len. Ook wil de politie in contact ko men met mensen die vrijdag tus sen 18.00 en 19.00 uur hun hond hebben uitgelaten in de omgeving van de Willem Klooslaan Presi dent Rooseveltlaan Burgemeester van Woelderenlaan. Van het signa lement van de daders is nog niet veel bekend, alleen dat het drie blanke mannen waren, die jassen met capuchons droegen. Overvallers worden steeds jonger, aldus districtschef Ronald Weyde ma. De politiecommissaris stelt vast dat het dit jaar 'gelukkig' wel lukte om twintig verdachten aan te houden voor hun betrokkenheid bij een overval. Elf van hen zijn jonger dan achttien. „In 2010 ging het vooral om mensen tussen de 18 en 25." Het aantal overvallen neemt in Zeeland toe. Dit jaar zijn er er al 38 geteld die voldoen aan al le officiële normen die gelden voor een overval. In 2010 en 2011 ging het om 35 en 34. Achttien van de overvallen - en pogingen tot - von den op Walcheren plaats. Elf maal was het raak in Zeeuws-Vlaande ren. Korpschef Letty Demmers denkt dat die toename vooral iets te maken heeft met de neergang van de economie. Letty Demmers (I) gaat naar Den Haag waar ze zich onder meer zal bezighouden met het opzetten van de nieuwe meldkamers. Ronald Weydema heeft vanaf januari de leiding over het district Zeeland, een van de vier onderdelen van de politieregio Zeeland/West-Brabant. foto Lex de Meester door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Zeeland doet er ver standig aan om te kijken hoe ze met stukjes Zuid-Holland en Noord-Brabant een grotere provin cie kan vormen. „Je kunt de hak ken in het zand zetten, maar het is onvermijdelijk dat provincies op gaan in grotere landsdelen." Dat zegt Tweede Kamerlid Gerard Schouw (D66). Het kabinet wil op termijn vijf landsdelen in plaats van twaalf provincies. Ook heeft het gemeen ten van ten minste honderddui zend inwoners voor ogen. Het ka binet wil voor 18 maart 2015 de eerste 'superprovincie' vormen: een fusie van Noord-Holland, Utrecht en Flevoland. Onlangs zei minister Ronald Plasterk (Binnen landse Zaken) dat hij het logisch vindt als Zeeland en Zuid-Holland samengaan. D66-Kamerlid Schouw vindt de vorming van de 'superprovincie' een eerste stap. „Wij vinden dat Zuid-Holland, Noord-Holland, Utrecht en Flevoland samenge voegd zouden moeten worden." Schouw denkt dat de vorming van landsdelen in een stroomversnel ling raakt. „Friesland, Groningen en Drenthe kruipen dichter naar elkaar. Dat gebeurt ook met Over ijssel en Gelderland. Dan blijven er vier over: Zuid-Holland, Noord- Brabant, Limburg en Zeeland." Op welke manier die landsdelen Gerard Schouw. moeten vormen, vindt Schouw een zaak van de provincies. „Je moet niet vanuit Den Haag gaan zitten tekentafelen. Zeeland moet zelf de grenzen aangeven. Maar verdere opschaling is onafwend baar. Dan kun je twee dingen doen: de hakken in het zand zet ten of strategisch vooruitkijken. Ik kan me voorstellen dat Zeeland sa mengaat met een stukje Zuid-Hol land en een stukje Brabant. De provincie kan beter vooruit kijken, pro-actief zijn en een positie clai men als volwaardig landsdeel. Al les is nu in beweging en dus kan Zeeland niet stil blijven zitten. Het doel is niet om te groeien, maar om de economie en het welzijn van mensen te verbeteren. Mis schien komt er een marinierskazer ne, maar er verdwijnen veel voor zieningen en arbeidsplaatsen. Als de provincie een aantal scenario's ontwikkelt kan ze die negatieve tendens keren. Zeeland moet zich niet laten wegzetten als restregio." Het streven naar 100.000+ gemeen ten noemt Schouw 'onzin'. „Het is niet bewezen dat zulke gemeenten zaken beter op orde hebben. Laat gemeenten een examen doen. Daaruit moet blijken hoe ze preste ren en of er voldoende kennis en bestuurskracht is. Gemeenten die slagen, doen wat ons betreft mee. Is dat met 30.000 inwoners, dan is dat fantastisch. Er schuilt één ad der onder het gras: alleen gemeen ten met meer dan 100.000 inwo ners krijgen taken en dus geld. Dat betekent dat de grote stad bepaalt hoe zaken in andere plaatsen gere geld zullen worden." De Kamer praat deze week over de begroting Binnenlandse Zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3