Giro, Koninginnedag en dubbele moorden 211 Dominee/politicus Ton de Nooij overleden maandag Hel De krant 6 weken voor 18 euro FZC Stuur ons uw kerstfoto's en kerstgedachten maandag 17 december 2012 door Wim Hofman Christopher Marlowe, 1564-1593, was een be roemde toneelschrijver. Hij was het grote voor beeld voor Shakespeare die the ma's van hem overnam en hem in verschillende stukken citeerde. Een bekend toneelstuk van Marlo we was het tragische verhaal van Doctor Faust. Faust gaf zijn ziel aan de duivel in ruil voor rijkdom en macht. Het stuk riep veel los, omdat men in die tijd heftig dis cussieerde of de mens wel een vrije wil had of niet. Er waren steeds meer aanhangers van Calvijn die beweerden dat de mens in alles voorbestemd was, dus ook om naar de hel te gaan. Er was volgens hen geen redding meer mogelijk voor Faust, als je in aanmerking neemt wat hij ge daan had. Zijn gang naar de hel was onvermijdelijk geworden. Het slot van het toneelstuk is schrijnend. Faust wil natuurlijk niet naar de hel, maar duivels ko men hem halen en er verschijnt een gloeiende en brandende stoel op het toneel. Faust jammert en smeekt de tijd om stil te staan, zo- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c,vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg 1:0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee 1:0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: ad.verteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt €27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal <na2S) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC Baal zorgvuldig om r 'Gelukkig maken overvallers ook fouten. Zo blijven sommigen gewoon lopen in de jas die ze droegen tijdens het misdrijf.' Scheidend korpschef Letty Demmers dat het geen middernacht wordt, hij hoopt dat Pythagoras gelijk heeft en dat hij in lucht of drup peltjes water zal veranderen, maar er is geen hoop. De mond van de hel opent zich. Marlowe was niet alleen toneel schrijver. Hij was ook een spion. In 1592 werd hij in Vlissingen gear resteerd. Niet omdat hij spion was of zich zou bezig gehouden hebben met valsemunterij. Hij werd opgepakt voor godslaste ring. In die tijd was je al gauw een ketter. In afwachting van zijn proces kreeg hij echter ruzie met een me despion en in het gevecht dat er op volgde, kreeg hij een dolkstoot diep in zijn rechteroog. Marlowe was meteen dood. Shakespeare nam het toneelstokje van hem over. Het was niet alleen Shakespeare die Marlowe citeerde. In 1967 maakte Richard Burton een film op basis van zijn Doctor Faust Een stuk tekst kwam ook voor ook voor in de film Shakespeare in Love. En zelfs ergens in een af levering van Star Trek. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Na 3,5 jaar vertrekt hoofdcom missaris Letty Demmers naar Den Haag. Samen met districts chef Ronald Weydema blikt ze terug en kijkt ze vooruit. En ze stelt duidelijk dat de Zeeuwse maat een andere is dan de Amsterdamse, door Emile Calon De top van de Zeeuwse politie kan geen zeker heid geven dat in de na bije toekomst alle af zonderlijke politiebureaus open blijven. Scheidend hoofdcommis saris Letty Demmers vindt echter dat er rekening gehouden moet worden met de Zeeuwse lokale si tuatie. „Het kan niet zo zijn dat na de vorming van de Nationale Poli tie er besloten wordt om per basis team maar één politiebureau in stand te houden. Voor een Amster damse wijk kan dat werken maar als er straks maar een bureau mag zijn in een gebied als Zeeuws- Vlaanderen of Walcheren kan dat funest uitpakken." Ook districtschef Ronald Weyde ma noemt het zeer belangrijk dat bestaande politiebureaus behou den blijven. „Want we moeten een verbinding blijven houden met de inwoners." Net als Dem mers hoopt hij dan ook dat er op regionaal niveau maatwerk gele verd kan worden als vanaf volgend jaar de 25 politiekorpsen opgaan in de Nationale Politie. Demmers vertrekt per januari naar de Nationale Politie in Den Haag en gaat zich onder meer be zig houden met de nieuwe meldka mers. Ronald Weydema geeft van af die datum leiding aan het Zeeuwse district, onderdeel van de politieregio Zeeland/West-Bra bant. Demmers werd september 2009 benoemd tot hoofdcommis saris. Hans Vissers, die na het ge dwongen vertrek van korpschef Fup Goudswaard negen maanden waarnam, beklaagde zich bij zijn vertrek over de geringe bereidheid van de afzonderlijke gemeenten en burgemeesters tot samenwer king. Demmers heeft daar niets van gemerkt, zo zegt ze. Ze merk te op dat Vissers blijkbaar bij een ander korps werkte dan zij. „Als het erop aan komt, staan de burge meesters en de gemeenten voor de Zeeuwse zaak." Wat ze wel merkte was de enorme inzet, gedreven heid en betrokkenheid van de me dewerkers van haar korps. Ze wijst als voorbeeld naar de moord in ok tober op John Smidt in Axel. „Door grote inzet en lokale kennis lukte het snel de daders aan te hou den." Ze maakte hoogte- en dieptepun ten mee. Grote evenementen als Koninginnedag 2010, toen de ko ninklijke familie Wemeldinge en Middelburg aandeed, de doortocht van de Tour de France, de Giro en de edities van Concert at Sea, zijn voor haar onvergetelijke ervarin gen. Aan de negatieve kant staan meervoudige moorden zoals die in Zierikzee en Middelburg. Demmers kwam uit de bestuurlij ke wereld voor ze gevraagd werd toe te treden tot de politie. Ze was raadslid en wethouder in Bergen op Zoom en burgemeester in Reu- sel-De Mierden en Best. Na een korte inwerkperiode bij het Korps Landelijke Politie Diensten sollici teerde ze naar de vacature in Mid delburg. Volgens eigen zeggen is het leiding geven aan het korps haar heel goed bevallen. Zeker in de periode van Goudswaard was er maar weinig contact tussen de top van het korps en de werk vloer. Hoewel Demmers veel va ker was te vinden op de werkvloer vindt ze dat ze toch te weinig tijd had om daar rond te lopen. Ze was wel bereikbaar voor velen. Ze was nog maar enkele weken in functie toen een Walcherse agent haar een mailtje stuurde over een probleem. Tot zijn verrassing kreeg hij binnen een' dag ant woord. „Ze mailt terug", zei hij op getogen tegen zijn collega's. Weydema zet de lijn voort die door Demmers is ingezet. Wel be nadrukt hij dat hij nog meer de sa menwerking met alle andere par tijen wil zoeken. „Want wij kun nen het niet alleen." Hij vindt ook dat hij mensen op hun eigen ver antwoordelijkheid mag aanspre ken. Zo raadt hij iedereen aan om eens goed te kijken of de eigen wo ning wel inbraakproof is. Aansturing vanuit Tilburg Met de vorming van de Nationale Politie ontstaan er tien politie regio's. In de eenheid Zeeland - West-Brabant worden de huidige korpsen Zeeland en Midden en West Brabant samengevoegd. O Zeeland wordt opgedeeld in drie basiseenheden: Zeeuws-Vlaande ren, Walcheren, de Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Tholen en Sint Philipsland worden onderge- VLISSINGEN - Ton de Nooij (69) uit Vlissingen is zaterdag overleden. Hij was in zijn Woonplaats actief als predikant en politicus. De Nooij werd 1 november 1981 dominee van de federatieve gere formeerd-hervormde wijkgemeen- te Lammerenburg, die later onder deel werd van de PKN-gemeente Vlissingen. Daarvoor diende hij sinds 1971 drie andere kerkgemeen ten in Nederland. Nadat hij per 31 december 2004 af scheid nam als dominee werd hij in 2005 voor Groenlinks lid van de gemeenteraad van Vlissingen. Hij was ook fractievoorzitter van die partij, die hem herdenkt als een zeer betrokken en bevlogen politicus. „Hij was ons politieke ge weten, altijd opkomend voor de zwakkeren in de samenleving", zo wordt gemeld op de website van Groenlinks. In september trad hij af wegens gezondheidsproblemen. De Nooij was lange tijd voorzitter van de werkgroep Dienst in de Sa menleving vanwege de Kerken (Disk). Als zodanig was hij betrok ken bij de politieke discussie over de kerncentrale in Borssele zette hij zich in voor de werkgelegen heid bij de Schelde. De Nooij was ook voorzitter van het Zeeuws So ciaal Ethisch Beraad en betrokken bij BorsselezNee!. bracht bij de politie-eenheid die vanuit Bergen op Zoom wordt aan gestuurd. O Vanuit het hoofdkantoor in Til burg worden de verschillende een heden aangestuurd. De zeggenschap over de lokale in zet van politie blijft berusten bij het bevoegd gezag, dus bij de bur gemeester en de officier van justi- MIDDELBURG - Met de feestdagen in het verschiet staan ons weer mooie kersttaferelen en momenten van bezinning te wachten. Wij hopen dat u deze met ons wilt delen. Heeft u een mooie foto bij de kerstboom gemaakt? Is u een kerst gedachte te binnen geschoten die u met anderen wilt delen? U kunt uw foto's uploaden op onze website (pzc.nl/foto), in het album Kerstmis 2012. Uw kerstgedachten kunt u mailen naar eindredactie@pzc.nl Een selectie van de foto's en kerstge dachten plaatsen wij in de speciale bijlage bij de krant van maandag 24 december.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2