PSV is In een jaar tijd nog niets opgeschoten Enerverend duel vol met toneelspel Janssen botst met fans van Vitesse 261 sport maandag 17 december 2012 door Rik Elfrink EINDHOVEN - Hij kreeg voor het eerst een basisplek in de eredivisie van de coach die openlijk aan hem twijfelde. Het eerste halfjaar van Mathias 'Zanka' Jörgensen is bij PSV uitgelopen op een enorme te leurstelling. Zaterdag leek hij in Nijmegen de matchwinnaar voor PSV te worden. Aan het einde stond hij er toch weer beteuterd bij. „Dit is zo frustrerend. Bijna een hele wedstrijd domineerden we en dan zo'n goal tegen krijgen. We geven hem (Palsson) te veel ruimte." Na het onnodige gelijkspel bij NEC (1-1) restte de conclusie dat PSV niets is opgeschoten ten op zichte van vorig seizoen. In pun ten gemeten (37) is het resultaat na een halve competitie zelfs pre cies hetzelfde. Aangezien geen en kele ploeg constant is, voert PSV (op doelsaldo) de ranglijst nog aan. De wedstrijd tegen NEC was wel geteld veertig seconden oud toen Zanka een verkeerde breedtepass gaf, die bijna gevaar opleverde. Het riep herinneringen op aan de bekerwedstrijd bij Achilles'29, waar de amateurs na een blunder van de Deen al in de eerste mi nuut de score openden. Bij Jong PSV ging het de afgelopen maan den ook al niet best, in een aantal wedstrijden was hij de mindere van de bij PSV overbodige Jagos Vukovic. „Ik heb gewoon ritme no dig, een serie wedstrijden op het hoogste niveau", vindt Zanka. „Dan zal het snel beter gaan, dat weet ik zeker. Iedereen kan een foute pass geven, natuurlijk was dit niet goed. Ik heb het van me af geschud en scoorde daarna snel. Dat gaf me vertrouwen, in de tweede helft voelde het al ver trouwder. Maar een rotgevoel over heerst, onnodig leveren we hier punten in." Advocaat beaamde alles wat de ver dediger, ex-aanvoerder van FC Ko penhagen, aangaf „Het lag dit keer niet aan onze centrale verdedigers en ik ben niet ontevreden over Zanka." Hij werd opgesteld vanwe ge een schorsing van Marcelo. Zan ka: „Dat de trainer vooraf zijn twij fels uitte, heeft me niet onzeker ge maakt. Het is zoals het is. Ik moet nu zorgen dat ik in het eerste team blijf" Ja, hij had de geruchten over een verhuur aan een andere ploeg ook opgevangen. „Dat is nog helemaal niet aan de orde, het is veel te vroeg om het daar nu al over te hebben. Ik wil graag een grotere rol bij PSV spelen in de tweede sei zoenshelft." Tegen NEC viel de defensie inder daad weinig te verwijten, hoewel Derijck bij de tegengoal wel erg on handig op Palsson afstormde en te opzichtig hapte. Die kreeg daar door tien minuten voor tijd alle ruimte om Waterman te passeren. PSV had het gezapige duel daar voor al lang moeten beslissen. De meest scorende ploeg van Europa kent in Lens en Narsingh gevaarlij ke buitenspelers, ze slaagden er niet in om Matavz in kansrijke po sitie te brengen. De verkeerde spelers kregen daar door de kansen. NEC zakte in en speelde op een manier waarmee het Zweedse AIK Solna eerder dit seizoen PSV punten afsnoepte. De ploeg van Advocaat mocht z'n gang gaan en leek met zo weinig mogelijk inspanning drie punten mee te willen nemen uit De Gof- fert. Dat mochten vooral de aanval lers zich aanrekenen, ze voelden el kaar onvoldoende aan. Ook het middenveld was minder dominant dan gebruikelijk. De door NEC uitstekend bewaakte Strootman en Van Bommel slaag den er niet in hun stempel op het duel te drukken. Scoren is dit sei zoen in te veel wedstrijden een probleem voor Narsingh, Lens en Wijnaldum. Illustratief was een actie van Lens in de tweede helft. Op kracht creëerde hij een enorme kans, voor de goal knalde hij de bal over. „Het heeft te maken met scherpte", vond Advocaat „Je kunt niet zeggen dat we een structureel probleem hebben, PSV heeft verre weg de meeste goals in de eredivi sie gemaakt." msnsasssmtzzasi I nz-xttxatsxezistsixi-xst "fr>'JJ jfy PSV-speler Mathias Jörgensen scoort met een kopbal de 0-1 tegen NEC. foto Joep Leenen/ANP Feyenoord rekent op de valreep nog af met ADO Den Haag (3-2). Het duel wordt ontsierd door twee rode kaarten en een hoop toneelspel. Scheidsrechter Ruud Bossen staat na afloop in het middelpunt van de belang stelling. door Hans Leber ROTTERDAM - Respect in het voet bal blijft een onderwerp. Tijdens het dampende en meeslepende duel tussen Feyenoord en ADO Den Haag (3-2) gistermiddag in Rotterdam leden veel spelers aan de vallende ziekte. Arbiter Ruud Bossen zei na de wedstrijd: „Tegen mij waren de spelers en trainers respectvol, maar onderling gedroe gen ze zich slecht. Ze probeerden elkaar ook steeds kaarten aan te smeren." Bossen zelf bracht Feyenoord- spits Graziano Pellè (geïrriteerd omdat Vito Wormgoor steeds zijn kapsel in de war frummelde?) en Den Haag-speler Danny Holla ter sprake. „Waarom ik daar dan geen kaart voor geef? Omdat je dan be zig kan blijven. Maar ik zou graag zien dat spelers er uit zichzelf mee ophouden." Volgens Bossen is op merkingen maken tegen een arbi ter geen probleem, zolang het op respectvolle wijze gebeurt. „De emotie hoort bij deze sport. Zeker bij een wedstrijd als vandaag. Het was voor ons als leiding hard wer ken. Er gebeurde van alles. En dan ontsiert dat toneel spelen de ver der toch mooie wedstrijd een beet je, vind ik." Na de negentig minuten van stevi ge Rotterdams-Haagse twisten werd Bossen vooral aan Feye- noord-zijde bekritiseerd vanwege een rode kaart die hij in de tweede helft aan Bruno Martins Indi gaf De verdediger zou volgens Bossen (achteraf in de catacomben) met een duw in de rug ADO-speler Mi ke van Duinen van scoren hebben afgehouden. „En dat is rood." Maar voor de camera's van Eredivi sie Live zei hij ook zijn beslissing „twijfelachtig" te vinden na het zien van de tv-beelden. „Ik zie nu een ander duwtje." In Rotterdam zullen ze een eventuele straf aan vechten. Een andere rode kaart, niet veel la ter uitgedeeld aan ADO-verdedi- ger Tom Beugelsdijk, volgens Bos sen niet wegens een elleboog maar wegens het gebruik „van zijn arm als wapen" bij een kopduel, was om een heel andere reden ge spreksonderwerp. Beugelsdijk be tichtte zijn voormalige teamge noot - en 'Hagenees voor het le ven' - Lex Immers van matennaaie- rij. „Ik heb hem niet geraakt maar hij ging naar de grond alsof er iets heel ergs gebeurd was. Dat had ik niet van hem verwacht. Ik zou dat andersom nooit hebben gedaan. Ook Pellè, toch een grote kerel, lag steeds op de grond." Dat 'Haagse Lex' na eerdere inter views waarin hij aangaf niet te zul- door Gerard Borgman en Egbert van der Weerd ARNHEM - Theo Janssen haalde zondag na de teleurstellend verlo pen thuiswedstrijd van Vitesse te gen RKC Waalwijk (2-2) hard uit naar de eigen supporters. Die flo ten de zwak spelende thuisploeg grote delen van de wedstrijd uit. „We staan met 1-0 voor tegen RKC en staan op dat moment me de bovenaan in de eredivisie. Toch worden we door onze eigen sup porters uitgefloten. Dat irriteert me en ik schaam me er ook voor", zei Janssen in Gelredome. Al tijdens de wedstrijd raakte de ras-Arnhemmer zichtbaar van de kook. Terwijl zijn ploeg het moei lijk had en alle steun kon gebrui ken, bleven de fluitconcerten van de tribunes neerdalen. „Blijkbaar zijn de mensen de laatste jaren nogal verwend hier", sprak Jans sen, die bij zijn vorige clubs FC Twente en Ajax andere 'geluiden' hoorde. „Het publiek van Twente is helemaal niet kritisch, daar ge beurt dit niet. Dat van Ajax wel, maar niet als ze voor staan. Ik ken het Arnhemse publiek, dat is altijd kritisch geweest. Maar dit slaat ner gens op. Het is frustrerend en ik laat mij nog uit mijn spel halen ook." Janssen vermaande de supporters een kwartier voor tijd tijdens de wedstrijd met afkeurende handge baren en vroeg daarna om steun. Die kwam er niet. „Als Piet Velt- huizen even de tijd neemt, als we in de 88e minuut met 2-1 voor staan, dan fluiten ze omdat we geen haast maken. Waar slaat dat op", zei de 31-jarige middenvelder, die in de zomer van Ajax 'terug naar huis' kwam om de laatste voetbaljaren in zijn geboortestad te slijten. Uitgerekend Janssen liet zich door de eigen supporters van de wijs brengen. Hij leidde met een te kor te terugspeelbal koppend de 1-1 in. Vitesse was via Wilfried Bony al in de achtste minuut op 1-0 geko men en leek via invaller Simon Cziommer (2-1) alsnog aan een driepunter te komen. In de extra tijd bepaalde oud-Vitessenaar San- der Duits met een van richting ver anderd schot de eindstand op 2-2. Janssen: „Die 1-1 is mijn fout. Ik liet me door dat gefluit uit de wed strijd halen. Dat mag absoluut niet, maar het is menselijk. Er zijn meer spelers die last hadden van ons publiek. We hebben het daar in de kleedkamer over gehad. Het is niet voor niets dat wij in uitwed strijden betere resultaten halen dan thuis." Hij had geen verklaring voor het slechte spel van zijn ploeg. ,;Er zijn van die wedstrijden dat het niet loopt. Er zat vandaag gewoon hele maal niks in; te slordig, te veel bal verlies, verkeerde keuzes. Het zag er allemaal moedeloos uit denk ik en zo voelde het ook", bekende Janssen. „We wilden wel, maar het lukte gewoon niet. Het was niet goed genoeg. Juist in zo'n wedstrijd heb je de steun van het publiek nodig. Die steun hebben we volgens mij niet gehad." Door liet gelijkspel zakte Vitesse van de tweede naar de vierde plaats. Het duel maakte op tenen krommende wijze duidelijk dat de Arnhemse club nog geen top is, noch in het veld noch daarbuiten. In een sfeer van totale chaos pro beerde het tegen RKC een 2-1- voorsprong over de streep te trek ken. Dat lukte niet, mede doordat een Arnhemse ballenjongen twee keer razendsnel de bal naar een speler van RKC gooide, nadat eerst Tomas Kalas en nadien Guram Theo Janssen baalt na de 2-2. Kashia de bal over de zijlijn had ge schoten. Beide verdedigers waren nog niet terug op hun positie, de Arnhemse defensie was gedesorga- niseerd en RKC profiteerde. Door de snelle inworpen kwam Vi tesse niet meer onder de druk uit, waarna Sander Duits in de fase van Sturm-und-Drang via het lichaam van Jan-Arie van der Heij den raak schoot (2-2). Het opval lende gedrag van de ballenjongen paste echter wel perfect in het f beeld van de middag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26