141 zeeiai Broodje met beenham heeft recht op sterren Vijf dagen in een hooiberg schuilen SGP vindt dat het tijd wordt voor actie tegen uitstroom uit Zeeland Zuid-Frankrijk Vuurwerkshow geschrapt op last van provincie maandag 17 december 2012 Bezoeker kerstmarkt vergelijkt het Veerse evenement met de markten die hij tijdens zomerse vakanties be zoekt in dorpen in Zuid-Frankrijk. Je weet dat je niet goedkoop uit bent maar het gaat om de sfeer, de uit straling. Die is hier goed." Mark van den Dries en Piet van 't Westeinde (rechts) tijdens de signeerses sie zaterdag in Heinkenszand. foto Willem Mieras door Nadia Berkelder HEINKENSZAND - Zijn Zeeuwse opa had iets met de Tweede Wereld oorlog, dat wist Mark van den Dries (46) wel, maar wat precies werd pas duidelijk toen hij het dos sier las dat zijn opa had bijgehou den over de crash van een Ameri kaanse bommenwerper in septem ber 1944 in Heinkenszand. Klein zoon Van den Dries schreef er een boek over. Mark van den Dries heeft het dos sier, dat uit krantenknipsels, pro cessen-verbaal en foto's bestond aangevuld met gegevens uit archie ven, verhalen van familieleden en ooggetuigen uitgebouwd tot een boek dat tegelijkertijd een monu ment is voor de tien mannen en een beeld geeft van de ontberin gen van de oorlog en een Zeeuwse verzetsgroep. „Mijn opa zat bij de Groep Griep", zegt Van den Dries (46). „De ver zetsgroep in Heinkenszand die ver noemd is naar dokter Griep. Hij had Engels gestudeerd en deed meestal de communicatie tussen de piloten die neer waren geko men en het verzet Mijn opa was ook hoofd van de Sint Jozefschool hier en dat was in de oorlog een Duitse kazerne. Hij had zelfs een officier in huis. De Duitsers ken den hem, dat was een groot voor deel bij zijn verzetswerk." Van de tien bemanningsleden overleed er één in het vliegtuig. „Die durfde niet te springen. Nog één had zich vastgeklampt aan zijn maat omdat hij niet bij zijn ei gen parachute kon. Door de klap van het uitvouwen van de parachu te heeft hij het niet kunnen hou den en is hij op de Stationsweg bij Molenhof terecht gekomen. Oogge tuigen vertelden dat het eerste wat de Duitsers deden toen ze bij hem aankwamen was zijn sigaretten ste len en ze oproken bij het lijk." Van de overlevenden zijn er zes ge arresteerd. Twee wisten te ontko men. „Eén heeft vijf dagen in een hooiberg gezeten tot hij ontdekt werd door de boer, een ander is ie mand die aan het aardappelen ra pen was gevolgd tot aan huis en heeft aangebeld", vertelt Van den Dries. De mannen hebben de oor log, die nog twee maanden duur de, op een onderduikadres in 's Heer-Abtskerke uitgezeten. De gearresteerde militairen zijn naar een kamp gebracht Eén van hen, Elton Soutwell heeft die pe riode in een verslag dat hij vlak voor zijn dood maakte, beschre ven. Hij schrijft ook over de afgrij selijk zware mars die krijgsgevange nen gedwongen door de Duitsers liepen, om te ontkomen aan de Russische bevrijders. Van den Dries kreeg het document van zijn vrouw, na zijn overlijden. Mark van den Dries, Noodsein boven Zeeland, uitgeverij Aspekt, €19,95 De kerstmarkt in Veere trok za terdag en zondag veel publiek, dat gratis mocht parkeren. Er werd bij de ongeveer veertig kra men van alles verkocht, van kerstmuziek tot en met kerst lichtjes. Ook traden er diverse koren op. door Emile Calon Leon Smit en zijn vrouw Marte genieten van het broodje beenham. Zater dag gekocht tijdens de kerstmarkt op de Markt in Veere. De beide inwoners van Sluis hoor den vorige week dat de markt het bezoeken waard is. Hij: „Meer dan waard. Het is het omrijden waard." Daarmee verwijst hij naar een bekend criterium van de Mi- chelingids. De medewerkers van die gids geven sterren aan restau rants die het omrijden waard zijn. Als gevraagd wordt op hoeveel ster ren de kerstmarkt recht heeft, twij felen ze. Hij vindt twee, zij kiest voor één. „Als het lukt dit niveau te houden van krijgt de markt vol gend jaar van mij twee sterren." Hij legt zich daarbij neer maar zegt wel dat de broodjeskraam twee sterren hoort te krijgen. Iets verderop past Ilona Visser met wol gevoerde laarzen van De Scha- pekop. De Goese kijkt even beden kelijk als ze de prijs hoort maar zegt vervolgens tegen haar vrien din Marleen dat ze dat bedrag zo terug kan verdienen door de ver warming twee graden lager te zet ten. Ze vertelt dat ze 's winters al tijd last heeft van koude voeten en dat haar man vindt dat ze de ver warming 'altijd veel te hoog zet'. Zaterdag en zondag was het een ge zellige drukte op de Markt van Veere. Daar stonden zo'n veertig kramen met vooral luxe goederen Tijdens de kerstmarkt zorgden brassbands en koren voor extra sfeer. en bijzondere etenswaren. De 'ovenspek zoals vroeger' van de Worstenboer vond gretig aftrek. Maar dat is ook niet verwonderlijk in een plaats waar een van de suc cesvolste zaken Oma's Snoepwin keltje heet en waar snoepgoed wordt verkocht dat vooral veel smaakvolle herinneringen op roept. De zesjarige Martijn Won- dergem uit Middelburg vond de ovenspek echter maar niets, zo liet hij duidelijk merken aan zijn va der. Wondergem senior was zeer te spreken over het Veerse evene ment. Een kwalitatief veel betere markt dan die in zijn woonplaats op de Markt, aldus de Middelbur- „Gratis parkeren en dat in deze tijd dat gemeen ten het geld toch hard nodig hebben." ger. Hij vergeleek het Veerse initia tief met de markten die hij tijdens zomerse vakanties bezoekt in dor pen in Zuid-Frankrijk. „Je weet dat je niet goedkoop uit bent maar het gaat om de sfeer, de uitstra ling. Die is hier goed." De Middel burger had vrienden uit Utrecht meegenomen die voor het eerst in Veere waren: Rein Schuit en Mo- niek Vos. Ook zij lieten zich lo vend uit over de kerstmarkt en vonden de vergelijking met de zo merse Franse toeristenmarkten wel wat hebben. Hun advies; Nog meer inzetten op nostalgie. En de volgende keer geen kraam waar 'goedkope cosmetica' wordt ver kocht. Zij: „Zoiets past niet bij de rest. Trek één lijn en hou je daar aan." Wat hij vooral bijzonder vond was dat er het hele weekein de gratis geparkeerd kon worden. „En dat in deze tijd dat gemeenten j geld nodig hebben." OUWERKERK - Een provincie-amb tenaar heeft ruim tweehonderd mensen teleurgesteld door zater dagavond een kwartier voor aan vang een vuurwerkshow bij Ou- werkerk af te gelasten. Het vuur werk zou te dicht bij het herten kamp worden afgestoken, zei de de ambtenaar volgens dorpsraad voorzitter Peter Vijvervberg. „De herten moesten naar binnen an ders zou het vuurwerk niet mogen worden afgestoken. Maar die her ten staan nooit binnen en er is daar helemaal niets om ze binnen te zetten." Voor de locatie was vol gens Vijverberg keurig een vergun ning aangevraagd en verleend. door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse fractievoorzitter Chris Dekker (SGP) vindt het tijd is voor actie. Hij ziet tot zijn leedwezen tal van rijksdiensten uit Middelburg en Zeeland verdwijnen. Als een soort genoegdoening, zo zegt hij, wordt nu beloofd dat de mariniers naar Zeeland komen. Hij wijst erop dat de marine heel lang in Vlissingen zat, zo goed als verdwenen is en nu terugkeert. Dat kan dus niet gezien worden als compensatie voor al die andere diensten die vertrekken, zo vindt de SGP-voorman. Op zijn initia tief wordt vanavond tijdens de ge meenteraad van Middelburg een motie behandeld waarin stelling wordt genomen tegen die uit stroom van rijksdiensten en -func ties zoals de dreigende sluiting van Torentijd, de verhuizing van het Openbaar Ministerie, verplaatsing van de leiding van de politie. Volgens Dekker moet Middelburg en de Middelburgers dat 'leegzui gen' niet pikken. Hij vindt dan ook dat er een 'krachtig pleidooi' gehouden moet worden om de rijksoverheid tot andere gedachten te bewegen. Wat hem betreft wordt er zelfs gedemonstreerd in Den Haag. Vorige week werd tijdens een bij eenkomst van Zeeuwse juristen ook al fel verzet aangetekend tegen die uitstroom. Volgens een mani fest, dat na afloop werd vesrpreid, ondermijnt de combinatie van de verhuizing van het OM, sluiting van Torentijd en de verplaatsing van de politieleiding het volwaar dig functioneren van de Zeeuwse samenleving. Zowel ten aanzien van de toegang tot recht en rechts pleging voor burgers en bedrijven als voor de hoogwaardige werkge legenheid binnen de Zeeuwse sa menleving. „Met dit alles worden het Zeeuwse vestigingsklimaat en daarmee de Zeeuwse economie en werkgelegenheid bedreigd." Ook liggen volgens dat manifest 'op kor te, middellange en lange termijn de exploitatiekosten hoger voor het OM als de standplaats Middel burg wordt opgeheven. „Het is in deze tijden van crisis onverant woord om besluiten te nemen die tot hogere kosten voor de over heid leiden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14