Man schiet 20 Dader kinderen dood op basisschool Aardverschuiving in bestuur 8| d Tekenen dat Assad veld moet ruimen www.dejongintra.nl zaterdag 15 december 2012 DAMASCUS - De Russische ontken ning van gisteren dat Moskou denkt dat het regime van de Syri sche president Assad ten einde loopt, doet niets af aan de veel heid van tekenen dat zijn dagen zijn geteld. Een reeks van gebeurte nissen wijst op een aanstaande wisseling van de wacht. NAVO-baas Rasmussen zegt dat Syrië in het noorden gebruik ge maakt heeft van tenminste vier Scud-raketten. Scuds worden ge zien als een veel te grof wapen om een tegenstander op korte afstand mee te treffen. Uit landelijke gebieden in Syrië ko men daarnaast steeds meer berich ten dat Assad zijn troepen terug trekt in de belangrijkste steden. De Britse krant Daily Telegraph meldt bovendien dat het geld van Assad op raakt. Er zou nog hoog uit voor een paar maanden aan middelen over zijn om de strijd te bekostigen. De rebellen daarente- Dader doodt 27 en zichzelf Vlaggen halfstok gen krijgen voortduren geld en wa pens uit westerse en Arabische bronnen. Voor Assad resten volgens analis ten vier scenario's: doorvechten, vluchten, onderhandelen of met zijn stam een guerrilla gaan voe ren vanuit de bergen langs de kust. Doorvechten lijkt waarschijnlijk omdat niet alleen Assad maar ook diens medestanders alles te verlie zen hebben in het nieuwe Syrië. Mocht Assad de benen willen ne men dan zijn Rusland, Iran, Cuba en Ecuador de opties. Een toe vluchtsoord in eigen land zijn de bergen langs de kust. Veel westerse regeringen zijn be vreesd voor politieke en religieuze chaos in Syrië en hopen op onder handelingen tussen Assad en de Syrische Nationale Coalitie. Dat zou alleen kunnen als de rebellen er niet in slagen om de hoofdstad Damascus, de zetel van de macht, te veroveren. Bij een schietpartij op een ba sisschool in Newtown vonden gisteren zeker 28 mensen de dood. Onder hen zijn twintig kinde ren tussen 5 en 10 jaar. Moeder schutter lerares op de school, Vader ook dood'. NEWTOWN - Een jonge man heeft gisteren zeker 27 mensen doodge schoten in een basisschool in New town, in de Amerikaanse staat Con necticut. Onder hen waren twintig leerlingen van een kleuterklas en zijn eigen moeder, die lerares was van de klas. De man doodde uitein delijk zichzelf. Eerder op de dag zou hij elders meer slachtoffers heb ben gemaakt, waaronder zijn broer. Rond half tien 's ochtends kwam de schutter de Sandy Hook-basis- school binnen. Wat er daarna pre cies gebeurde, is nog niet duidelijk. Over de identiteit van de schutter bestaat verwarring. Volgens sommi ge media, die zich baseren op poli tiebronnen, zou het gaan om de 20-jarige Adam Lanza. Andere bronnen stelden eerder dat het zijn oudere broer zou zijn, de 24-jarige Ryan Lanza. Via sociale media en lokale media komt wel informatie naar buiten. Zo zouden de schooldirecteur en de schoolpsycholoog de eerste slachtoffers zijn geweest. Daarna richtte de schutter twee handvuur wapens en mogelijk een geweer op een complete kleuterklas, de klas waarvan zijn moeder, Nancy, lera res was. Zij stond voor de klas waar de schutter toesloeg en is ook dood. De schutter is eveneens dood gevonden in de school. In een woning in Newtown werd nog een lichaam gevonden, moge lijk de vader van de schutter. Ook in Hoboken, in de staat New Jer sey, zou een dode zijn gevonden. Het zou gaan om een broer van de schutter. In die staat zouden de vriendin van Lanza en een vriend momenteel vermist zijn. Een zichtbaar geëmotioneerde pre sident Barack Obama zei gistermid dag Amerikaanse tijd: „Onze har ten' zijn gebroken vandaag." Hij zei ook dat er 'serieuze actie' onderno men wordt om vergelijkbare ge beurtenissen te voorkomen. Hij noemde daarbij recente schietpar tijen in de VS: „Dit zijn onze buur ten, onze kinderen." Er zou ook een tweede verdachte zijn gearresteerd. Deze man, even eens een twintiger, zou geboeid door agenten zijn afgevoerd, terwijl hij tegen wachtende ouders zei: „Ik heb het niet gedaan." Newtown is een stadje met onge veer 27.000 inwoners op zo'n an derhalf uur rijden van de stad New York. De schietpartij in de plaats is de dodelijkste op een Amerikaanse basisschool ooit Alleen bij de schietpartij op de uni versiteit Virginia Tech, in 2007, von den meer mensen de dood: 32. Ter vergelijking: bij de schietpartij op de middelbare school in Columbi ne, die het begrip 'school shooting' wereldwijd bekendheid gaf kwa men dertien mensen op het leven. In de VS is het makkelijk om aan wapens te komen en ondanks veel dodelijke schietpartijen wordt wa penbezit niet aangepakt. Op sociale media als Twitter werd direct na het bekend worden van de massa moord op de basisschool de hoop uitgesproken dat de net herkozen president Barack Obama het wa penbezit aan banden zal leggen. De 20-jarige man die gisteren een bloedbad aanrichtte op een basisschool, zou een con flict met zijn moeder hebben gehad. Daarvoor zou hij zijn vader hebben vermoord. Een broer is gearresteerd. NEWTOWN - Volgens The New York Post is de schutter een man genaamd Adam Lanza. Lanza ver moordde zijn moeder op de Sandy Hook-basisschool in Newtown in de staat Connecticut. Volgens de krant zou Adam 'een conflict' heb ben gehad met zijn moeder. Waar dat over ging, is niet bekend. Lan za gebruikte twee handvuurwa pens en een geweer van het kali ber .223. Tijdens de schietpartij droeg hij een kogelvrij vest. De oudere broer van de schutter, de 24-jarige Ryan Lanza zit vast en wordt ondervraagd door de politie in Hoboken, New Jersey, onder de rook van New York. Aanvankelijk werd door CNN gis terenavond gemeld dat de schutter Ryan Lanza heette. Later kwam The New York Post met het be richt dat de dader Adam heette en 20 jaar was. De verwarring komt mogelijk voort uit een valse ID-kaart die de schutter bij zich had. Omdat in eer ste instantie de naam Ryan werd genoemd, werden mensen met de naam 'Ryan Lanza' gisteravond las tiggevallen op sociale media. Op Twitter bestaan verschillende profielen onder de naam Adam Lanza, maar het is onduidelijk wel ke van de schutter zou kunnen zijn. Een van hen twitterde na de gebeurtenissen: „Ik heb niemand vermoord, stop alsjeblieft met spammen!" President Barack Obama heeft zich onmiddellijk op de hoogte ge steld van het drama en de families van de slachtoffers gecondoleerd. Hij heeft opdracht gegeven om de vlaggen van alle openbare gebou wen in het land halfstok te hangen als eerbetoon aan de slachtoffers. De N-VA van Bart De Wever won de verkiezingen ten koste van SP.a. De enige constante is de christen-democraat Mare Van Peel. door Harmen van der Werf ANTWERPEN - In het stadsbestuur van Antwerpen voltrekt zich per 1 januari een aardverschuiving. Er is één stabiele factor: de ook in Zee land, vanwege de Westerschel- de-verdieping en ontpoldering van de Hedwigepolder bekende chris ten-democraat Marc Van Peel blijft aan als schepen van de haven. De uitslag van de gemeenteraads verkiezingen op 14 oktober deed het al vermoeden. De Vlaams na tionalistische partij N-VA won glansrijk in Antwerpen met de po pulairste politicus van Vlaanderen, Bart De Wever, als lijsttrekker. Zit tend burgemeester Patrick Jans- sens moest met zijn Stadslijst van sociaal-democraten (SP.a) en chris ten-democraten (CD&V) het on derspit delven. Onderhandelingen volgden onder leiding van De We ver. De Stadslijst bleef daarin niet overeind. Het CD&V dat dankzij de samenwerking met de SP.a extra raadszetels had veroverd, ging met De Wever in zee, evenals de liberalen van Open VLD. De Wever wilde Antwerpen bestu ren zonder sociaal-democraten, die sinds 1932 - met uitzondering van de Tweede Wereldoorlog - con tinu het burgemeestersambt in Antwerpen bekleedden. De Vlaam se nationalist die nu zelf burge meester wordt, heeft zijn doel be reikt. De verkiezingsuitslag bood hem die mogelijkheid. En de SP.a liet verkiezingspartner CD&V van Van Peel op een gegeven moment gaan, omdat er geen andere uitweg was. De 'revolutie' die zich in het dage lijks stadsbestuur van Antwerpen heeft voltrokken, is vergelijkbaar met die in 2002 in Rotterdam. Leef baar Rotterdam met wijlen Pim Fortuyn als lijsttrekker versloeg de tot die tijd 'almachtige' PvdA in Rotterdam en vormde met WD en CDA een nieuw college van B en W. De PvdA had voor het eerst in tientallen jaren het nakijken in Rotterdam. Er zijn wel enkele essentiële ver schillen tussen de situatie in 2002 in Rotterdam en de situatie anno 2012 in Antwerpen. Leefbaar Rot terdam ontstond praktisch uit het niets. De Vlaams nationalistische partij N-VA van De Wever bestaat al geruime tijd en wist in 2010 in Vlaanderen de landelijke verkiezin gen te winnen, maar slaagde er BIJ DE JONG INTRA IS HET AL ZOMER! Appartementen Rosanna** Nu 10% korting op uw verblijf! Zondag 6 januari 2013 in Hotel Mercure in Nieuwegein Presentaties over diverse bestemmingen Reismarkt met uitgebreide productinformatie^^fbj door deskundige medewerkers Meet Greet reisleiders en chauffeurs VOLGENDE KEER WEER? Frankrijk - Vairas Plage 8-daagse kampeervakantie Vertrekperiode mei t/m september 2013 dejongintra.nl/cavalQI Spanje - Lloret de Mar 8-daagse strandvakantie Vertrekperiode mei t/m oktober 2013 deionqintra.nl/azllo23 Kroatische Bloemenrivièra 10-daagse excursiereis per bus Diverse vertrekdata t/m oktober 2013 deionaintra.nl/bbopa01 Panorama van Thailand 16-daagse groepsrondreis Diverse vertrekdata t/m oktober 2013 deionaintra.nl/vath47Q bel 0180-457803 of ga naar uw ANVR reisbureau 1 Vqor geld?. :j--c..-..dc-o.4vo7i|n per persoon ab.v.patenen. exc'unef rese*v«i.ng4ko-,tcr:. Ndwge Cdtomueiienfcndsf 2'.SO per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8