Virtuele familie als rustpunt media TERUGGESPOELD Poltergeist media@wegener.nl NCIS: Los Angeles is de op een na bestbekeken serie van Amerika. Hoofdrolspelers Chris O'Donnell en voormalig rapper LL Cool J geven het geheim van de serie prijs. door Rivka Croenier 23 Zaterdag 15 december 2012 Chris O'Donnell lacht en kijkt naar collega LL Cool J: „We hebben dit jaar tweehonderd opnamedagen, wat betekent dat ik heel wat uren met deze kerel doorbreng". Zo te zien vinden ze dat geen probleem. De chemie tussen de hoofdrolspelers van NCIS: Los An geles wordt niet voor niets vaak aangevoerd als geheim van het succes van de op een na bestbekeken serie van de VS. Alleen moeder serie NCIS scoort nog beter. Wat die chemie is? O'Donnell kan er de vin ger niet op leggen. „Toen er werd gepraat over een spin-off van NCIS, zag het er op pa pier prima uit. Maar je weet pas of het echt werkt als je alle acteurs bij elkaar hebt op de set. De mensen die dachten dat wij een inte ressante combinatie waren, hadden het on miskenbaar bij het rechte eind." De serie draait om een Special Projects-team, dat in Los Angeles vecht tegen de zwaarste jon gens van de stad. De hoofdrolspelers be schikken over bijna bovenmenselijke krach ten. Special agent 'G' Callen (O'Donnell), wiens verleden mysterieus is, beschikt over een bijzonder kameleontisch talent om tel kens een andere identiteit aan te nemen. Zijn partner Sam Hanna (LL Cool J) is zo ge hard door zijn vroegere acties in Irak en Af ghanistan, dat weinig hem kan tegenhou den. Wat hebben de twee gemeen met hun karakters? Weinig, erkent LL Cool J: „Hij doet zo veel stoute dingen in naam der de mocratie! Maar ik vind Hanna wel ontzet tend interessant. Door deze rol heb ik diep respect gekregen voor de jongens die dit werk echt doen. Ze riskeren hun leven voor onze vrijheid. Dat is toch ongelooflijk?" De teamleden spreken allemaal een aardig mondje over de grens. Kwestie van heel goed je teksten inprenten, lacht O'Donnell: „Ik moest een keer in één scene vijf verschil lende talen spreken. Alle taalcoaches ston den op een rijtje toe te kijken, hun gezich ten spraken boekdelen. Mijn werkelijke ta lenkennis is beperkt tot het Frans van de middelbare school. In een Frans restaurant eten bestellen, gaat me al niet best af." Hij zucht: „Ik wou dat ik meer talen sprak, ben altijd jaloers op mensen die dat kunnen." Ook verder heeft hij weinig gemeen met 'G'. „Ik kom uit een grote familie en weet al les over hen. Het verleden van Callen is een groot mysterie. Dat je van pleeggezin naar pleeggezin gaat, nooit een standvastig per soon in je leven had en dat je dan plots flashbacks krijgt die je geheugen doen op flakkeren, zonder dat je het kan duiden; ik kan me er werkelijk niets bij voorstellen. Maar het is spannend om te spelen." De acteurs hebben vaak geen idee waar hun karakter heengaat. Ze krijgen nieuwe scripts pas een week van tevoren. Best pittig, vindt Cool J. En heel anders dan acteren in een film: „In een film weet je wat begin, mid den en eind is van de reis die je karakter maakt. In een serie heb je een open einde. Alsof je in een auto zit en de lampen laten je maar een paar meter vooruit kijken. In een film is de gehele snelweg verlicht." Dat de serie goed scoort, is volgens LL Cool J puur geluk. „De sterren stonden goed." O'Donnell schuift de eer in een rechte lijn door naar de schrijvers. Want een originele invalshoek biedt de serie niet, zegt hij eer lijk. „Welnee, er zijn duizenden crimeseries met soortgelijke verhaallijnen." Wat het dan wel is? De mix van drama, humor en actie, maar vooral de sterke karakters, denkt hij. „De schrijvers hebben de karakters zo goed uitgewerkt, dat het publiek verliefd op ze is geworden. Ze hebben het de afgelopen sei zoenen heel subtiel aangepakt. In een episo de wordt een zaadje geplant, zes afleverin gen verder nog een en twee jaar is uit het zaadje opeens een plantje voortgekomen. Dan betaalt het zich uit. Kijken is voor veel mensen een rustpuntje in het hectische le ven: 'Laat me met rust, ik ben even bij mijn virtuele familie'." LL Cool J: „Ik denk ook dat dat het is. Entertainment is natuurlijk geen medicijn tegen kanker, maar het geeft mensen wel de kans even te ontsnappen aan de werkelijkheid." Een bijzonder moment voor beide acteurs was dit jaar de gastrol voor hun moeders. LL Cool J werd er nerveus van. „Ik wist niet of ze gênante verhalen zou vertellen over wat ik allemaal uitspookte toen ik 8 was. Het was grappig, schattig én een tikje gê nant. Ze kreeg er wel sterallures van, ze heeft zelfs mijn agent gebeld met de mede deling dat dromen geen deadlines hebben." NCIS: LA. Dinsdag (18 december) is de laatste aflevering van het vierde seizoen. SBS 6 om 21.30 uur. Op 15 januari begint SBS 6 van voren af aan bij seizoen 1 W Reageren? media@depersdienst.nl In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Ik ben niet snel bang, maar als ik er nu aan terugdenk, lopen de kriebels over mijn rug. En niet alleen over die van mij: toen ik mijn huidige vrouw - des tijds klasgenote - twintig jaar geleden op een studiereis in Londen eens doorzaagde over films, kwam 'Poltergeist' (1982) ook als haar 'engste' bovendrijven. Er was di rect een vreemd soort klik. De entourage zal ertoe hebben bijgedragen dat daar, in de lobby van ons basic hotelle tje, 'Poltergeist' en wij bij elkaar kwamen. Speelde de film zich immers ook niet afin een sombere, schaars gemeubileerde omge ving? Leek onze shabby lobby, met zes stoe- door jan van Mullem len en een doorgezakte bank, niet verdacht veel op de woonkeuken van het huis in de film? Die keuken waarin hoofdpersoon Ca rol Ann Freeling (Heather O'Rourke) - een lief, blond meisje van 6 - stoelen ziet bewe gen, rare stemmen hoort en ijzige windvla gen voelt. Als ik aan 'Poltergeist' denk, bekruipt het me weer; de beklemmende sfeer, gevoed door de ongrijpbare, maar alom voelbare spanning van het buitenaardse. Wat zich precies afspeelt in de villa die het gezin Freeling bewoont, blijft lang gissen. Ja, het dochtertje praat 's avonds tegen de televi sie. Niet tegen acteurs, maar tegen door de sneeuw van een uitgeschakelde zender heen prikkende silhouetten - 'the people from tv; they'rrree here...'. En wat is toch die ijle lucht, die vreemde mist die zich vanuit de kast op de kinderkamer via de trap door het huis verspreidt? Langzaam wordt de oorzaak van alle onheil duidelijk, vooral als de familie een paar paranormale Carol Ann Freeling, gespeeld door Heather O'Rourke, praat met 'the people from tv'. poltergeist-experts inhuurt, in een poging het onverklaarbare te verklaren. En te verja gen, wat niet zonder slag of stoot, maar wél zonder smerige details lukt. Bijzonder voor een horror-thriller. Zeker als je weet dat de persoon in.de regiestoel, Tobe Hoo per, de wereld eerder (1974) schokte met het rauwe 'The Texas chainsaw massacre'. 'Poltergeist' hoeft het niet te hebben van af gezaagde ledematen, wat (mede) te danken is aan Steven Spielberg, die - zoals later be kend werd - echt op de bok zat Hij slaagde erin met een klein budget (12 miljoen dol lar) een film af te leveren die dertig jaar na dato nog staat als een huis. Dat heeft ook te maken met de - herkenbare - angsten die hij als kind had en handig in het script ver werkte. Zoals het horen van een tak die te gen het raam schuurt of het zien van een enge clownspop. Die scenes vragen geen dure special effects, maar doen 'the trick'. Overigens werkten nog twee bizarre inci denten mee aan de cultstatus van de film. Zo kwam Heather O'Rourke op de set van 'Poltergeist UI' plots te overlijden, door een darmbelemmering. Ze werd 12 jaar. Op dat moment was haar zus uit het origineel, ac trice Dominique Dunne, al dood. Kort na de release van deel I werd zij vermoord. Chris O'Donnell (links) en LL Cool J vormen in NCIS: LA een succeskoppel. „Het publiek is verliefd geworden op de karakters." fo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 83