Sjekkies en bier in het kraambed De Stones op weg naar wereldroem kijktip kijken 1Moederschap geeft oerkracht, waardoor ze het toch redden' fw zaterdag, 21.00 uur Jong, niet bezig aan een opleiding, geen werk en dan ook nog zwanger of net bevallen. In Vier handen op een buik worden tienermoeders geholpen door bekende moeders. „We hebben veel vooroordelen over deze meiden, maar ga er maar eens aan staan." door Monique Brandt foto's BNN M lies is klaar, de babyka- ÊL mer, de kleertjes. Alleen m het bier moet nog wor- den gehaald", zegt de jonge, hoogzwangere K Daphne uit Marknesse, die intussen druk aan een sjekkie hijst. Bij het zien van de beelden van het verloop van haar zwangerschap en bevalling denk je al gauw: oei, dit kan niet goed aflopen. De 19-jarige tienermoeder heeft borderline, wat zich onder meer uit in druk, onvoorspel baar en soms agressief gedrag. Al zit ze daar zelf niet mee: „Soms is het gewoon fijn een paar klappen uit te delen." Daphne ontdekte dat ze zwanger was om dat het bier haar niet meer smaakte. Omdat het haar irriteert dat haar moeder zich met de opvoeding van 'haar popje' Elena be moeit, wil ze op zichzelf wonen. Wat zeg je dan als volwassen bemiddelaarster en zelf nog niet zo lang moeder? Nikkie Plessen, in geschakeld als Daphne's steun en toeverlaat in het programma Vier handen op een buik, blijft bewonderenswaardig kalm en legt daarom zelfs enigszins contact met de stronteigenwijze tiener en helpt haar met verhuizing en inrichting. Praktische hulp is ook de insteek van de achtdelige serie, gepresenteerd door Nicolet- te Kluijver, die zelf ook zwanger was toen de serie werd gedraaid. De reeks mondt uit in een thema-avond over tienermoeders bij BNN. De meisjes, meestal is de vader bui ten beeld geraakt, worden bijgestaan door Nikkie Plessen, Renate Verbaan, Birgit Schuurman, dj Isis van der Wel, Bridget Maasland, Tanja Jess, Edsilia Rombley en Fajah Lourens, die zelf 19 was toen ze haar eerste kind kreeg. Powervrouwen die de zaken goed voor el kaar hebben, terwijl het leven van de tiener moeders veelal juist op losse schroeven staat. Al zijn ze niet allemaal zo extreem als Daphne. Zo reageert Melissa uit Leeuwar den, pupil van Renate Verbaan, redelijk on derkoeld over haar nieuwe bestaan. Ze woont bij haar moeder, samen met haar vriend Brandon en kleintje Felicia Chanel. Met de kappersopleiding was ze al gestopt door een allergie. Dankzij Verbaan krijgt ze een uitkering. Melissa: „Ik heb veel vriendin nen die al een kind hebben, dus heel vreemd was het niet." Verbaan: „Melissa heeft de vader naast zich staan, dat scheelt heel veel, en ze heeft een heel betrokken moeder. Toch blijft het moei lijk dingen te regelen. Ik was zelf tien jaar ouder dan Melissa toen ik mijn eerste kind kreeg. We hadden ons leven redelijk op de rit, een lange relatie, kozen bewust voor kin deren. Haar overkwam het min of meer. Nu proberen we te helpen een huis te vinden en bijvoorbeeld een stageplek voor haar vriend. Een uitkering regelen, het is te doen, maar je moet er even induiken. Het was voor haar een opluchting dat ze kon beval len met de gedachte dat veel belangrijke za ken geregeld waren." Melissa: „Toen ik hoorde dat ik zwanger was, dacht ik eerst: Oh my God, dit wordt hel! Toen ik het echt ging beseffen, werd het steeds leuker. Nu kijk ik vooruit, ik wil gewoon huisje-boompje-beestje." Verbaan: „En die opleiding hè?" Edsilia Rombley gedroeg zich de afgelopen maanden als een ware anti-rooklobbyiste. Haar tienermoeder Chanel - zwanger van een huisvriend - pafte er op los. Ook tijdens de zwangerschap en daarna, waar de kleine Levi bij was. Rombley: „Dat roken is mijn missie. Ik dacht: dat kind krijgt geen lucht! Ik wilde duidelijk maken waarom dat niet goed is. Het werkte even, maar helaas is ze weer be gonnen. Gelukkig wel buiten." De zangeres had aanvankelijk zo haar twij fels over deelname aan het programma. „Ik wist niet of ik het zou durven, het is behoor lijk privé allemaal. En ik ben zelf ook nog aan het uitvogelen wat moederschap in houdt, dus ik dacht: wat kan ik zo'n meisje A nou bijbrengen? Maar uiteindelijk was het erg leuk. Echt wezenlijke dingen kan ik haar niet leren, wel praktische hulp bieden. Een kind heeft vooral liefde nodig en ik zag dat het wat dat betreft goedzit." Voor uitvoerend producent Frank Stojansek ging een wereld open bij het maken van de serie. „We hebben veel vooroordelen over dit soort meiden, maar ga er maar eens aan staan. Een kind verzorgen, een opleiding doen, werk, huis regelen; dat is niet makke lijk voor een tiener." Uitgangspunt van de makers is: als wij weer weggaan, moeten de meiden er substantieel beter voorstaan. „Ze moeten er echt wat aan hebben. De tieners staan voorop, niet het programma. We proberen ze te helpen. Voor de een betekent die hulp een nieuwe wasmachine, voor de ander een coach, werk, hulp bij sollicitaties, woning. Sommi ge meiden staan er echt helemaal alleen voor. Als er dan iemand is - een bekende moeder nog wel - op wie ze kunnen terug vallen, voelt dat als een grote steun. We kun nen niet alles oplossen, soms dachten we wel na het filmen: dit gaat niet goed. Maar dan wisten ze ons toch te verbazen en het alleen te redden. Misschien maakt het moe derschap een oerkracht los, die zorgt dat ze het toch redden." Nederland kent, in vergelijking met het bui tenland, relatief weinig tienermoeders. Waarom was dit programma en zelfs een thema-avond dan toch nodig? Stojansek: „Veel van deze jonge moeders vallen net tus sen alle regelingen in en niet iedereen wil in een tienermoederhuis. Er is niet altijd oog voor hun moeilijke situatie, we denken te snel: eigen schuld, dikke bult. Maar we oor delen te makkelijk en te snel. Soms mag er best wat meer mededogen voor hen zijn. Het blijven tenslotte tieners. En dat willen we laten zien." Vier handen op een buik. Komende dinsdag (18 december) op Nederland 3, 21.00 uur. Elke volgende aflevering om 20.30 uur. Reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 81