m reizen@wegener.nl is reizen |g| 024-3650360 hill Zaterdag 15 december 2012 Dat de advent een christelijk feest is, tonen kerktorens naast de ingang van de kerstmarkt in Weimar. foto Maïk Schuck/Thüringer Tourismus GmbH De kerstmarkt van Erfurt, met op de achtergrond de Mariendom en de Severikerk. foto Barbara Neumann/Erfurt Tourismus und Marketing GmbH verrijzen. Appartementencom plexen uit de zeventiger jaren, waar de Erfurters nu mee in hun maag zitten. Want hoewel de vraag naar goedkope woningen groot is en de flats nog best een tijdje meekunnen, staan er veel leeg. Kennelijk kan niemand kie zen tussen afbreken of renoveren. In de stad Weimar, ruim 20 kilom- ter verderop, is de kerstmarkt be duidend kleiner. Op de Markt- platz, waar ook het beroemde Ho tel Elephant uit 1669 aan grenst, staan houten kraampjes zij aan zij. Op de achtergrond prijkt het stem mig verlichte stadhuis. De geur van warme wijn en gebrande kas tanjes vermengt zich met de vetti ge geur van gegrilde worst. De kerststal in Weimar is van moder ner houtsnijwerk dan de Erfiirt.se. Midden op de markt staat een enorme kerstboom. Het verhaal wil dat op dit marktplein in 1885 de allereerste openbare kerstboom ter wereld is geplaatst. De plaatse lijke boekhandelaar Hoffmann wil de destijds wat doen voor de ar men van de stad. Hij besloot een grote boom te plaatsen, zodat ook de families die zich geen eigen den in huis konden veroorloven, van een kerstboom konden genieten. Sindsdien staat er ieder jaar een boom op het plein en is het een wereldwijd gebruik geworden. Tot na Kerstmis ontmoeten de in woners van Weimar elkaar op het plein om er samen een glühwein te drinken. De aardenwerken be ker waarin die wordt geschonken, is elk jaar anders en dus een collec tor's item. Weimar was in 1999 de culturele hoofdstad van Europa. Met de Eu ropese subsidies die de stad daar bij ontving, konden veel gebou wen worden gerenoveerd. De stad die zo'n belangrijke rol speelde in de geschiedenis van Duitsland, staat er dan ook puik bij. Breng zeker een bezoek aan het prachtige Park an der Ilm uit de achttiende eeuw. Sinds 1998 is het park één van de onderdelen die als Klassiek Weimar op de Werelderf- goedlijst van UNESCO staan. Je vindt er Goethes Gartenhaus en monumenten voor Liszt en Shake speare, waar nog altijd duizenden fans uit de hele wereld op afko men. Probeer bij het verlaten van het park de twee Japanse gingko- bomen te vinden, waarvan de bla deren Goethe inspireerden tot het schrijven van zijn beroemde ge dicht Gingko Biloba uit 1815. Een bezoek aan de Bauhaus-universi- teit, een gebouw van de Belgische architect Henry van der Velde, is eveneens een aanrader. In de hal, onder de wenteltrap, is schijnbaar achteloos een levensgrote sculp tuur van de Franse beeldhouwer Auguste Rodin geplaatst. In het Bauhaus-museum kun je je onderdompelen in deze moderne kunststroming, die is ontstaan in Weimar. Een film laat het verhaal achter de kunstbeweging zien. En in de expositieruimte kun je ruim driehonderd Bauhaus-objecten, zo als lampen, stoelen en schetsen, be kijken. De museumwinkel ver koopt fraaie hebbedingen. Vooral de kerststal is er een om mee naar huis te nemen. Weimar Düsseldorf Dresden Keulen Erfurt Nürnberg I'J' Erfurt ligt op 557 kilometer van Utrecht. Met de trein zijn er ver schillende routes, zie voor een gunstige verbinding: www.db.de. De kerstmarkt in Erfurt is dit jaar nog te bezoeken tot en met 22 december. Voor meer infor matie, zie www.erfurter-wei- hnachtsmarkt.eu. Kerst in Weimar duurt tot en met 29 december. Je kunt er na de kerstdagen nog genieten van de feestelijke sfeer en glühwein. Zie ook www.weimar.de. Meer info over Thüringen op www.thueringen-tourismus.de of www.thuringia-tourism.com. Speciaal voor Nederlandse be zoekers van Duitse kerstmarkten heeft het Duitse verkeersbureau in samenwerking met Deutsche Bahn een gratis kerstmarkten- app ontwikkeld, waarop je ope ningstijden, locaties en shopping- tips kunt vinden. De app is er voor iOs en Android. Zoek op Kerstmarkten Duitsland. Reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75