reizen u Hope De kerstmarkten van Keulen en Düsseldorf worden volop bezocht door Nederlanders. Maar volgens de Duitsers zelf behoren de markten in de voormalige DDR tot de fraaiste van het land. Joost Brantjes ging naar de kerstmarkt in Erfurt en Weimar. Zaterdag 15 december 2012 reizen@wegener.nl 024-3650360 Vroeger vond ik dat de overheid verantwoordelijk was. Dat die maar voor moest zorgen voor daklozen en bedelaars. Als ik me ermee bemoeide, zou dat dat alleen maar tot nog meer afhankelijkheid en gebrek aan zelfontplooiing leiden. Nee, wanneer een bedelaar zich meldde, hoe schrijnend de situatie ook, dan had ik altijd wel een elitair excuus om deze persoon te negeren. Laat de betrokken regering het maar oplossen. Dus ging ik compassieloos voorbij aan tal van pechvogels die het slecht in het leven hadden getroffen, zonder enige aanvechting de knip te trekken. In mijn hoofö wrong dat al tijd wel. Of moet ik zeggen, in mijn hart? Gelukkig leerde ik al reizend bij en kon ik na verloop van tijd armoedige geldklopperij redelijk goed onderscheiden van oprechte verzoeken om hulp. Schoorvoetend ging ik ge ven. Kritisch, uiteraard, maar schouderophalend negeren van serieuze hulpeloosheid doe ik niet meer. Op het terras van restaurant Le Vendome in Vientiane, de hoofdstad van Laos, is het rustig. Iedereen eet vanwege de hitte liever binnen bij de airco. Volgens Tripadviser zijn we in een gerenommeerde tent, met een prima menukaart. De verwachtingen zijn daarom hooggespannen. Er zit ten veel jongelui, bijna allemaal Fransen. De baas van de zaak is ook een Fransoos. Hij weegt een kilo of zoo en zit achter de kassa, met zijn benen op een krukje. Zijn vrouw doet de bediening. Hun io-jarige zoontje maakt herrie en rijdt voortdurend op een brommer rond. Het is eigenlijk best gezellig. Er is wijn en de steak au poivre is wel oké. Een na gerecht neem ik niet, maar koffie met een klein glaasje wordt vriendelijk geserveerd. Ik laat mijn blik door de straat dwalen en ineens zie ik iets opvallends. Een donkere schaduw nadert. De figuur valt een beetje weg tegen de struiken op de achtergrond en ik moet me inspannen om de contouren te kunnen zien. Het is een grote hond, denk ik. Hij loopt niet echt soepel, maar het beest nadert ons terras. Luid gelach aan een andere tafel leidt de aandacht af. Er is een Fransman jarig en de taart met kaarsjes wordt onder oorverdovend gejoel op tafel gezet. Wat een plezier! Dan zie ik in mijn ooghoek wat beweging onderaan het trapje dat naar het restaurant leidt. Als ik besef wat ik zie, schrik ik me een ongeluk. En dan te bedenken dat ik al zoveel heb gezien. Gisteren nog, op de lange Sukhumvit Road in Bangkok. Daar schoof Suk als een soort skateboard over de stoep. Zo beweegt hij zich zijn hele leven al voort, want Suk kan namelijk vrijwel niks. Een rompje met stevige armen en hulpeloze beentjes. Nog nooit stond hij rechtop, verder dan een half metertje boven de weg zal hij het niet brengen. Hij is al 26 jaar en glijdt elke dag bedelend over straat, met zijn neus op de tegels. Een uit kering krijgt hij niet. Suk is afhankelijk van de gulle gever. Onder aan het restaurantterras in Vientiane staat nu ook een vreemde schaduw smekend naar boven te kijken. Het is een jongen van een jaar of 20. Hij kruipt op misvormde handen en voeten, zijn hoofd is vriendelijk en gaaf. Hij vraagt om geld en ik zoek naar een klein biljetje waarmee ik afkoop dat ik gezond ben en hij pech heeft. Omdat er ver der niemand anders een bijdrage tevoorschijn haalt, kruipt de jongen er snel weer vandoor. Ik kan mijn ogen niet van hem afhouden. De jongen op vier poten. Hij loopt langs de straten als een hond. Achter op z'n rode t-shirt staat een woord. In grote, witte blokletters lees ik: HOPE. Ineens schaam ik me diep. Waarom geef ik hem zo weinig? Een paar centen maar. Nee, dat deugt niet. Hij is al bijna uit het zicht als ik snel opsta en de achtervolging inzet. Eerst wandelend, dan in looppas. Wat een heerlijk gevoel. Alles werkt, het lichaam geniet, de gympen raken soepeitjes het asfalt. De jongen kijkt om en ziet mij aankomen. Ik ren, hij kruipt. Ik ga naast hem zitten en geef een paar biljetten van fatsoenlijke waarde. Hij lacht. We kunnen elkaar uiteraard niet verstaan, dus houden we het kort. Behendig en behoorlijk snel kruipt hij verder. Even later voegt zich een vrolijk kwispelend hondje bij hem. Ze gaan samen op. Arme jongen. Hoe zou zijn leven verdergaan? Ik staar hem na en lees nog lang het woord HOPE. Tot ook dat oplost in het duister van de nacht Eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl Vormgeving Birgitta Hermans Advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl De artikelen in deze bijlage komen onder verantwoordelijkheid van de redactie tot stand. Daarvoor werkt zij soms samen met reisorganisaties en verkeersbureaus. De redactie behoudt echter volledige zeggenschap over de redactionele in houd. Duitse kerstmarkten zijn big business. Over de hele bondsrepu bliek verdeeld zijn er zo'n vijfduizend mark ten, die gezamenlijk in de vier ad- ventsweken voor een omzet van vijf miljard euro zorgen. Om je bij dat bedrag een betere voorstelling te kunnen maken: een gemiddelde glühweinverkoper draait in deze kerstperiode een omzet van een ton. Met zo'n grote keuze aan markten doet elke stad zijn uiterste best de (buitenlandse) gasten te lokken. Keulen en Düsseldorf hebben voor Nederlanders een geografisch voordeel, maar over het algemeen zijn de Duitsers het erover eens dat Nümberg, Dresden en Erfurt de fraaiste markten hebben. Erfiirt's voornaamste troefkaart is de middeleeuwse binnenstad, die vrijwel ongeschonden de Tweede Wereldoorlog overleefde. Aan het centrale Domplein liggen op een heuvel de Marien dom en de Se- verikerk, die samen over het plein waken. De spitsen van de beide kerken vormen het decor van de Erfiirter Erlebnis-Weihnachts- markt. In de maar liefst tweehonderd hou ten stalletjes wordt vanalles ver kocht. Van houtsnijwerk tot snoep en van kruiden tot Thüringer Brat- wurst, een gegrillde worst die ge serveerd wordt met een broodje en pittige mosterd. Net als bij andere Weihnachts- markte in Duitsland is ook in Erfurt de lucht zwanger van Kerst mis. De geur van dennentakken, brandend houtvuur, glühwein en chocolade brengen je onmiddellijk in kerststemming. Breng zeker even een bezoek aan de Felsenkellers, de middeleeuwse kelders onder de Dom, Plaatselijke bloemisten hebben daar in alle nis sen op een zo origineel mogelijke manier kersttafels versierd. Dure serviezen en fraai bestek, zilveren kandelaars en kerstlopers; de kel ders zijn een prima plek om inspi ratie op te doen. 's Avonds is de oude binnenstad van Erfiirt als een sprookje. Vak werkhuizen worden belicht alsof het een filmset betreft. Wande lend door de smalle beklinkerde straatjes waan je je eenvoudigweg in de Middeleeuwen. Als vanzelf beland je bij de Kramerbrücke, Europa's langste be woonde brug over de rivier Gera. Vroeger werden in de winkels vooral luxe goederen verkocht, zo als kleurstoffen waar de stad rijk mee werd. Tegenwoordig worden de huizen bewoond door lokale kunstenaars, die er hun atelier heb ben. Met een ritje per tram maak je een kleine sprong in de tijd. Want hoewel Thü ringen zich sinds de hereniging bewust profi leert als Midden-Duitsland, is de Freistaat wel degelijk een Neues Bundesland. Wil je zien hoe er in de tijden van de DDR gebouwd werd, dan vol staat een rit met tram 1 of 6. Hoe dichter je bij het eindpunt in het noorden van de stad komt, hoe meer zogeheten Plattenbau je ziet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74