PZC Luister je ineens naar Philip Freriks Bouwer Heijmans Emergis moet schrapt 80 banen fors bezuinigen Kinderopvang in de knel 12 zaterdag 15 december 2012 Toen Floor de Jong (21) hoorde dat ze geselecteerd was voor de televisieuitzending van het Groot Dictee der Nederlandse Taal, dook ze snel de bieb in om oude dictees te oefenen. „Dat was echt gekkenwerk. Ik heb geprobeerd om drieduizend dicteewoorden uit mijn hoofd te leren." De Kapelse was één van de twintig 'ken ners' die geselecteerd werden. Haar in spanningen waren niet voor niets. Floor Feiten: Groot Dictee 2012 Dit jaar was het de 23ste keer dat het dic tee gehouden werd. Er waren 59 deelnemers die gemiddeld 29 fouten maakten. De BN'ers maakten gemiddeld 36 fouten De meeste fouten zaten in de woorden met koppeltekens of constructies die niet aan elkaar geschreven moesten worden. door Denise van Minnen maakte 17 fouten: ruim onder het gemid delde van 29 fouten. Ze maakte even veel fouten als de winnaar van de prominen ten: Herman van der Zandt, presentator van het NOS Journaal. Adriaan van Dis, die het dictee schreef, zei zelf dat het dictee krankzinnig' moei lijk was. „Als ik het dictee zo lees, denk ik: heeft de deur van het gesticht soms open gestaan?" Floor vond het wel mee vallen: Ik vond het dictee vergelijkbaar met voorgaande jaren. Er zitten elk jaar woorden tussen waarvan je denkt 'hoe kom je hierbij?"' Voorbeelden van dit jaar zijn de woorden godbetert en hofdigni- taris. „Die had ik verkeerd gespeld", be kent Floor. De Kapelse vond het verhaal van dit jaar erg duidelijk. „Ik begreep waar het verhaal over ging, dat maakt het schrijven makkelijker." De opnames van het dictee vond Floor spannend: „Toen we moesten wachten totdat de opnames begonnen, liep ieder een nog even het Groene Boekje door te spitten, daar werd ik heel zenuwachtig Floor de Jong tijdens het Groot Dictee der Nederlandse Taai. Inzet: Floor (linksonder) tijdens de wedstrijd. van. Dan zit je daar ineens in de groene bankjes van de Eerste Kamer te luisteren naar Philip Freriks en Martine Tanghe." Tijdens de opnames viel de spanning weg bij de Zeeuwse. „Je concentreert je alleen nog maar op het dictee. Als de camera over je schouder meekijkt naar jouw dic tee is het wel weer even spannend." Floor was geselecteerd uit de Twittervoor- rondes die zij foutloos was doorgeko men, net als de winnaar van dit jaar. Dat was de Vlaming Edw-ard Vanhove (34). Hij maakte in heel het dictee slechts drie fouten. Het grootste struikelblok voor Floor is het al dan niet plaatsen van een koppelte ken. „Jammer genoeg was dat nu net waar het accent lag in het dictee van dit jaar. In de toekomst wil de studente, die nu nog een master Taalkunde Frans en Spaans doet, zeker nog een keer mee doen. „Het was een supertoffe ervaring!" UW MENING 941 reacties BadrHari moet thuis kerst kunnen vieren eens 7% oneens i MEEST GELEZEN OP WWW.PZC.NL 1. Gedeputeerde Sjoerd Heijning (60) overleden 2. Dode en vier ernstig gewon den bij ongeluk Nieuwdorp 3. Gedeputeerde Sjoerd Heijning in kritieke toestand in zieken huis IN BINNEN-EN BUITENLAND 'Laat ik hier zeggen dat in Nederland zinloos geweld nooit het laatste woord mag hebben.' Zoon Alain tijdens de herdenking van grensrechter Richard Nieuwenhuizen Bouwbedrijf Heijmans, waar de vroe gere Walcherse Bouw Unie in is opge gaan, schrapt in Zeeland 80 van de 140 banen. Het banenverlies is gelijke lijk verdeeld over de bouwplaats en het kantoor. Er is nog nooit zo weinig gebouwd in Nederland als op dit mo ment en dat treft bouwbedrijven en de werknemers zwaar. Emergis, de grootste aanbieder van geestelijke gezondheidszorg in Zee land, moet flink in het eigen vlees snij den om te overleven. Mogelijk zullen zo'n honderd banen verdwijnen. Bo vendien moet eenderde van de bed den geschrapt worden, vanwege lan delijke afspraken tussen Rijk en GGZ. Dat staat in het jaarplan 2013. De kinderopvang in Zee land zit in zwaar weer. Ouders hebben het afge lopen jaar zo'n vijftien procent minder opvang afgenomen. Veel vaders en moeders vinden de kosten van kinderopvang te hoog omdat de toesla gen die ze van de over heid krijgen minder ge worden zijn. Lisanne en Jesper uit Vlissingen worden door moeder Karin van Gelderen van school gehaald, foto Ruben Oreel Afscheid van grensrechter Extra bezuinigingen dreigen Poetin hekelt oppositie Grensrechter Richard Nieuwenhuizen is door 12.000 mensen herdacht tijdens een stille tocht in Almere. Tijdens de toespraak van zoon Alain liepen de emoties hoog op. „Mijn vader was fel tegen mensen met een grote mond op het veld. En al helemaal te gen zinloos geweld." Nederland kan zich opmaken voor miljar den extra bezuinigingen. Is het niet vol gend jaar, dan gaat in 2014 het mes wel in de overheidsfinanciën. Volgens De Neder- landsche Bank (DNB) komt het begrotings tekort volgend jaar uit op 3,5 procent. Dat is boven de verplichte norm van 3 procent De Russische president Vladimir Poetin maakte woensdag in zijn jaarlijkse toe spraak tot de natie politieke tegenstanders zwart „Degenen die geld uit het buiten land ontvangen en buitenlandse belangen dienen zouden niet moeten deelnemen aan de Russische politiek", zei hij. Bijeenkomst over Tractaatweg 20.00-21.30 uur. In de Holle, Rooseveltlaan 1 a, Axel Kerstmuziek The Choir of St. Johns College. 20.00 uur, St. Jacobskerk, Vlissingen. Wandelen Willen is Kunnen, start: clubgebouw Falckstraat Vliss., 9-9.30 uur. 5 en 10 km l'Mil'HilMHiHti'iliü Begin van Kerstmarkt op de Helm in Middelburg met kraampjes en muziek. VRIJDAG 21 DECEMBER Zwemmen en naar de film Haaifive kijken, 19.00 uur, Sportpunt Zeeland Goes. ZATERDAG 22 DECEMBER Stelleplas Kerstcross Jaro, Hein- kenszand. Inschrijven: ter plaatse vanaf 11.45 uur. VIDEO VAN DE WEEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72