Wachten op het ein spectrum 10 Kerstmis Zaterdag 15 december 2012 Twee agenten met de AK-47 los jes over de schouder hangend, manen mij te stoppen. Net voor dat ik de helling opdraaide, had ik ze in de verte al zien lopen en snel mijn mobieltje in m'n zak gestopt. Eén op de twee weggebruikers rijdt hier met een telefoon aan het oor gedrukt, maar geen haan die ernaar kraait. Maar je weet natuurlijk nooit. En jawel hoor, deze twee haantjes kraaien reeds victorie. Een blanke pes ten, altijd leuk. En met een beetje geluk leidt het tot een mooie kerst „U was in de auto aan het bellen", zegt de een, terwijl de ander een eindje ver derop in de gaten houdt of de commissa ris niet toevallig langskomt, het po litiebureau is tenslotte vlakbij. Dat kan hij van die afstand echt nooit gezien hebben, dus ik zet mijn onschuldigste blik op en ont ken in alle toonaarden. „U was aan het bellen, zet de auto verderop maar even aan de kant" Ga boeven vangen, denk ik, maar ik blijf ontkennen. De agent kijkt mij .onderzoekend aan. Het machinege weer glijdt van zijn schouder en plots kijk ik recht in de loop die door het open gedraaide raampje naar binnen steekt „U had uw riem niet om", zegt hij dan. „Ik zag u hem snel omdoen, toen u moest stoppen." Ik schreeuw nu ontkenningen. „Riem omdoen is het eerste wat wij geleerd hebben te doen, nog voordat we de auto starten." „U reed te hard." „Kan niet, want ik kom uit een bocht de helling opgedraaid." Hij vraagt waar ik vandaan kom en wil mijn rijbewijs zien. „Dit begint een beetje op 'mzungu' (blan ke) pesten te lijken", zeg ik dan. Maar daar gaat het niet om. Hij weet al leen dat er vanaf vandaag nieuwe, stren ge verkeersregels gelden en dat hij zo snel mogelijk zijn zakken moet zien te vullen. Kerstmis is nabij. Dan lacht hij en vraagt om een cola. Ik geef hem een paar munten, zeg 'en nu boeven gaan vangen hè', en rijd snel weg. Na zo'n onderonsje met de hoeders van de veiligheid vraag ik me altijd af wat te antwoorden op vragen van vrienden en kennissen die willen weten hoe veilig Kenia eigenlijk is. Ze hebben net gelezen dat een Nederlandse fotograaf is neerge schoten, dat er weer een granaat van Al Shabaab in een busstation is ontploft of dat er weer een busje met toeristen is overvallen. Een vriend die in Brussel voor de Europe se Investeringsbank werkt, krijgt iedere keer als er een incident is een waarschu- wings e-mail van zijn baas. Het regent mails de laatste tijd. Hij begint 'm te knijpen. Hij heeft voor Kerstmis namelijk een vakantie naar Ke nia geboekt om zijn nieuwe vriendin 'dat geweldig mooie land te laten zien'. Zij leest die e-maïls ook. Hij vraagt nu of ik zijn vriendin wil overtuigen. Ik twij fel. De vrouw die ik er eerder van over tuigde met hem te trouwen, is al na een jaar gillend van hem gescheiden en is nu non in een klooster in Tibet. 'Veiligheid is een relatief begrip', is een dooddoener. De Keniaanse jongen die plots een pistool uit zijn zak trekt ook. STANDPLAATS door Frans van den Houdt Vader en zoon Van der Meer in hun zelfgebouwde 'ark van Noach'. foto Maarten Sprangh Een reddingsboot in de tuin en een door een hometrainer aangedreven graanmolentje in de kelder. Het gezin Van der Meer in Kootwijkerbroek is klaar voor 21 december 2012. De dag waarop volgens doemdenkers de wereld zal vergaan. door Hans Goossen Laat anderen hem maar een vreemde vogel vinden. Wat dat betreft verkeert Pieter van der Meer in goed gezelschap: „Noach hebben ze in zijn tijd ook voor gek verklaard." Maar Noach over leefde wel de Bijbelse zondvloed en Van der Meer is hetzelfde van plan op 21 de cember 2012. Niet met een houten ark, maar met een reddingsboot die dienst deed op een Schots booreiland. Het knaloranje vaartuigje ligt op het droge; in de achtertuin van villa Pentahof in Koot wijkerbroek, deels afgedekt met een ca- mouflagenet. „Onzinkbaar", glundert de 67-jarige Van der Meer. In zijn kielzog glimt Pieter junior (31) mee. De boot biedt plaats aan maximaal vijftig personen. De plekken zijn vergeven. Aan senior, zijn echtgenote, vijf kinderen, hun aanhang, de tien kleinkinderen en enkele kennissen. Senior en junior, naar eigen zeggen geze gend met vier rechterhanden, hebben nog flink gesleuteld aan hun ark. Reddingsgor dels, verlichting, een zuurstofinstallatie, een piepklein toilet en dito wasbak. De wanden zijn aangekleed met Bijbelse pren ten en een papieren tegeltje met de tekst 'Zoo God voor ons is, wie zal dan tegen ons zijn'. Op een van de zitbanken ligt een stapeltje voorleesboeken klaar. Voor de kleinkinderen. De ruimtes onder de ban ken zijn volgestouwd met gedroogd voed sel en andere noodrantsoenen. Gekocht bij de legerdump, soms al iets over de datum. Een relatief probleem in geval van een vloedgolf, grinnikt Van der Meer senior. Hij was Saab- en Lanciadealer, ging op late re leeftijd theologie studeren en vult zijn dagen als gepensioneerde met het treffen van voorbereidingen op alle mogelijke cala miteiten. In stofjas en in gezelschap van zoon Pieter, die niet alleen dezelfde voor naam maar ook eenzelfde baardje heeft als zijn vader. De Van der Meers zeggen abso luut geen doemdenkers te zijn. Zekerheid dat 'het' op 21 december staat te gebeuren, hebben ze dan ook niet. Maar de signalen zijn er wel, legt senior uit. Hij verwijst naar de Maya's, wier veelbesproken kalen der op die datum afloopt. Op de Bijbelse verwijzingen naar het einde der tijden en op de nakende poolwissel, waarbij de noord- en zuidpool van plek verwisselen als gevolg van het astronomische feit dat de zon de Melkweg kruist. Rampspoed is aanstaande, verwachten de Van der Meers. Tijdelijke rampspoed, dat dan weer wel. „De aarde zal niet vergaan. Het is het begin van een nieuwe cyclus",

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70