ad 'Als school moet je 61 binnenland Metropole op rand van afgrond Draaksteken nieuwe nationale traditie SUPERDEAL MINI-SKI FÜGEN REIZEN Op de dag dat het kabinet zei het pestbeleid bij scholen onder de loep te nemen, bleek dat de gepeste Fleur niet de enige jongere is in de regio Zwolle die onlangs zelfmoord pleegde. zaterdag 15 december 2012 Vlissingsestraat 38-40 Koudekerke Tel.: 0118 - 55 30 03 www.huysterschelde.nl BEESEL - Het Draaksteken in Beesel wordt als zesde toegevoegd aan de nationale lijst met tradities die moeten worden beschermd. Direc teur Ineke Strouken van het Neder lands Centrum voor Volkscultuur maakte dat vrijdag bekend. Het is van oorsprong een middel eeuws volksspel waarin de legende van Sint Joris en de draak wordt uitgebeeld. De traditie in het Lim burgse dorp wordt een keer in de zeven jaar gehouden, maar dan staat ook heel Beesel op zijn kop, aldus Strouken. Op de lijst staan verder krulbollen in Zeeuws-Vlaanderen, het Drieko ningenzingen in Midden-Brabant, het Bloemencorso in Zundert, de Boxmeerse Vaart en de Sint Maar- tensviering in Utrecht. De oudst bekende vermelding van het Draaksteken in Beesel dateert uit 1736. In de loop van de negen tiende en twintigste eeuw kreeg foto Peter Bors het zijn huidige vorm. Plaatsing op de Nationale Inventaris Immate rieel Erfgoed is erkenning voor de betreffende traditie. Het opstellen van een Nationale Inventaris was een van de vereisten die voort vloeide uit de Unesco-conventie van het Immaterieel Erfgoed, die Nederland dit jaar ratificeerde. Fügen is zeer populair onder Nederlandse wintersporters. Ter ere van de 25-jarige samenwerking met Oad worden in januari speciale activiteiten georganiseerd, zoals een fakkelwandeling en Skirennen. Ook krijgt u een gratis unieke skimuts. Boek nu deze speciale skitrip en u verblijft 3 nachten in een drie- of viersterren accommodatie o.b.v. halfpension én u ontvangt gratis een skipas voor 4 dagen! Tip: deze reis is ook beschikbaar als 5-daags arrangement. Of boek voordelig een Oad nachtpendel bij. Gezelligveilig, makkelijk en voordelig! Reisnummers: Eigen vervoer EVAT45 (4 dgn.) en EVAT50 (5 dgn.) Bus: BEAT40 (6 dgn.), BEAT45 (7 dgn.) 'Koning is niet veiwerkt in de genoemde prijs, geldt pef boeking, bij een minimale besteding van £500,-. Niet geldig voor Disneyland, Paris. Ga voor alle voorwaarden naar oad.nl/postnl-actie. Ga voor alle arrangementen, meer informatie en prijzen naar uw ANVR-relsbureau, bel 0900-8482 (0,15 p.m.) ofnaaroad.nl/miniski-fugen oad.nl/miniski-fugen Bel 0900-8482 (o,isp.m.)of ga naaruwANVR-reisbureau. Wisselende reacties van scholen op het onderzoek naar pesten, zoals staatsse cretaris Dekker (Onderwijs) wil. „Het is weer een portie gelegenheidspolitiek." door Patrick Wiercx Natuurlijk is het belang rijk dat de staatssecreta ris aandacht wil beste den aan het tegengaan van pesten. „Maar sorry hoor, het is ook weer een portie gelegen heidspolitiek"-, reageert een licht geïrriteerde rector Kees Streng van Scholengemeenschap Were Di in Valkenswaard. „Als het onderwijs pas in beweging komt wanneer de staatssecretaris dat wil, dan zou het er slecht uitzien in onderwijs land. Prima dat de overheid er nu mee bezig is, maar pesten is van al le tijden. We doen er als scholen behoorlijk veel aan om dat tegen te gaan. Al jarenlang." Scholen reageren wisselend op de plannen van staatssecretaris Dek ker om gericht te laten onderzoe ken wat het onderwijs tegen pes ten onderneemt. Veel scholen hebben een pestpro- tocol. Were Di heeft er ook een. Rector Streng: „We hebben op on ze school zes vertrouwensperso nen. Ruim de helft van de gesprek ken die zij voeren, hebben met pestgedrag te maken. Wat daarop volgt, is een gesprek tussen dader en slachtoffer. Als dat niet helpt, halen we de ouders erbij." Dat moet ertoe leiden dat de da der tot het inzicht komt dat zijn ge drag onacceptabel is. „Niet ieder een is zich daarvan bewust", weet de rector. „Wat soms voor de een een geintje is, noemt een ander sarren, treiteren of pesten." De school moet in zo'n gesprek de juiste toon aanslaan. „Je ziet bij da ders dat groepsprocessen een rol kunnen spelen, Soms geeft zijn pestgedrag de dader status." En wat steeds vaker meespeelt: ouders accepteren geen kritiek van de school op hun kind. „Ze me nen dat hun zoon of dochter zo iets nooit zou doen. Dat komen scholen ook tegen." Volgens directeur Arno Jansen van Het Vlier (bovenbouw havo, athe neum, gymnasium) in Deventer is het aan scholen om het pestpro- bleem aan te pakken. „We hebben een vitrine waarin specifiek op het probleem wordt gewezen. Er hangt een poster dat we pesten niet gedogen. We zijn er alert op en handelen ernaar." Jansen is er geen voorstander van dat de staatssecretaris met een extra lesprogramma over pesten komt. „Als school hebben we een zorgplicht. Daar zijn we op aan te spreken." Lars Fasen, docent economie aan de Nassau Scholengemeenschap in Breda, onderstreept dat het goed is dat er pestprotocollen zijn. „Die hebben nu prioriteit. Veel scholen hebben er een, wij ook. Als de staatssecretaris dat zou ver plichten, lijkt me dat een goede zaak." Belangrijk is volgens hem dat scho len signalen oppikken en maatrege len nemen. „Zij geven daar een ei gen invulling aan. Daar moet je mensen ook vrij in laten. We heb ben een toneelvoorstelling gehad met pesten als onderwerp. We gaan het hebben over digitaal pes ten. Dat zijn grote problemen waar een school aandacht aan moet besteden." Peter Schaap is directielid bij het Strabrecht College in Geldrop. „Bij zoiets verschrikkelijks kan ik me voorstellen dat de staatssecretaris iets wil doen. Als scholen te wei nig doen, mag Dekker daar iets van vinden en van zeggen. Het is al vreselijk genoeg dat zo'n inci dent daar de aanleiding voor moet zijn." Een school moet volgens hem attent zijn op wat er binnen door Saskia Wassenaar Het Metropole Orkest is in de race voor twee Grammy's, voor de live-cd met jazz-zanger Al Jarreau. Het is niet de eerste keer dat het Metropole is genomi neerd voor de gezaghebbende Ame rikaanse muziekprijs. Maar als het tegenzit, wel de laatste keer. Staats secretaris Sander Dekker van Me diazaken liet de Tweede Kamer gis termiddag per brief weten geen cent te willen uittrekken om het Metropole overeind te houden. Tenzij de Kamer Dekker komende week met een motie dwingt het Metropole te redden, betekent dit dat de 52 orkestleden per augustus 2013 op straat staan. Erg. Heel erg zou dat zijn, reageert algemeen directeur Anton Kok van het Muziekcentrum van de Om roep (MCO). „We hebben het meest efficiënte orkestenbedrijf van Europa", zegt hij. Onder het MCO vallen het Radio Filharmo nisch Orkest, de Radio Kamer Fil harmonie, het Metropole Orkest en het Groot Omroepkoor. De eer ste twee, klassieke, orkesten zijn on derling gekoppeld. Musici worden afhankelijk van de programmering uitgeruild. Het Metropole Orkest onderscheidt zich doordat het thuis is in de jazz-, pop-, lichte- en wereldmuziek. Het wordt interna tionaal hoog gewaardeerd, getuige ook de Grammynominaties. En een Oscar voor filmmuziek. Maar het hele MCO (32 miljoen eu ro per jaar) moet verdwijnen. Een gevolg van bezuinigingen van de kabinetten-Rutte I (200 miljoen) en Rutte II (100 miljoen) op het mediabudget van 917 miljoen. De Radio Kamer Filharmonie houdt op te bestaan. Uit de gekop pelde orkesten (160 voltijdbanen) wordt een nieuw Radio Filharmo nisch Orkest samengesteld van 98 musici. Het Groot Omroepkoor moet terug in bezetting (van 74 naar 60), maar mag blijven bestaan en gaat met het nieuwe Radio Fil harmonisch op in Stichting Om roep Ensembles in oprichting. Die stichting wordt met geld van de overheid (14 miljoen) en de om roepen via de Nederlandse Publie ke Omroep (NPO) gefinancierd. Het Metropole Orkest moet het zonder overheidssubsidie stellen. Op eigen kracht verder is een on mogelijke opgave, stelt Kok. „Een orkest van deze omvang, daarvoor heeft alleen André Rieu een succes vol businessprogramma. Concer ten over de hele wereld, in grote stadions. Dan wegen ticketprijzen en merchandising op tegen de kos ten. Elk ander orkest met een breed repertoire heeft subsidie no dig. Of een mecenas." Kok heeft nu zijn laatste hoop op de Kamer gevestigd. Die behandelt dinsdag de begroting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6