Europa 9 spectrum Achttien vliegtickets voor Lets bruidje Na het ja-woord weer op het vliegtuig Zaterdag 15 december 2012 Pakistanen trouwen in Ierland met Letse vrouwen, die iets hebben wat zij heel graag willen: een paspoort uit de Europese Unie. Connectie Nederland - Nigeria - Groot Brittannië 0 Nederlandse vrouw en Nigeriaanse man vliegen naar Groot-Brittannië en trouwen daar. De man wordt door zijn huwelijk EU-ingezetene. Q Nederlandse vrouw keert terug naar Nederland. Man haalt zijn echte partner in Nigeria met behulp van zijn trouwdocumenten. O Nigeriaanse man keert als EU-ingezetene met zijn Nigeriaanse partner terug naar Groot-Brittannië. NIGERIA Een paar uur nadat Aleksandra Jolkina onder een schuilnaam een profiel heeft aangemaakt op de sociale netwerk-site Frype.com komen de eerste hu welijksaanzoeken binnen. Uiteindelijk lig gen er achttien vliegtickets van Riga naar Dublin voor haar klaar. Ze komen van Ier se en Letse ritselaars die werken voor Paki staanse mannen en die gebruik maken van reisvrijheid die Europese burgers hebben, jolkina, een jonge, Letse journaliste, doet al jaren onderzoek naar schijnhuwelijken in haar land. Ze schreef een boek over de 'amoureuze' driehoeksverhouding tussen Ierland, Pakistan en Letland waarin ze hu welijken beschrijft in kleine Ierse stadjes, met een Letse bruid en een Pakistaanse bruidegom in T-shirt en spijkerbroek. En met een tolk om 'ja' te kunnen zeggen. Voor de bruidegom betekent het huwelijk een Ierse verblijfsvergunning. Daar is het allemaal om begonnen. Jolkina: „Pakistaanse mannen willen in Ier land wonen, omdat het leven daar beter is dan thuis. Bovendien spreken ze de taal. Via een tussenpersoon worden vrouwen uit Letland met de belofte van een baan en geld naar Dublin gelokt. Soms weten de vrouwen dat het om een schijnhuwelijk gaat, soms weten ze dat niet." De Letse vrouwen hebben iets wat de Paki staanse man wil: een EU-paspoort. En wie in Ierland trouwt met een partner die zo'n document heeft, krijgt een verblijfsvergun ning voor vijfjaar. Bizar juridisch detail: die termijn geldt niet voor wie trouwt met een Ier of Ierse. Dat levert maar een ver blijfsvergunning voor een jaar op. „Dus worden vrouwen uit de Oost-Europese lan den benaderd. Ze krijgen 2.000 tot 3.000 euro voor het schijnhuwelijk." De Pakista nen betalen een veelvoud daarvan aan de tussenpersoon. Jolkina's boek verscheen in 2011, maar de Dublin-route bestaat nog steeds. De Ierse justitie kwam wel in actie toen bleek dat het aantal Pakistaans-Letse huwelijken de pan uit rees. Volgens de Irish Times waren dat er alleen al 115 in een de eerste helft van 2010. Maar een 'papieren huwelijk' is niet strafbaar in Ierland. Justitie kan ie mand vervolgen wegens mensenhandel, maar heeft weinig mogelijkheden om een huwelijk te onderzoeken. De route Ri ga-Dublin staat volgens de Letse ook niet op zich; het probleem speelt ook in andere Europese landen. Ook daar levert een EU-paspoort een verblijfsvergunning voor Connectie Letland - Ierland - Pakistan Q Letse vrouw en Pakistaanse man vliegen naar Ierland en trouwen daar. Man wordt door huwelijk met Letse vrouw EU-ingezetene. Q Letse vrouw keert terug naar Letland. Pakistaanse man blijft in Ierland met verblijfsvergunning. LETLA de partner op. Alleen is in veel van die lan den de controle strenger. „Je ziet nu dat de handelaren steeds kwetsbaardere vrouwen benaderen, vrouwen die psychische of al coholproblemen hebben." De schijnhuwelijken leiden dan ook vaak tot drama's: de vrouwen krijgen niet de be loofde baan of worden seksueel misbruikt. Er zijn ook gevallen bekend van vrouwen die worden opgesloten en niet meer terug- kunnen naar Letland. „Maar", weet Jolkina, „soms gaat het ook goed en wordt iets wat begint als een schijnhuwelijk een echte liefdesrelatie." Ze heeft ook Letse vrouwen gesproken die zeiden de Pakistanen te verkiezen boven Letse mannen. „Want de Pakistanen vra gen nog wel eens aan een vrouw hoe het met ze gaat..." Drie minuten duurde de huwelijksvoltrek king tussen de Nederlandse vrouw en de Nigeriaan in Manchester. Een paar uur la ter vloog de vrouw weer naar Schiphol. Begin dit jaar kreeg de Nederlandse van een Britse rechtbank 16 maanden cel. Ze is veroordeeld voor 'een samenzwering tot het breken van de immigratiewetten'. De echte partner van de Nigeriaan ging met de Nederlandse identiteit aan de haal. De Nederlandse vrouw gaf haar paspoort op als gestolen, de Nigeriaanse gebruikte hem om als schoonmaakster aan de slag te gaan en om voedselbonnen op te halen voor haar gezin met drie kinderen. De Ne derlandse kreeg er 3.000 pond voor. Drie jaar geleden ontdekten de Britten na een tip dat het om een schijnhuwelijk ging. De Nigeriaan werd veroordeeld tot 32 maan den cel. Zijn echte partner kfeeg 12 maan den voorwaardelijk en een werkstraf. Ook de organisatoren blijven niet buiten schot Enkele weken geleden nog werd een 45-ja rige Rotterdamse in Engeland veroordeeld tot 4 jaar cel. Zij organiseerde schijnhuwe lijken met Nederlandse Antillianen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69