Trouwen uit liefde...voor spectrum 8 Zaterdag 15 december 2012 Dertig Nederlandse vrouwen van Antilliaanse afkomst werden vorige maand opgepakt vanwege schijn huwelijken in Groot-Brittannië met Nigerianen. De zaak toont een kwetsbare plek in het Europese immigratiebeleid. Ook Ierland is een populaire route, maar dan voor Letse vrouwen die met Pakistanen trouwen. door Cyril Rosman en Lilian Dominicus Begin 2013 begint voor de Rotter damse rechtbank het massapro ces tegen dertig personen die worden verdacht van betrok kenheid bij schijnhuwelijken. Het gaat om Nederlandse vrouwen van An tilliaanse afkomst die zich lieten betalen voor huwelijken met Nigerianen. De eerste signalen over het bestaan van een netwerk voor het sluiten van schijnhu welijken bereikten de autoriteiten in 2008. Nederlandse vrouwen zouden in Groot-Brittannië voor de Anglicaanse Kerk trouwen met Nigerianen. De Antillia- nen kregen er 2.500 a 3.500 euro voor, de Nigerianen een legale verblijfsstatus door te trouwen met een EU-ingezetene. En dus ook toegang tot sociale voorzieningen. De trouwdocumenten zijn opnieuw te ge bruiken voor look-a-like paspoorten. „Daarmee halen ze hun partners uit het thuisland naar hier", zegt Wim de Bruin van het landelijk parket in Rotterdam. Journaliste Aleksandra Jolkina, die de rou te Letland-Dublin beschreef, pleit voor strengere wetgeving in heel Europa. Jolki na: „In veel landen is een nephuwelijk ver boden. Daar kun je al een boete krijgen, als je in zo'n huwelijk stapt." De schrijfster vindt dat overheden verder moeten gaan. „Ga achter de organisatoren en tussenper sonen aan. Pak er een paar stevig aan, dan zullen anderen niet meer zo moedig zijn." In Nederland zijn de voorwaarden voor een buitenlandse partner om een legale verblijfsstatus te verkrijgen streng. Er geldt een hoge inkomenseis voor de Nederland se partner, de kosten voor de procedure zijn fors en de buitenlander moet een in- burgeringscursus en -tentamen doen. Het echtpaar moet bovendien vijf jaar ge trouwd zijn, voordat de buitenlandse part ner een permanente verblijfsvergunning of paspoort krijgt. reageren? spectrum@depersdienst.nl In oktober 2009 werd het eerste Nigeri- aans-Antilliaans koppel opgepakt, net voor een trouwceremonie in een kerk in Sal- ford. De Koninklijke Marechaussee en de Britse grenspolitie gingen daarna nauwer samenwerken. In 2010 en 2011 volgden nog meer arrestaties. Met de recente aan houding van dertig Nederlanders van An tilliaanse afkomst is de zaak voor het lande lijk parket en de marechaussee afgedaan. Begin 2013 staan de verdachten tijdens een massazitting voor de Rotterdamse rechter. Het Verenigd Koninkrijk blijft een zwakke plek in het Europese immigratiebeleid. De Bruin: „Een kerkelijk huwelijk heeft daar dezelfde status als een burgerlijk huwelijk. Er is niet zoveel controle op." In 2005 ver scherpten de Britten de regels. Niet in de EU gevestigde burgers moesten om te trou wen voortaan toestemming hebben van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Maar niet als ze voor de Anglicaanse Kerk trouwen. Anglicaanse geestelijken hoeven verdachte huwelijken niet te rapporteren, trouwlustigen niet naar hun verblijfsstatus te vragen en zijn verplicht ieder parochie lid te trouwen. De Britten pakten in 2010 twee Anglicaanse predikanten op die ruim vierhonderd schijnhuwelijken hadden in gezegend. In 2012 werd een predikant schuldig bevonden aan het meewerken aan meer dan honderd schijnhuwelijken. Angelsaksische landen blijken een aantrek kelijke bestemming onder illegale immi granten. Velen van hen spreken de taal al. Volgens Jeroen Doomemik, onderzoeker van het Instituut voor Migratie en Ethni- sche Studies aan de Universiteit van Am sterdam is Engeland ook economisch een interessante bestemming. „Het gaat lang niet slecht met de Britse economie en nieuwkomers gaan er op in de massa." In Nederland is de controle op schijnhuwe lijken verscherpt, tot frustratie soms van koppels met oprechte trouwaspiraties. De Britten zijn lang niet zo streng. Doomer- nik: „Je kunt in het Verenigd Koninkrijk ook op zoek naar een graf van iemand die ongeveer even oud is als jij en jong is ge storven. Dan loop je naar de autoriteiten en zeg je dat jij dat bent. Dat is voldoende om een nieuwe identiteit te krijgen. Die re gisters worden niet naast elkaar gelegd. En zo werkt het ook met het voltrekken van huwelijken. Omdat Groot-Brittannië niet onder het Schengenverdrag valt, heeft het land de grensbewaking in eigen hand. Er is daarom ook geen identificatieplicht." Dat de Nigerianen hun gezinnen op de docu menten van de nep-bruid het Verenigd Ko ninkrijk in krijgen, is volgens hem makke lijk te verklaren. „Hoe waterdicht is een grenscontrole eigenlijk? Hoeveel tijd heeft de marechaussee op Schiphol om te con troleren of jij het bent die in dat paspoort staat? Vijf seconden, meer is het niet." In Groot-Brittannië is een schijnhuwelijk op zich niet verboden, hetzelfde geldt voor Ierland. Wie gearresteerd is, kan wor den vervolgd voor bigamie, meineed, sa menzwering of het overtreden van immi- gratiewetten. De 28-jarige Nederlandse vrouw die drie minuten na haar huwelijk in Manchester met een 34-jarige Nigeriaan (zie kader rechtsonder) terug vloog naar Amsterdam. foto Manchester Evening News Syndication

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68