spectrum 6 Zaterdag 15 december 2012 Hij laat wat muziek uit de re naissance horen. Er klinkt een doedelzak. „Een renais sance-instrument bij uit stek." Dan stijgen klanken op in de stijl van Palestrina, muziek waar zijn vader van hield. „Ik heb zijn hele be grafenis geregeld en daar hoorde natuur lijk zijn lievelingsmuziek bij. Het was een mooi eerbetoon en ik ben blij dat ik zoiets voor hem heb kunnen doen." Omringd door een enorme wandkast vol cd's met klassieke muziek speelt Tijl Bec kand wat met een voetbal. Hij weet nog goed dat hij na zijn vaders overlijden 'op slot zat'. Pas toen de kist de kapel werd uit gedragen, kon hij zijn emoties laten gaan. „Ik zou het zo over willen doen, want het was een fijne dag die me heel veel heeft ge geven. Mijn vader was op zichzelf en dit kon ik helemaal voor hem doen. Met hulp van mijn moeder en broer natuurlijk, maar ik heb de neiging om op organisato risch vlak het voortouw te nemen. „Mijn vader was pas 69 en is overleden in zijn slaap. Daar had ik niet op gerekend. Toch heeft hij een mooi leven gehad en dat vind ik dan weer geruststellend. Al leef de hij wel hard. Van zijn 12e tot zijn 50ste heeft hij gerookt, het stond altijd blauw bij ons thuis. Tot hij een hartaanval kreeg. Mijn moeder tennist Ze is 73 en kernge zond. Mijn vader kwam uit een gezin van vijftien kinderen en is op zijn 18e vertrok ken naar Maastricht, waar hij de kunstaca demie is gaan volgen. Hij is heel lang spoorloos geweest, tot hij mijn moeder te genkwam. Een nette Haagse mevrouw die hem een zonnige, vrolijke man vond. Ze Tijl Beckand brak door met de Lama's, staat als comedian in het theater en maakt een tv-programma over klassieke muziek, De tiende van Tijl. Het liefst zou hij James Bond zijn. door Dick Hofland zijn 44 jaar samen geweest. Die merkwaar dige combinatie zit in mij verenigd. Mijn moeder heeft orde in mijn leven gebracht en mijn vader de chaos. Dat ik mijn werk als een topsporter benader, een kantoor heb met twee medewerkers, zodat ik sa mensteller en producent van mijn eigen theatershow en tv-programma's kan zijn, dat is mijn moeder. Dat mijn leven draait op krankzinnige ideeën, dat is mijn vader. Wie komt er nou op het idee om met zon improvisatieprogramma als de Lama's in die enorme Heineken Music Hall te gaan staan? Niemand durfde dat. Ik heb vrij veel achterlijke ideeën met een groot af breukrisico die meestal goed uitpakken. „Af en toe mislukt iets. Budget-tv is ten on der gegaan als de Titanic. Daarna heb ik een tijdje niets gedaan, het was echt even heel stil. Tot RTL het voorstel deed om Echt waar te gaan doen. Een 'instant hit' met 1,7 miljoen kijkers. Maar dat was wel op een dag dat er geen voetbal was, SBS op z'n gat lag en Nederland 1 niet veel deed. En het was die dag ook geen 35 gra den. Ik had net even mazzel. „Ik heb wel veel ideeën, maar dat wil niet zeggen dat ik alles doe. Sterren springen Nee. Jan Jaap van der Wal heeft een keer gezegd: 'Je ziet steeds meer BN'ers op tv iets doen waar ze niet goed in zijn'. Zan gers die op een onbewoond eiland touwen aan elkaar knopen om een kokosnoot uit een boom te halen en daar dan iets mee doen in de hoop dat ze nog even mogen blijven. Dat is toch best wel schrijnend. Er is bijna geen programma meer zonder BN'er. Ja, ik hoor daarbij en ik heb er geen last van. Ik kan nog over straat, maar ik moet mijn gezicht niet op een Nederland se camping in Frankrijk laten zien. Dat is niet leuk voor mijn twee dochters. „Ik vind dat mensen die voor het eerst op tv komen erop moeten worden voorbe reid dat ze een BN'er kunnen worden. Want dat is alsof je boven Vietnam uit een helikopter wordt geduwd en het verder maar moet uitzoeken. Wie verwacht nou dat mensen je ineens midden in de nacht gaan opbellen? Of je ergens opwachten? Het is dus handig om je telefoonnummer uit de gids te halen. En het is zeer verstan dig om meteen een account op Twitter aan te maken, want dan kan een ander het niet meer doen. Als iemand zegt dat-ie overspannen is geworden van zijn of haar bekendheid, dan snap ik het wel. „Door de Lama's kreeg ik een plofkipbe- kendheid, het ging veel te snel. Al verlang ik niet terug naar de tijd vóór de Lama's. Ik had de Havo gedaan, wilde iets met thea ter, maar had geen idee wat. Ik ben toen bij organisatiebureau Mojo Concerts op kantoor gaan werken. Ik zat daar achter een bureau met in mijn achterhoofd die doorbraak op het toneel. Ik ging niet voor niets mee naar de opnames van de men sen die we hadden gecontracteerd voor de Lama's. Tot iemand zei: 'Je moet die heb ben, die kan het'. Dat was ik dus. Over ge luk gesproken. Al was ik ook heel erg graag profvoetballer geworden. Ik speelde bij de amateurs van ADO, was geen groot talent, maar er bestond voor mij niets mooiers dan ooit als prof te spelen. Zo'n Lex Immers, die met een tattoo van ADO Den Haag voor die club scoort tegen Ajax in een vol stadion, dan is je leven wel af

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66