Een droom strandt op 'het strange' 1 rum spectrum 2 Georges de Caluwé: fanatiek radiopionier JSi/ door Zaterdag 15 december 2012 Het zendschip de Uilenspiegel dat vijf tig jaar geleden op het strand bij Cad- zand aan zijn einde kwam, was eigen dom van Antwerpenaar Georges de Caluwé. Hij was radiopionier/ presen tator en richtte in 1922 de radiozender Radio Antwerpen op. In de volks mond heette die zender Radio Kerkske omdat de zender op de kerk toren stond. De Caluwé vernietigt tijdens de Twee de Wereldoorlog al zijn apparatuur. Hij wil niet dat de Duitsers daar ge bruik van kunnen maken. Na de oor log krijg De Caluwé geen nieuwe zendvergunning. Hij blijf wel illegaal radio-uitzendingen maken en richt zelfs een politieke partij op om alsnog in de ether te kunnen komen. Hij be gint in de Antwerpse Gemeentestraat een winkel in radio-en televisietoe stellen, maar niets mag baten. In 1955 neemt de Belgische overheid al zijn zendapparatuur in beslag. In die tijd maakt een nieuw feno meen opgang. De vrije radio, beter be kend als piratenzender. Zakenlieden zoeken de grenzen op van de dan nog kersverse mediawet en beginnen zo geheten zeezenders die vooral popu laire muziek de ether in slingeren. Af gewisseld met reclameboodschappen die voor de inkomsten zorgen. Radio Veronica, Radio Amigo, Radio Caroli ne, Radio Noordzee. Bekende namen van stations die uitzenden vanaf voor anker liggende schepen. Die schepen liggen net buiten de territoriale wate ren. Radio Antwerpen voegt zich in 1962 bij die stilliggende vloot. De Caluwé koopt in Frankrijk het voormalige ma rinebevoorradingsschip Crocodile en laat de 585 ton metende boot ombou wen tot zeezender. Ter hoogte van Zeebrugge begint Radio Antwerpen in oktober 1962 met de uitzendingen. Dat schiet het Belgisch parlement in het verkeerde keelgat. Een aangeno men anti-zeezenderwet moet Radio Antwerpen het zwijgen opleggen. Dat moet op 13 december gebeuren, maar slecht weer gooit roet in het eten. Uitgerekend die dag wordt de dan 73-jarige George de Caluwé voor een zware operatie in een Antwerps ziekenhuis opgenomen. Twee dagen na de operatie sterft hij, een dag voor de ondergang van zijn droom: zendschip de Uilenspiegel. Ruiters op het smalle strand bij Cadzand-Bad. In de verte ligt de Uilenspie- gel. Slechts 66 dagen was Radio Antwerpen in 1962 in de lucht. De droom van Georges de Caluwé kreeg gestalte op het zendschip De Uilenspiegel, dat net buiten de territoriale wateren op zee dobberde. Tot woede van de Belgische overheid die Radio Antwerpen het zwijgen wilde opleggen. Een hevige storm hielp een handje. Op zondag 16 december spatte de droom uiteen. Vijftig jaar geleden. i- - Romain van Damme romain.vandamme@bndestem.nl Hij kan het zich nog als de dag van gisteren herinne ren. De alweer vijftig jaar oude beelden zitten in het hoofd van de nu 79-jarige Piet Faas verankerd en vormen het decor voor talloze verhalen die menig boek haal den. „Zoiets vergeet je nooit." Het is zondag 16 december 1962 als de storm die over de Noordzee jakkert een or kaanjasje aantrekt. Met de kolkende zee als enthousiaste bondgenoot beukt de storm op de Zeeuws-Vlaamse kust en vindt in het zendschip De Uilenspiegel een willig slachtoffer. De betonnen boot ligt net bui ten territoriaal water, maar daar houdt de storm geen rekening mee. De Uilenspiegel slaat van zijn ankers en raakt op drift. De bemanning, vijfkoppen sterk, schiet in pa niek vuurpijlen af. De radio bericht over de noodsituatie op zee en dat pikt Peter de Lijser weer op. Hij spoedt zich in Cadzand-Bad naar hotel Noordzee van Piet Faas, een vriend van hem. Faas: „De Lijser zei: de Uilenspiegel is losgeslagen en komt onze kant op. En ik zei meteen: dan moeten we de toren op, zien we het goed." Voor hem op tafel ligt een tekening van het door zijn vader in 1933 gebouwde ho tel, op een steenworp van het strand. De aangebouwde toren is van Duitse makelij, opgetrokken in de Tweede Wereldoorlog. „Als uitkijktoren. Toen de Uilenspiegel naar de kust dreef, konden we ons geen be tere plek wensen om te kijken. We zagen het schip zo aankomen en uiteindelijk stranden." Hij schudt het hoofd. Een helpende hand bieden was absoluut geen optie. „Onmoge lijk. Kijk maar naar de foto. Het water kwam tot de duinen en het stormde ver schrikkelijk. Nee, we konden daar niets gaan doen. Veel te gevaarlijk. Trouwens, de bemanning was al van boord gehaald." Dat heeft de ploeg van de reddingboot Os car Vantourenhout uit Zeebrugge gedaan. Een alarm van de veerboot Suffolk Ferry die de vuurpijlen zag, wordt opgepikt in Zeebrugge. Daarna gaat het snel. Voor een bemanningslid loopt de reddingsoperatie fataal af Hij raakte beklemd tussen beide schepen en zal later overlijden aan de opge lopen verwondingen. Stuurloos schiet de Uilenspiegel alle kan ten op en komt uiteindelijk vast te zitten bij het strandhoofd 24, dichtbij de Zwin geul. Vlakbij hotel Noordzee. De Zeeuws-Vlaamse kust heeft er ongewild een toeristische attractie bij. Van heinde en verre komen nieuwsgierige ramptoeris ten een kijkje nemen. „Man, het zag soms zwart van de mensen, maar na een paar da gen was dat ook voorbij. Dat heeft ongetwijfeld ook te maken met de strenge winter die in 1963 grote delen van Nederland lamlegt. De winter van Reinier Paping, die de ongetwijfeld tot nu toe zwaarste Elfstedentocht op zijn naam Het oude hotel. foto's uit het boek SOS op de Wielingen van Cor Heijkoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62