Slim bes pa re r op de valreep werken7 G€LDKW€STI€S 'Heb ik een rijbewijs nodig voor een elektrische fiets?' zaterdag 15 december 2012 ■^^^s^^y^^szsssssssssim^ssiasgsssssiEgBssK^KgwBBgBsaaiSsaEaesssMiHsssaaiaBgssssiiiBi^^ Wil je dat de oliebollen en champag ne nog beter smaken, volg dan een paar tips op. Want wie actie onderneemt vóór 31 december, kan nog optimaal profiteren van sommige financiële regelingen. door Irene van den Berg Illustratie Ruben L. Oppenheimer Leuk klusje voor de kerstvakantie: loop kritisch de verzekeringsporte- feuille door. Is die doorlopende reis verzekering echt wel nodig en hoe vaak doe je een beroep op je glasverzeke ring? Het is zaak overbodige verzekeringen zo snel mogelijk op te zeggen, want per 1 ja nuari betaalt iedereen 21 procent assurantie belasting over deze verzekeringen. Dat is dit jaar nog 9,7 procent De verhoging van de as surantiebelasting geldt alleen voor schade verzekeringen, dus bijvoorbeeld niet voor de zorg- of uitvaartverzekering. Blijk je juist onderverzekerd? Nog even snel voor de jaarwisseling een verzekering afslui ten om geld te besparen, heeft waarschijn lijk geen zin. Consumenten kunnen name lijk worden geconfronteerd met een nahef- fing. Staatssecretaris Frans Weekers (Financi ën) zet deze naheffmg in als te veel mensen de belastingverhoging proberen te omzeilen en de opbrengsten tegenvallen. Mag je binnenkort een nieuwe auto uitzoe ken van je baas, dan kan het lonen om dat nog voor de jaarwisseling te doen. Moet het wel een milieuvriendelijke bolide zijn. Van af 1 januari 2013 veranderen de C02-gren- zen die bepalen in welke bijtelüngscategorie de leaseauto valt. Dat betekent dat de bijtel ling voor het privégebruik van de auto ho ger kan uitvallen. Om dit voor te zijn, zul je wel naar de dealer moeten spurten. De hoogte van de bijtelüng hangt namelijk af van het moment waarop het kenteken wordt afgegeven. Houd dus rekening met de levertijd. De aftrek van studiekosten wordt in 2013 be perkt tot de noodzakelijke kosten van de op leiding zoals cursusgeld, examengeld of stu dieboeken. Sommige kosten die nu aftrek baar zijn, zijn dat volgend jaar niet meer: bij voorbeeld niet-verplichte vakliteratuur of een computer. De drempel voor de aftrek van scholingsuitgaven bedraagt dit jaar 500 euro. Volgend jaar nog maar 250 euro. Schenken in december kan ook fiscaal gun stig zijn. Iedereen kan op de valreep nog even gebruik maken van de jaarlijkse belas Ik ben van plan een elektrische fiets aan te schaffen. Heb ik een rijbewijs nodig om op zo'n fiets te rijden? Dat ligt aan het type elektrische fiets. De po pulaire e-bike met trapondersteuning is wet telijk gezien een gewone fiets, waar u dus geen rijbewijs voor nodig heeft. Bij deze fiets moet u altijd zelf trappen en daarbij krijgt u ondersteuning van de elektrische motor. Trapt u niet, dan doet de motor ook niets. Anders ligt het bij een fiets met een elektromotor waarbij de motor het altijd doet, ook als u niet trapt. Als de maximum snelheid 25 kilometer per uur is, dan is zo'n fiets volgens de wet een snorfiets. Kan de fiets echter harder, dan is het een bromfiets. Voor zo'n elektrische fiets is een verzeke ring, kenteken én een bromfietsrijbewijs ver plicht. Als het, wettelijk gezien, om een bromfiets gaat, dan moet u ook een helm dragen tijdens het rijden. 'l Mijn vader is af en toe in de war. Hij wil een testament laten opmaken. Kan dat? Dat ligt eraan. Het hangt er vooral van af hoe het precies met de geestelijke toestand van uw vader is gesteld. Het is aan de nota ris om dat te bepalen. Hij moet bekijken of uw vader de gevolgen kan overzien van het maken van een testament. Denkt de notaris dat uw vader daartoe in staat is, dan kan er een testament worden opgemaakt. 3 Mijn schoonmoeder gaat naar een verzor gingshuis. Daarom mag de nalatenschap van mijn schoonvader worden uitgekeerd. Hun zoon is mijn man. Maar hij is een tijd geleden overleden. Waar heb ik als schoondochter en we duwe recht op? Het feit dat de nalatenschap nu mag worden verdeeld, betekent dat uw schoonvader een testament had. Bij het overlijden zonder tes tament wordt de nalatenschap namelijk pas uitgekeerd bij het overlijden van de langstle vende. Dat betekent dat u recht heeft op het erfdeel, zoals dat in het testament is ver meld. Dit erfdeel is in de gemeenschap van goederen gevallen die u samen met uw man had. Dat hij inmiddels is overleden veran dert daar niets aan. Het erfdeel wordt aan u uitgekeerd. Er is een complicerende factor; als uw schoonmoeder ook komt te overlij den, erft u niet, tenzij uw schoonmoeder u in haar testament heeft opgenomen. Owww.geldenrecht.nl/steleenvraag Heeft u ook een vraag? Wellicht kunnen wij u verder helpen. U gaat naar www.geldenrecht.nl/steleenvraag en typt uw vraag in. De deskundigen van Plus Magazine, met wie deze redactie sa menwerkt, nemen vragen met een alge mene strekking in behandeling. U krijgt hierover bericht. Een selectie van de vra gen en antwoorden wordt gepubliceerd in deze rubriek. tingvrijstelling van 2.012 euro. Ouders krij gen een vrijstelling van 5.030 euro voor het schenken aan hun kinderen. Wie gebruik wil maken van de belastingaf trek voor goede doelen, doet er ook verstan dig aan dit goed te plannen. Bij de aftrek van giften als persoonsgebonden aftrek, geldt een drempel van 1 procent van het ver- zamelinkomen, met een minimum van 60 euro. Gulle gevers kunnen overwegen om de gif ten van meerdere jaren te bundelen en in eens te betalen. Ze hebben dan maar één keer te maken met de drempel. Houd wel re kening met het maximum aan giftenaftrek, dat bedraagt 10 procent van het verzamelin- komen. Tot slot: stop met roken. De prijs van een pakje sigaretten stijgt door de BTW-verho ging (van 19 naar 21 procent) en door een nieuwe accijnsverhoging (van 45 cent) naar een recordhoogte van gemiddeld bijna 7 eu ro. Ook de accijns op alcohol wordt verhoogd. Dus geniet nog even van de champagne op oudejaarsavond en laat de drank daarna voorlopig even staan. reageren? geld@depersdienst.nl GELD EN WERKlfaONLINE zie onze website:geldenwerk Celd en werk is ook te volgen op de website van deze krant Naast diverse colums en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55