'Wide l| 41 De Jordania's horen niet in het voetballen thuis STELLING Veel clubs zouden een Jordania willen hebben zaterdag 15 december 2012 Weg-we-zenü! Dat zou je tenminste denken als er ineens een dinosaurus opdoemt. Geoff Ogilvy (rechte, zittend) maakt zich echter geen zorgen. Hij weet natuurlijk dat het om nepdi- no gaat en concentreert zich op zijn volgende slag bij het PGA toernooi op het Palmer Resort in het Australische Coolum. Daar staat tussen hole negen en tien een acht meter hoog beeld van tyrannosaurus rex Jeff. De golfbaan maakt deel uit van een vijfsterrenhotel, dat eigendom is van de Australische mil jonair Clive Palmer. Hij wil een pretpark of casino bij de oceaan aanleggen, met een Jurassic Park-thema. foto Dave Hunt/EPA Vitesse zou in mei 2013 zo maar tot landskampioen in het betaald voetbal kunnen worden gekroond. Een dergelijk suc ces wordt de club uit Arnhem uiter aard van harte gegund. De wijze waarop die triomf mogelijk tot stand komt, valt op zijn minst dubieus te noemen. Want welke organisatie op welk vlak dan ook slaagt erin ruim drie keer zo veel geld uit te geven dan dat er binnenkomt? Vitesse pres teerde het in het seizoen 2011-2012. Tegen een omzet van 11,5 miljoen eu ro stond een verlies van bijna 23 mil joen. Geheel aangezuiverd door de Georgische suikeroom Merab Jorda- nia. Een zeer ongezonde situatie, ook al moet hij uiteraard helemaal zelf weten wat hij met zijn geld doet. Vitesse blijkt al jarenlang een club met een waterhoofd. Wat nog enigs zins pleit in het voordeel van de Arn hemmers is dat er ditmaal geen ge meenschapsgeld is verspild. In 2008 schold de gemeente Arnhem de bespe ler van het Gelredome nog een schuld van bijna twaalf miljoen euro kwijt. Zo lang Jordania aan de touw tjes trekt, zal dit niet het geval zijn. Maar dan nog is het bijna pervers wat er in Arnhem gebeurt. Uit de huidige gang van zaken blijkt dat de club nooit sterk genoeg zal zijn om volledig op eigen benen te kunnen staan. Dit nog los van de dubieuze reputatie van jordania. In zijn vader land Georgië was hij ooit mikpunt van een anti-corruptie campagne. Ook betaalde hij er een boete om een beschuldiging van verduistering en oplichting af te kopen. Op vragen waar al die centen voor Vitesse van daan komen, schermt hij met landge noot en multimiljardair Aleksandr Tsjigirinksi (evenmin iemand met een smetteloos wit blazoen) als gulle gever. Dat clubs die schoon schip hebben gemaak nu beginnen te steigeren, is niet verwonderlijk. Formeel gezien speelt jordania het spel volgens de re gels. En daardoor dreigt hij weg te komen met wanbeleid en schimmige financieringsmethoden. Hopelijk slaagt de Uefa er dankzij het binnen kort in te voeren Financial Fair Play in om korte metten te maken met dergelijke wantoestanden. René van Stee Voetbalclub Vitesse heeft het sei zoen 2011 -2012 afgesloten met een verlies van bijna 23 miljoen eu ro. Het tekort wordt echter geheel gedekt door miljonair Merab Jorda nia. Concurrerende clubs proteste ren. Ze hebben moeite met deze vorm van financiering. „Dit is in strijd met de Europese regels van Fi nancial Fair Play. Ik denk dat Vitesse een probleem gaat krijgen", zegt Feyenoord-directeur Eric Gudde. DE STELLING Het financiële beleid dat Vitesse voert, is oneerlijk Reageer op pzc.nl/sport De buitenspelregel moet in het amateurvoetbal worden afgeschaft Vooropgesteld: ik heb een ho ge dosis minachting voor sui kerooms als Merab Jordania, Roman Abramovich (Chelsea), Nas ser al-Khelaifi (Paris Saint Germain) of Nasser al-Khelaifi (Manchester Ci ty). Ze zouden een stuk geloofwaar diger zijn als ze hun miljarden niet in de bodemloze put van een voetbal club zouden storten, maar in projec ten voor mensen (of dieren) die het echt kunnen gebruiken. Het is ook nog maar de vraag of ze de gigantische tekorten die hun clubs jaarlijks boeken daadwerkelijk aan zuiveren. Maar als ze dat doen, dan denk ik niet dat er sprake is van on eerlijke concurrentie. Elke club is vrij om een manier te kiezen waarop de begroting sluitend gemaakt wordt. De een doet dat met de inbreng van een grote sponsor, de ander krijgt veel geld binnen via de afdracht van tv-gelden en de derde club int miljoe nen dankzij de deelname aan de Champions League. De meesten voe ren hun financiële huishouding met behulp van verschillende soorten in komsten. Da's verreweg het verstan digst. Vitesse, met een begroting van slechts 11,5 miljoen, doet dat met de miljoenen van jordania. Niet verstan dig, niet duurzaam, maar moet kun nen. Waarom zou een suikeroom wel een museum mogen financieren en geen voetbalclub? Veel clubs die moeite hebben met de financiering van Vitesse hebben bo ter op het hoofd. Ze hebben zelf moeite gedaan zo'n suikeroom bin nen te halen, of ze hebben er zelfs een gehad. Daar komt bij dat Vitesse is in het bezit van een enkele klasbak- ken, onder wie Wilfried Bony. Als hij in de winterstop vertrekt, is dat te kort van 23 miljoen waarschijnlijk omgezet in een overschot. Negatief puntje: dat verdwijnt dan waar schijnlijk in de binnenzak van Jorda nia. De concurrentie wordt pas echt on eerlijk als clubs, zoals Real Madrid, zich diep in de schulden steken. De Koninklijke staat voor een half mil jard in het krijt, maar heeft wel een van 's wereld beste spelers in de gele deren: Ronaldo. Dat is pas echt te gen de regels van de Financial Fair Play. Koen de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41