Sluis zet in op halvelijnszorg 30% 40% 50% zeeland j 3 'Nieuwe leden zijn van levensbelang' Op de gehele winter collectie winter2012! DELSCH ER KERSTMARKT VEERE in 't centrum commentaar Alles goed Hinder door werk aan tunnelweg Aanvoer segmenten Sluiskiltunnel zaterdag 15 december 2012 Vandaag Zaterdag en zondag 11.00-17.00 uur. U koopt hier de leukste en lekkerste Kerstcadeau' Toegang gratis en gratis parkeren! www.kerstmarktveere.n Over een paar jaar heeft Zeeland zo'n dertig procent min der te besteden aan welzijn, zorg en reïntegratie. Scoop becijfert dat het totale budget inzakt van jaarlijks 245 miljoen naar 171 miljoen euro. De Zeeuwse gemeenten en in stellingen hebben allemaal zor gen over dit vooruitzicht Hun reacties lopen nogal uiteen. Scoop denkt dat een opgewekt beroep op de sociale omgeving het goede antwoord is. De ge meente Terneuzen slijpt de messen om de strijd aan te gaan zodra het kabinet met uit gewerkte plannen komt. En de gemeente Sluis experimenteert in Zuidzande al met zogenoem de halvelijnszorg, een advies functie die de hulpzoekende moet weghouden van de ge meentelijke loketten en de weg moet wijzen naar vrijwilligers. Dat lijkt een goed idee, vooral voor mensen die geen sociaal vangnet hebben. Zeeland zet zich dus over een breed front in om kwetsbare mensen zo min mogelijk de koude sanering van de over heidsfinanciën te laten voelen. Dat is beter dan alleen maar kla gen. Als het lukt om hulp te or ganiseren die niets kost, prima. Als het ondanks al deze aan dacht en inzet niet lukt, heeft Zeeland een sterk argument om Den Haag op andere gedach ten te brengen. Daarvoor is het nooit te laat. Een van de laatste dorpsplannen die bij de ge meente Borsele is ingediend voor het 'Idee in actie' kwam van muziekvereniging Con Affez- zione. De vereniging schreeuwt om aanwas van nieu we leden. Vandaar dat het bestuur een plan bedacht om bij basisscholen te flyeren en de hopelijk nieuwe leden tegen een gereduceerd tarief muzieklessen aan te bieden. Het college van B en W van de gemeente Borsele moet nog beoordelen of de vereniging een fi nancieel steuntje van circa 1000 euro krijgt, maar de vooruitzichten zijn goed. De vereniging bevordert de leefbaarheid en het uitgewerkte plan komt vanuit de gemeenschap zelf „Wat is Koninginnedag zonder een band of hoe saai is het als Sinterklaas zonder mu ziek wordt binnengehaald", zegt Dennis Blomaard, bestuurslid van de muziekvereniging, die nu 47 leden telt. De nood is hoog voor de vereniging. „We willen niet Baarland achterna waar de muziekvereniging ter zie le is gegaan." Maar intussen worden leden ouder en die zullen misschien moeten afhaken. „Sommigen kunnen dan nog wel komen oefenen, maar niet meer een stuk lopen als we de straat opgaan voor een op treden. Dat is vooral voor de brassband een pro bleem." Volgend jaar volgt de actie Samenspel Kip penvel speciaal voor de brassband, foto Izaak Verkeste door René Schrier In de gemeente Sluis is de Raad voor maatschappelijke en demografische ontwikke lingen (RMO) plannen aan het maken om met de bezui nigingen die op de gemeente afko men om te gaan. Voorzitter Jac ques le Grand legt uit dat de raad gereedschappen aan het bedenken is om toch de organisatie voor el kaar te krijgen, met de budgetten die overblijven na de bezuinigin gen. „Vaak wordt er achter een bu reau een oplossing bedacht in de sfeer van: we verlagen de bijdrage en op die manier besparen we. Wij proberen het op een andere manier te benaderen. We vragen ons af, hoe we het zo zouden kun nen leiden dat mensen niet met een naar de gemeente stappen als ze een hulpvraag hebben of een ander eenvoudig probleem." Le Grand geeft aan dat het in de af gelopen decennia zo is gegroeid dat mensen bij de zogenaamde eer ste- en tweedelijnszorg terecht ko men als ze hulp nodig hebben. Dat zijn professionele organisaties. „Waar wij aan denken is iemand die in een dorpshuis of wijkcen trum zitting heeft en bij wie men sen kunnen aankloppen met een simpele vraag of probleem. Die zou dan antwoord kunnen geven of kunnen helpen met een advies of mooier nog een vrijwilliger in kunnen schakelen die kan helpen met het probleem. Ik zeg nadruk kelijk een simpele vraag. Het is niet de bedoeling dat die de eerste of tweedelijnszorg gaan vervullen. We noemen het dan ook halve lijnszorg." Hij wijst er op dat veel mensen met eenvoudige vragen of proble men aankloppen bij de gemeen ten. „Het is maar de vraag of die mensen wel altijd bij de gemeente moeten zijn. Iemand anders kan wellicht ook helpen met dat pro bleem of die vraag." Volgens Le Grand is er een grote kans dat door de bezuinigingen soms, tot wel 75 procent, mensen tussen wal en schip raken, vereenzamen of vervuilen. Dan is het zaak dat ie mand wat doet: „Maar het is de vraag of dat de gemeente moet zijn." Een probleem kan zijn dat mensen er niet zo veel voor voe len met hun problemen bij ie mand uit de buurt aan te kloppen en liever naar een grote professio nele - maar vooral - anonieme in stelling gaan. Om draagvlak voor het idee te krij gen is in verschillende dorpskran ten een artikel over dit plan ver schenen. Ook zijn grote verenigin gen en dorpsraden benaderd of ze er een rol in kunnen spelen. In Zuidzande wordt een proefproject met de zogenaamde halvelijnszorg uitgevoerd. Ook de dorpsraden van Schoondijke en Hoofdplaat zijn met het idee bezig. De RMO-voorzitter uit Sluis denkt niet dat het idee in grotere plaatsen makkelijk uit te voeren is. Het is vooral uitvoerbaar in dor pen op het platteland, schat hij in. Hij geeft toe dat het een stapje te rug is naar hoe dit soort zaken vroeger in de buurt geregeld wer den. „We moeten er gewoon mee experimenteren. Het kan wel twee of drie jaar duren eer zo'n idee aanslaat. Het moet beginnen met er met mensen over te praten." SPIJKERHARD DE BESTE! ö5S555S!SS«^XS553!KS5Sa26SÏ^«4S«g^i^>!«ï5SiS0SSlXÏJB»5K®«^aSaaiKiSK!I5M55ffi!4QK®;2!5JSïaJS55K TERNEUZE - Zondagochtend wordt Oost, richting Borssele. Het ver- aan de weg van de Westerschelde- keer wordt door regelaars doorgela- tunnel in Zeeuws-Vlaanderen ge- ten. De stops duren maximaal 10 werkt. Het gaat om de weg van de minuten. In de andere richting on- rotonde in de N61 naar tunnelbuis dervindt het verkeer geen hinder. SLUISKIL - Maandag arriveren de eerste 136 segmenten voor de Sluis kiltunnel. Ze worden per spoor aangevoerd vanuit Duitsland. De komende maanden worden in to taal 9160 segmenten op het bouw terrein afgeleverd. Daar is een por taalkraan opgebouwd, die de ele menten lost. Met de segmenten worden de tunnelringen opge bouwd: zeven per ring plus een sluitsteen. Als de tunnelboor is ge start worden wekelijks drie trei nen met segmenten verwacht. NU: Grote Markt 11 -13, Goes 0113 227G07

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3