281 zeeland Eerwraak is echt geen vanzelfsprekendheid Plan voor bouw zorgwoningen in plaatwerkerij betalen Q Herstel zonneplateau boulevard Vlissingen 20% TOT 50% KORTING WINTERCOLLECTIE! Op de gehele winter collectie Uw visie zaterdag 15 december 2012 OP EEN GROOT DEEL VAN DE VLISSINGEN - De Zware Plaatwerke rij aan de rand van het Scheldeter- rein in Vlissingen wordt door Stichting Werkt voor Ouderen mo gelijk omgebouwd tot een com plex met zorgwoningen. Directeur Jan de Graaf benadrukt dat het nog om een plan gaat. En dat er nog volop gerekend moet worden of het haalbaar is. Hij wijst daarbij naar de kabinetsplan nen die wel eens voor onoverko melijke hindemissen kunnen zor gen. Hij geeft wel aan dat het de bedoeling is om zowel in als bui ten die loods te bouwen. Maar wel op zo'n manier dat de loods zicht baar blijft. Volgens de Vlissingse wethouder Lambert Prevoo is de haalbaar heidsstudie al in een vergevorder de fase. Hij hoopt binnen twee maanden tot overeenstemming te komen. De gemeente Vlissingen is eigenaar van het pand. Als alles doorgaat wordt het pand aan Werkt voor Ouderen verkocht. De MMagBBHiiimiiiiiiuiii 1 aaaaaoBgsssasg Vlissingse wethouder is 'hartstikke blij' met het initiatief. „Die plaat werkerij vormt de verbindende schakel tussen de binnenstad en het terrein." Het plan is om het omhulsel van de Zware Plaatwerkerij te laten staan en daar binnen als het ware een 'doos' te bouwen waarin het complex zorgwoningen zal wor den verwezenlijkt Wel zal een deel van de muren worden ge sloopt en vervangen door glazen wanden zodat de nieuwe bewo ners 'niet in het donker zitten', al dus De Graaf. Naast de plaatwerkerij zouden ook nog eens zorgwoningen gebouwd kunnen worden. Daarmee zou de zuidwestelijke hoek van het ter rein tussen de hellingbaan en het Dokje van Perry een bestemming hebben gekregen. Als het plan doorgaat, zal de jaar lijkse indoorschaatsbaan volgend jaar in de Machinefabriek worden neergezet, aldus Prevoo. tsssecssassxaxsassssa SPIJKERHARD DE BESTE! „De hele zaak is door die on terechte angst voor eer wraak ontzettend uit de hand gelopen." Een Terneu- zense vader werd veroor deeld omdat hij zijn dochter zou hebben bedreigd. Alle maal één groot misverstand, zeggen betrokkenen. door Raymond de Frel Wat lacht ze mooi, hè. En wat kijkt ze blij. „Ze heeft ook zo'n goed karak ter, het is zo'n lief meisje", zegt Mehmet Elban (55) als hij naar een grote foto van zijn dochter kijkt Het portret hangt in de kamer van zijn ex-vrouw Filiz Hacioglu (48). De twee zijn al twaalf jaar geschei den, maar hebben nog goed con tact met elkaar. „Dat is maar weer eens het bewijs dat eerwraak heus niet in alle Turkse families vanzelf sprekend is", zegt Filiz. Eerwraak... Ze kunnen het woord haast niet meer horen. Ze zijn maar wat blij dat een roerige perio de achter de rug is, een periode waarin ze door politie en justitie als 'gevaarlijke ouders' voor hun dochter werden gezien. Die veronderstelling kunnen ze overigens zelf deels wel verklaren. Al was het alleen al omdat Meh met in het verleden met politie en justitie in aanraking kwam. Maar die tijd was passé, Mehmet had tot 2009 al twaalf jaar niets meer ge daan dat niet door de beugel kon. Op een decemberdag in 2009 vond zijn ex-vrouw op de trap een briefje van hun toen negentienjari ge dochter. Ze was vertrokken en zou ook niet meer terugkomen. Hoofdreden? De liefde. Het meisje had haar hart verloren aan een jon gen, die niet islamitisch was. Een dag eerder vond Filiz de eer ste aanwijzingen voor die liefde; een ingepakte foto van haar doch ter en een T-shirt voor een man. „Mijn vraag om opheldering ont aardde in verwijten over en weer. Eerlijk is eerlijk, wij hadden liever gezien dat ze een jongen had ge vonden uit onze eigen cultuur", vertelt Filiz. Meteen na haar verdwijning licht te Filiz haar ex-man Mehmet en de politie in. „Die kon niet veel voor ons doen, omdat ze meerder jarig was. Wij waren doodonge rust. Loverboys, geweld... Er schiet van alles door je hoofd." Na een aantal dagen had de politie haar in het vizier; ze zat ergens in het land in een opvanghuis. Filiz: „Wij mochten niet weten waar, want ze waren bang voor eer wraak. Dat had vast te maken met het verleden van Mehmet. Ze wa ren bang dat ik haar zou ontvoe ren of dat Mehmet haar iets zou aandoen. Zij mocht geen contact met ons hebben, maar na een tijd je liet ze toch van zich horen. Sindsdien wisten we dat zij eigen lijk niet met ons mocht praten, omdat haar verteld was dat haar vader een pistool zou hebben klaarliggen. Ze ging vanwege die 'dreiging' van het ene opvanghuis naar het andere, helemaal tot in Friesland. Daar woont ze nu nog." Mehmet en Filiz werden bewust onwetend gehouden door politie en justitie, zeggen ze. Hun dochter beaamt dat. „Ik mocht geen con tact zoeken, maar deed het op een gegeven moment toch. Ik heb mij nooit bedreigd gevoeld. Ik ben weggegaan van huis, omdat mijn ouders en ik van gedachten ver schilden. Maar het staat allang niet meer tussen ons in, ik heb dage lijks goed contact met mijn vader en moeder." Vier maanden nadat hun dochter was vertrokken, moesten Mehmet en Filiz op het politiebureau ko men. Mehmet, in gebrekkig Neder lands: „Daar werd ons verteld dat ze voor een leven met haar vriend had gekozen. Tijdens dat gesprek ben ik gearresteerd. Zij verstonden dat 'ik haar zou zoeken en dood maken', maar dat zei ik helemaal niet. Ik bedoelde 'jullie denken dat ik haar ga dood maken, maar dat zou ik nooit doen.' Ze is mijn dochter, ik hou zielsveel van haar. Ik vond dat ze geen goede beslis sing had genomen, daar wilde ik over praten." Filiz vermoedt dat justitie extra alert was, omdat in dezelfde perio de in Zierikzee een man zijn doch ter, zoon en zichzelf uit eerwraak van het leven beroofde. Filiz: „Eer wraak komt voor in onze cultuur, maar je kunt niet iedereen over een kam scheren. Bij ons komt die gedachte helemaal niet op." Ook Mehmets advocaat Eduard Smit denkt dat de zaak in Zierik zee nadelig is geweest voor Filiz, Mehmet en hun dochter. „Zij zijn volledig van elkaar afgeschermd, waardoor er juist een grotere kans was op misverstanden. Ik denk dat justitie daar door deze zaak wel van heeft geleerd. De familie on dervindt er tot de dag van vandaag hinder van. In sociaal opzicht, maar ook financieel. De man van hun dochter moest bijvoorbeeld zijn baan in Temeuzen opzeggen om naar het noorden van het land te verkassen. Dat soort dingen heb ben veel geld gekost. Zij hebben in deze hele kwestie geen cent ver goed gezien." Mehmet werd voor het ver meende dreigement ver oordeeld tot acht maan den cel, waarvan vier voorwaarde lijk. Filiz: „Toen Mehmet weer vrij was, kregen we bezoek van justitie uit Leeuwarden. Zij wilden weten wat voor mensen wij waren. Ze vonden het daarna kennelijk nog te gevaarlijk voor een bezoek van onze dochter. Misschien wel om dat Mehmet wat nors praat, dat hebben ze misschien als dreigend ervaren. Maar onze dochter wilde zelf heel graag weer langskomen. Uiteindelijk mocht ze dat, onder begeleiding van politie. Ze kreeg een kastje met een alarmknop mee. Een halfuur nadat ze bij mij binnen was, stond de politie al op de stoep voor een controle." Mehmets proeftijd van twee jaar zit er net op. En dus is er weer een last van hun schouders afgevallen; Mehmet en Filiz zijn weer een stapje dichterbij hun 'normale le ven'. Ook al heeft alle ellende hun dochter helemaal naar Friesland gedreven. Daar woont ze nog ge-ven wij vorm 3' i.-i.-tr keuken kên\/7! y ïsie ook voor vervangingsapparaluur.' Mr. F.J. Haarmanweg 26 TeL: (0115>620851 4538 AB Temeuzen www.keukenvi8ie.nl Meer nieuws zie: www.pzc.nl Maat& Kuzee Makelaahs WONW.M AKELAAKZU) EN BEDROfSHUISVESTCNG Middelburg - Stationsstraat 13 Prachtig gem. monument met origi nele details, 5 slaapkamers en stads tuin met achterom. Inhoud 730m3! Vraagprijs 359.000,- k.k. Tel: 0118-626996 www.maatenkuzee.nl Wakelaars m et K en nis van aken VLISSINGEN - Eén van de drie zon- neplateaus op de glooiing van de boulevard in Vlissingen moet wor den gerepareerd. Komende dins dag begint aannemer Zeeuwse Stromen met herstelwerkzaamhe den. Zeeuwse Stromen legde de zon- neplateaus drie jaar geleden aan tij dens een dijkversterking in op dracht van projectbureau Zeewe ringen. De gemeente Vlissingen betaalde deze extra voorzieningen. Het eer ste jaar waren er al problemen doordat betonnen treden van het plateau loslieten en er barsten in het beton ontstonden. Inspectie heeft onlangs uitgewe zen dat aan de voet van het ooste lijke zonneplateau holle ruimten zijn ontstaan. De aannemer verstevigt de funde ring door op de glooiing een nieu we laag breuksteen aan te bren gen. Deze stenen worden verankerd met gietasfalt De reparatie, die bij laag water uitgevoerd moet wor den, zal naar verwachting twee da gen in beslag nemen. Omwonenden en andere belang hebbenden aan de boulevard zul len nagenoeg geen overlast van het werk ondervinden, aldus het projectbureau Zeeweringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28