Uitgeprocedeerd, in de Vluchtkerk Verblijfsvergunning voor de liefde 'Nederlander? Ja, graag' 'Niemand wordt er beter van: u niet, ik niet en de vluchteling al helemaal niet' Andrée van Es, wethouder Amsterdam zaterdag 15 december 2012 illustratie Mark Reijntjens en Jos Diender Naam: Mohammed Mamadou Nationaliteit: Guinnee-Conakry Status: uitgeprocedeerd en daar mee illegaal in Nederland Mohammed Mamadou vluchtte uit het Afrikaanse Guinnee-Conakry dat de laatste jaren door staatsgre pen en geweld wordt geplaagd. „Ik ben een politieke vluchteling. Er zijn veel problemen in mijn land." De Nederlandse overheid oordeel de anders en verschafte hem geen status. Mohammed sliep twee nachten op straat in het centrum van Emmen, zwierf door Amsterdam en belandde in het tentenkamp in Osdorp. Dat kamp werd vorige week ontruimd (foto), waarna de uit geprocedeerde asielzoekers onderdak vonden in een leeg staande kerk in Amsterdam. Daar is Mohammed nu de woordvoerder van de Franstalige vluchtelingen. Het enige document dat hij heeft, is een kaartje van het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers) met daarop wat persoonsgege vens. Contact met zijn advocaat heeft hij niet Tot maart kan hij in de Vluchtkerk in Amsterdam blijven. „We vullen onze dagen met het inrichten van de kerk en het demonstreren voor een regeling voor mensen in onze situatie." Naam: Agustin Pombo, 32 jaar Nationaliteit: Argentijns Status: verblijfs- en werkvergun ning voor 1 jaar „Ik ben naar Nederland gekomen voor Nienke, voor de liefde. Maar dat je voor die liefde zoveel en zul ke lange procedures moet doorlo pen, was redelijk irritant Je kent niet alle stappen en moet steeds opnieuw alles uitzoeken. Het was een moeilijke tijd." „Maar nu ben ik hier en heb ik werk bij een bedrijf dat een netwerk in Argentinië wil opzetten. Daar help ik bij. We blij ven hier nu zeker een jaar en misschien wel langer. Of ik Ne derland wil worden? Misschien." Vriendin Nienke de Rooy: „Het leek op een gegeven moment zelfs nog moeilijker te worden om Agustin hier naar toe te halen, dan we al dachten." „Het vorige kabinet (WD-CDA, met gedoogsteun van de PW, red) wilde een regel invoeren dat gezingshereniging al leen kon als je getrouwd was. Maar dat kabinet is voordat dat plan in werking trad gelukkig gevallen, dat heeft ons veel tijd gescheeld." Naam: Ismael Gellow, 25 jaar Nationaliteit: Sierra Leone Status: tijdelijke verblijfsvergun ning De ouders van Ismael werden ver moord tijdens de burgeroorlog in Sierra Leone. Ismael vond onder dak bij een oom. „Maar die ontwik kelde zich tot een moslim-extre mist en wilde dat ik in de jihad ging vechten." Dat wilde Ismael niet Hij vluchtte en belandde na een reeks omzwervingen en ontberingen in Nederland. Hij is hier nu twee jaar en woont nu, alleen, in een appartementje in Lage Zwaluwe. Hij heeft een tijdelijke verblijfsvergunning. „Ik ben niet illegaal, ik heb onderdak en krijg een uitkering." Hij brengt zijn da gen tot zijn spijt door in ledigheid: „Ik eet en ik rook." Graag zou hij werken, zou hij meer doen, daarom is hij blij met de hulp van inwoners van het dorp om hem onder te brengen bij de voetbalclub en hem wat mensen te leren ken nen. „Ik heb geen opleiding en geen beroep. Maar dat wil ik wel graag. Ik wil in Nederland blijven, in Sierra Leone is het niet veilig voor mij. Natuurlijk wil ik graag Nederlander wor den. Ik weet dat mijn advocaat haar best voor me doet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11