ZeelandNet DELTA zeeiartcs 31 Kropje slao in de winter Partij oesters uit markt gehaald Zeeland neemt afscheid van Sjoerd Heijning zaterdag 15 december 2012 rechts deu m'n straote. 'n Paor joenge gasten die nao de bus goen- gen, 'aon d'r udder bos an. Tegen woordig 'èn die joenge gasten van die gróóte boekentassen bie udder. Wat 'n gesleep. En dan mee zuk- ken weer. In onzen tiid goeng je 's morgens mee je tasje op je begaogedraoger nao de middelbaore schoole. 'n Paor boeken, wat schriften en 'n paor kêêr in de weke je gymspul- len. Da was alles. Nêê, je boter'am- men, die nam je ook nog mee. Da zou 'k nog vergeten te zeggen. Al licht nam je je brood mee. Nêê, geen drienken. 'n Paor meisjes uut d 'öögste klasse, die zurgende voo de thee. Me zaoten dan mêêstal al een kwartier te wachten, want die meiden mochten, natuurlijk nie êêrder uut de les om dat theewao- ter op te zetten. En êên van de le- raors bleef over en at z'n boter'am- metje mee ons op. Droenk ook 'n bakje thee mee. En nao 't eten: roef Terneuzen in. 'n Luchtje hap pen. Deu de Noordstraote, de Scheldekaode over en wee trug, de schoole in. Daoran docht ik noe vorige weeke, toen die twee gasten deu de jachtsnêêuw zag lööpen. 'n Tas vol boeken, geen bróód natuurlijk. Al licht nii, da kööpen ze noe in de kantiene. Dao bluuven ze dan wat in roond'angen en pakken nao de pauze automatisch weer udder les sen op. Jao, zó gaot dat den dag van vandaoge. „Noe binne hie an de beurte", zegt de vrouwe in de kraom. „Zeg 't mao." 'k Pakken m'n papiertje en vraogen om spruuten, appels, ap pelsienen en 'n kropje slao.' 't Bin nen andere tiejen tegenwoordig, nie mêê mee de boter'ammen nao de schoole en me eten slao in de cember. De blaoren waoien nog altied mao rond de kraom. Niks nieuws on der zonne. Da kan je van slao in de winter daaorom nie zeggen. lossen. Toen ik dit bedrijf zeven jaar geleden overnam van mijn va der heb ik veel geld moeten lenen. Die hypotheek is nog lang niet af gelost. En op het moment dat het is afgelost, heb ik weer een schuld, omdat het niet verkoopbaar is en omdat ik nog kosten moet maken voor de sloop. Al die jaren werken en risico lo pen voor niets. Ik vind dat dit niet op deze manier lean. Als we gaan procederen hoop ik dat het terug gedraaid kan worden, of dat we schadeloos gesteld worden zodat Lyon Walhout in zijn bedrijf te Sta- venisse bij een stapel droge pelzen. foto Willem Mieras ik naar Amerika of Canada kan verhuizen om daar verder te gaan met mijn werk. Misschien is er nog een klein lichtpuntje, want de minister moet zijn handtekening er nog onder zetten. Gebeurt dit niet, dan gaat de wet niet door. Toch nog even positief blijven. Ver der werken met een gevoel. Volgende week weten we hopelijk meer. YERSEKE - Prins 8c Dingemanse heeft vrijdag uit voorzorg een par tij oesters van de markt gehaald. Bij een steekproef was 'een licht spoor van de darmbacterie salmo nella' gevonden, zei directeur Jan-Kees Marcus van het bedrijf in Yerseke. De oesters zijn behalve in Nederland terechtgekomen in Bel gië, Duitsland en Groot-Brittan- nië. Het grootste deel is volgens Marcus al opgegeten. Hij zegt geen meldingen te hebben gekregen dat mensen ziek zijn geworden. De Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWA) legde de on derneming in oktober een dwang som op van 80.000 euro omdat het bedrijf niet genoeg zou mee werken aan het uit de handel ne men van besmette mosselen. Prins 8c Dingemanse stelde dat de be wuste partij van een andere firma afkomstig moet zijn geweest Uit eindelijk bleek dat ook zo te zijn en was Prins 8c Dingemanse ten onrechte in diskrediet gebracht. door Marcel Modde MIDDELBURG - Ruim zeshonderd belangstellenden hebben vrijdag in de Nieuwe Kerk in Middelburg stilgestaan bij het overlijden van gedeputeerde Sjoerd Heijning (60). Verschillende sprekers, onder wie commissaris van de koningin Karla Peijs en voorzitter Kees Bierens van de WD-fractie in Provinciale Staten, memoreerden de belangrij ke stempel die Heijning als gedepu teerde en statenlid heeft gedrukt op de toekomst van Zeeland. Peijs benadrukte dat Heijning, die na de verkiezingswinst van de WD in maart 2011 zijn Statenzetel verruil de voor een plek aan de collegeta fel, niet de makkelijkste tijd had ge troffen. De provincie zit midden in een ingrijpende bezuiningsopera- tie. Maar hij nam ook binnen zijn door Rinus Willemsen portefeuille de verantwoordelijk heid waar dat moest. Ook al was dat soms met tegenzin, aldus Peijs. Eén van de belangrijkste erfenis sen die de gedeputeerde de provin cie heeft nagelaten, is het nieuwe Omgevingsplan, memoreerde Pe ijs. Het beleidsplan laat meer ruim te voor het initiatief van gemeen ten, bedrijven en burgers. Zoon Dignus Heijning schetste in enkele zinnen de hang naar eenvoud en de achtergrond van het politieke podium waar zijn vader zich eigen lijk het prettigst bij voelde. Zo zou Sjoerd volgens hem de herden kingsbijeenkomst ergens 'onge past' hebben gevonden, al was het alleen maar omdat het niet tot kerntaak van de provincie kan wor den gerekend, aldus Joan met een knipoog naar de bezuiningingen. Sjoerd Heijning wordt vandaag in besloten kring begraven. kies je voor voordelig bellen en bel je onbeperkt naar ruim 50.000 andere ZeelandNet abonnees, nu 2 maanden gratis Kies nu voor internetten, bellen en televisie kijken met ZeelandNet en DELTA. Betrouwbaar en snel internet, een uitgebreide televisie ervaring en bellen tegen een voordelig tarief. Voor iedereen een abonnement op maat, dus altijd iets dat bij jou past. Ontvang tot en met 23 december 2012 elk nieuw abonnement de eerste twee maanden gratis. Kijk snel op www.zeelandnet.nl/obonnementen. elandNet DELTA T ao joengen, me zitten in de I doenke zes weken", zei een 1 vrouwe bie 't groentekraom op de Mart. „Dan kan je zuk weer verwachten ee?" Ik schudden 's mee m'n 'ööfd. De lampen in 't kraom wiegelen op de wind, die over de Mart waoit. De leste blaoren vliegen lankst m'n ienkels, roef achter 't kraom en dan de straote in. 'n Paor 'uuzen vèder draoien z'ud- der eigen om en worren weer te rug geblaozen. Zó gaot dat d'n 'êêlen tiid. Tenminsten as de wind uut dien 'oek bluuf blaozen. „Me gaon nog vee nattig'eid krie- gen, joengen", zegt de vrouwe die voo m'n an de beurte is. „De wind is vee te snokkerig. 'k Dochten nog vanmorgen: Gao noe mao êêst nao de Mart. Da was trou wens de moeite ee, psede week vriedag. Mee die plaksnêêuw. Dao bin 'k mao nie deugekommen." „En hie nie allêêne 'óór," zeg 'k. 'k Zien 't nog voo me. Zó rond 'n uur of negene. De vlokken vielen nie nao benee- jen, mao vloogen van lienks naor Woonplaats: Stave»" Burger* staat- ^Vnfpkke, ttobby s Mountainbike"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 117