Eerwraak is echt geen vanzelfsprekendheid Motie van treurnis na veel discussie weer ingetrokken 28 Op de gehele winter collectie Uw visie zaterdag 15 december 2012 ge verTvv/JVo rrn ^44». -t. «r,. -.«n. keuken ook voor vervangingsapparatuur! Mr. F.J. Haarmanweg 26 4538 AR Terneuzen Tel.: (0115)-620851 www.keukenvlsie.11l SPIJKERHARD DE BESTE! &$s&&ssssssssasssissas5i In de rubriek De dag van staat wekelijks een dag uit het leven van een meer of minder bekende Zeeuws- Vlaming centraal. Vandaag de dag van Mehmet Elban en Filiz Hacioglu uit Terneu zen. Wat lacht ze mooi, hè. En wat kijkt ze blij. „Ze heeft ook zo'n goed karakter, het is zo'n lief meisje", zegt Meh met (55) als hij naar een grote foto van zijn dochter kijkt. Het portret hangt in de kamer van zijn ex-vrouw Filiz (48). De twee zijn al twaalf jaar gescheiden, maar hebben nog goed contact met elkaar. „Dat is maar weer eens het bewijs dat eerwraak heus niet in alle Turkse families vanzelfspre kend is", zegt Filiz. Eerwraak... Ze kunnen het woord haast niet meer horen. Ze zijn maar wat blij dat een roerige perio de achter de rug is, een periode waarin ze door politie en justitie als 'gevaarlijke ouders' voor hun dochter werden gezien. Die veronderstelling kunnen ze overigens zelf deels wel verklaren. Al was het alleen al omdat Meh met in het verleden met politie en justitie in aanraking kwam. Maar die tijd was passé, Mehmet had tot 2009 al twaalf jaar niets meer ge daan dat niet door de beugel kon. Op een decemberdag in 2009 vond zijn ex-vrouw op de trap een briefje van hun toen negentienjari ge dochter. Ze was vertrokken en zou ook niet meer terugkomen. Hoofdreden? De liefde. Het meisje had haar hart verloren aan een jon gen, die niet islamitisch was. Een dag eerder vond Filiz de eer ste aanwijzingen voor die liefde; door Raymond de Frel een ingepakte foto van haar doch ter en een T-shirt voor een man. „Mijn vraag om opheldering ont aardde in verwijten over en weer. Eerlijk is eerlijk, wij hadden liever gezien dat ze een jongen had ge vonden uit onze eigen cultuur", vertelt Filiz. Meteen na haar verdwijning licht te Filiz haar ex-man Mehmet en de politie in. „Die kon niet veel voor ons doen, omdat ze meerder jarig was. Wij waren doodonge rust. Loverboys, geweld... Er schiet van alles door je hoofd." Na een aantal dagen had de politie haar in het vizier; ze zat ergens in het land in een opvanghuis. Filiz: „Wij mochten niet weten waar, want ze waren bang voor eerwraak. Dat had vast te maken met het verle den van Mehmet. Ze waren bang dat ik haar zou ontvoeren of dat Mehmet haar iets zou aandoen. Zij mocht geen contact met ons heb ben, maar na een tijdje liet ze toch van zich horen. Sindsdien wisten we dat zij eigenlijk niet met ons mocht praten, omdat haar verteld was dat haar vader een pistool zou hebben klaarliggen. Ze ging vanwe ge die 'dreiging' van het ene op vanghuis naar het andere, hele maal tot in Friesland. Daar woont ze nu nog." Mehmet en Filiz werden bewust onwetend gehouden door politie en justitie, zeggen ze. Hun dochter beaamt dat. „Ik mocht geen con tact zoeken, maar deed het op een gegeven moment toch. Ik heb mij nooit bedreigd gevoeld. Ik ben weggegaan van huis, omdat mijn ouders en ik van gedachten ver schilden. Maar het staat allang niet meer tussen ons in, ik heb dage lijks goed contact met mijn vader en moeder." Vier maanden nadat hun dochter met een koffer was vertrokken, moesten Mehmet en Filiz op het politiebureau komen. Mehmet, in gebrekkig Nederlands: „Daar werd ons verteld dat ze voor een leven met haar vriend had gekozen. Tij dens dat gesprek ben ik gearres teerd. Zij verstonden dat 'ik haar zou zoeken en dood maken', maar dat zei ik helemaal niet. Ik bedoel de 'jullie denken dat ik haar ga dood maken, maar dat zou ik nooit doen.' Ze is mijn dochter, ik hou zielsveel van haar. Ik vond dat ze geen goede beslissing had geno men, daar wilde ik over praten." Filiz vermoedt dat justitie extra alert was, omdat in de zelfde periode in Zierikzee een man zijn dochter, zoon en zichzelf uit eerwraak van het le ven beroofde. Filiz:-„Eerwraak komt voor in onze cultuur, maar je kunt niet iedereen over één kam scheren. Bij ons komt die ge dachte helemaal niet op." Ook Mehmets advocaat Eduard Smit denkt dat de zaak in Zierik zee nadelig is geweest voor Filiz, Mehmet en hun dochter. „Zij zijn volledig van elkaar afgeschermd, waardoor er juist een grotere kans was op misverstanden. Ik denk dat justitie daar door deze zaak wel van heeft geleerd. De familie on dervindt er tot de dag van vandaag hinder van. In sociaal opzicht, maar ook financieel. De man van hun dochter moest bijvoorbeeld zijn baan in Terneuzen opzeggen om naar het noorden van het land te verkassen. Dat soort dingen heb ben veel geld gekost. Zij hebben in deze hele kwestie geen cent ver goed gezien." Mehmet werd voor het vermeen de dreigement veroordeeld tot acht maanden cel, waarvan vier voorwaardelijk. Filiz: „Toen Meh met weer vrij was, kregen we be- door Wout Bareman TERNEUZEN - De ontwikkeling en begeleiding van grote projecten in Terneuzen moet drastisch verbete ren. Dat kan door een strakker pro jectmanagement. Daarmee kun nen excessen zoals die zich voorde den bij de bouw van de brede school in Othene, dé 'groeiwijk' van Terneuzen, worden voorko men. De nieuwe school zou aanvanke lijk drie miljoen euro kosten, maar dat bedrag liep uiteindelijk op tot iets meer dan 6 miljoen. Onder wijswethouder Cees Liefting had daar donderdagavond in de ge meenteraad een duidelijke verkla ring voor: het bleef niet bij een ge bouw voor twee scholen, want uit eindelijk werd ook ruimte ge creëerd voor tal van andere voor zieningen, zoals een peuterspeel zaal en buitenschoolse opvang. Bo vendien werd aan het project een gymzaal toegevoegd. Dat de grond- kosten (bijna zes ton) over het hoofd waren gezien, noemde hij een administratieve fout. WD, Christenunie en D66 ver woordden hun ongenoegen over de financiële gang van zaken én over de informatieverstrekking aan de raad in een motie van treur nis. Gerry Loof (Christenunie): „Vraag is hoe het zo uit de hand kon lopen, hoe die grondcompo- nent over het hoofd kon worden gezien en hoe die overschrijding van het oorspronkelijke budget met liefst 111 procent mogelijk was." Ze verweet Liefting dat ze 'als een padvinder' in de jaarreke ningen en andere stukken moest speuren naar mededelingen over die budgetoverschrijding. Liefting wees erop dat alle extra investerin gen te allen tijde heel duidelijk door hem en zijn collega-wethou der Co van Schaik (financiën) wa ren gesignaleerd. Het leidde tot een discussie over de vraag of de raad niet goed had opgelet of dat de wethouder in gebreke was ge bleven. De dreigende patstelling werd doorbroken door CDA-er Ste ven van Nispen. Die stelde voor in de toekomst te werken met een strak omlijnd programma van ei sen en met een duidelijk 'kosten plaatje'. Initiatiefnemer van de mo tie, WD-er Michiel Groeneveld: „Kijk, dat wilden we met onze mo tie bereiken. Goed projectmanage ment." En hij trok de motie in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 114