Rootzz koppelt bedrijf 261 zeel almanak Tip? redactie@pzc.nl Middelburg is het voorbeeld The Young Ones met Bloemen Dienstverlening Terneuzen in landelijke top 3 II KAERiS a iMHHPOWE zaterdag 15 december 2012 door Christel Tuin Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst. Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Gardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Frederi- ke Rijkse uit de klas van Christel. De klerk van het Zeeuws-Vlaamse notariskantoor had grootse plannen. Hij woonde nu al een tijd met zijn vrouw in een opgeknapt rijtjeshuis. Maar met een dochtertje van vijf en een tweeling van drie werd het alle maal wel erg krap. De klerk en zijn vrouw maakten wilde plannen. Voor de financiering van het nieuwe huis, moest hij wel naar de bank. Dat baarde hem de meeste zorgen. „Het zijn allemaal boeven", bromde hij vlak voor hij met z'n dochtertje van vijf vertrok voor een goed gesprek met een meedenkende bankemplo- yee. Het gesprek verliep onverwacht positief. Tot zijn dochtertje zich er mee bemoeide. Opeens klonk het: „Mijn pappa zegt dat jullie allemaal boeven zijn." Einde gesprek. 'Door het ontbreken van hogescholen en universiteiten hebben bedrijven weinig mogelijkheden gericht te communiceren' Pascal van Damme, mede-oprichter van Stichting Rootzz Frederike Rijk heeft altijd al voor ogen gehad zich in Amsterdam te vesti gen. Dat gebeurde echter wat later dan gepland. Studenten keren na hun oplei ding maar zelden terug naar Zeeuws-Vlaanderen. Er zou hier toch geen werk zijn. Onzin, stelt de nieuwe stichting Rootzz. Jon geren weten helemaal niet wat hier allemaal kan." door Paul Begijn Steeds meer hoger opgelei de jongeren keren Zeeuws-Vlaanderen de rug toe. Als redenen ge ven ze vaak het geringe aanbod aan voorzieningen en de uitzichtloze situatie op de arbeids markt Maar is het echt zo moeilijk om in Zeeuws-Vlaanderen een baan te vinden? Volgens de stichting Rootzz Zeeuws-Vlaanderen niet. Rootzz is een initiatief van vier stu denten, die allemaal de streek ver laten hebben, maar er sterk over nadenken op termijn terug te ke ren naar Zeeuws-Vlaanderen. In samenwerking met serviceclub Kiwanis Zeeuws-Vlaanderen richt ten ze in april dit jaar de nieuwe stichting op. „De studiemogelijkheden in Zee land zijn beperkt, dus trekken veel jongeren naar hogescholen en uni versiteiten in de grotere studenten steden elders in het land", consta teert Pascal van Damme, één van de oprichters van Rootzz. Geen probleem, vindt hij: de tijd op ka mers is belangrijk en mooi. „Pro bleem is dat ze daarna vaak blijven hangen in de stad waar ze gestu deerd hebben. En als ze al ergens anders heen gaan, is Zeeuws- Vlaanderen voor veel van hen de allerlaatste optie. Slechts een klein clubje die een sterke binding heeft met de streek keert terug." Dat is zonde en onnodig, vindt Van Damme. „Veel jongeren heb ben geen weet van de mogelijkhe den die deze streek wel degelijk te bieden heeft." Ook veel bedrijven in de streek zijn de ontwikkeling met lede Uit het exploot d.d. 07-12-2012 van A.A.A.M.G. van Damme, gerechtsdeurwaarder te Terneuzen, blijkt dat ten verzoeke van Lena Cornelia de Jager, wonend te 3245 DK Sommelsdijk, aan Willem Martinus Visbeen, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend het proces verbaal d.d. 07-12- 2012 waaruit blijkt dat beslag is gelegd onder de daarin nader omschreven derde. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift verkrijgen op onderstaand adres: VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Adres: Axelsestraat 12 te 4537 AJ Terneuzen T: 0115 613651 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl ogen aan. Die hebben er baat bij dat hogeropgeleiden zich vestigen in de streek. „Door het ontbreken van hogescholen en universiteiten in de regio zijn er weinig tot geen geschikte platformen voor bedrij ven om hun mogelijkheden en va catures gericht te communiceren. Studenten die stage lopen kiezen er vaak voor om dat ook te doen in de regio waar ze studeren, waar door ze de binding met Zeeuws- Vlaanderen verliezen." Rootzz probeert jongeren en be drijven aan elkaar te koppelen. In samenwerking met onder andere Uwnieuwetoekomst (een initiatief van de Zeeuws-Vlaamsë gemeen ten Hulst, Sluis en Terneuzen, het bedrijfsleven en instellingen in Zeeuws-Vlaanderen, dat als doel heeft nieuwe inwoners voor Zeeuws-Vlaanderen te werven) wordt gewerkt aan de opleving van de streek. Op de website van Rootzz, www.rzvl.nl, kunnen studenten onder meer terecht voor regionale De netwerkborrels van Rootzz worden tot nu toe goed bezocht. Op 22 TERNEUZEN - Het Zeeuws-Vlaamse jongerenorkest The Young Ones treedt vanavond met Karin Bloe men op in het Scheldetheater in Terneuzen. Het orkest treedt jaarlijks op met een bekende Nederlander. De avond wordt aan elkaar gepraat door Kai Merckx. Het optreden be gint om 20.00 uur. Kaarten kosten 22,50 euro. TERNEUZEN - Bij een onderzoek naar de kwaliteit van de dienstver lening door Nederlandse gemeen ten is de gemeente Terneuzen als tweede uit de bus gekomen. Al leen in Vlaardingen is de dienstver lening beter. Bij het onderzoek wa ren 70 gemeenten betrokken. Ter neuzen scoorde vooral goed met de bereikbaarheid, betrouwbaar heid en de wachttijden. Wethou der Jaap Bos: „We hebben dit suc ces behaald na een moeilijke perio de, waarin we veel hebben geïnves teerd in mensen en ICT en andere hulpmiddelen. Die lijn moeten we nu doortrekken." De ambtenaren vierden het met een oliebol. AANNEMINGSBEDRIJF NIEUWBOUW VERBOUW REPARATIE KUNSTSTOF RAMEN EN DEUREN ALUMINIUM RAMEN-ROLLUIKEN-ZONWERING heroal ©mado VEKA www.haers.net Tel. 0115-491282 Amsterdam. Dat is die stad waar Frederike Rijkse altijd naar lonk te. Als ze in de hoofd stad op familiebezoek was ge weest, miste ze altijd de bedrijvig heid als ze weer thuiskwam in Clinge. Toch beviel het opgroeien in Zeeuws-Vlaanderen haar pri ma. „Vooral de nabijheid van de zee en België, de rust en de ruim te spraken mij erg aan." Tijdens de middelbare school stond voor Frederike altijd vast dat ze in Amsterdam zou gaan stu deren, omdat ze die plaats al ken de en er graag kwam. Toch be sloot ze op het laatste moment naar de Roosevelt Academy in het Middelburg te gaan om de studie richting social science te volgen. „Ik zat er echt het allereerste jaar en het idee om pionier te zijn, vond ik speciaal. Daarnaast was het internationale aspect voor mij erg aantrekkelijk." De tijd in Middelburg beviel uit stekend. „Ik woonde op de cam pus en dat was heel bijzonder, vooral door de internationale sfeer. Ik woonde namelijk samen met studenten vanuit de hele we reld, van Canada tot Kameroen." Na vier maanden in Barcelona, een jaar in Londen en een korte te rugkeer in Clinge, woont ze nu dan eindelijk in 'haar' Amster dam. Op dit moment is Frederike trai nee bij ING, waar ze zich vooral bezighoudt met duurzaamheid in de financiële sector. Een terugkeer zit er voorlopig niet in, maar tips voor Frederike Rijkse (25), 5vwo, Reynaert college (2002). Zeeuws-Vlaanderen heeft ze ge noeg „Ik denk dat de regio een voorbeeld aan Middelburg kan ne men. Toen de Roosevelt Academy werd opgezet, was er in het begin veel kritiek vanuit de omgeving. Nu blijkt dat de universiteit veel werkgelegenheid naar de regio heeft gebracht." Zeeuws-Vlaanderen zou volgens Rijkse gezien de ruimte vooral in kunnen zetten op duurzame ener gie. Frederike: „Maak er een soort sili con valley van Nederland van, waar de nieuwste ideeën op het gebied van duurzaamheid wor den bedacht en getest Alleen al met windmolens en de getijden- stroming van de Westerschelde kunnen we in Zeeuws-Vlaande ren echt een unieke opleidings plaats creëren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 112