Ons strenge, gastvrije land io immigratiebeleid Is het eigenlijk wel feest op de Nationa le Naturalisatiedag? De immigratiere- gels worden steeds strenger en de onvrede neemt toe. Een spagaat. Trots op papieren zaterdag 15 december 2012 door Cyril Rosman Ze was eigenlijk wel door zichzelf ver rast, Barry Vermee- ren uit Hooge Zwa- luwe. Was ze op eens voetbalschoe nen aan het kopen met een 25-jari- ge asielzoeker uit Sierra Leone, pro beerde ze een voetbalclub voor hem te Vinden en had ze hem ge vraagd om te koken voor haar en haar vriendinnen. „Als je mij een tijdje geleden had gevraagd: 'Moeten er strengere re gels komen voor immigranten?', dan had ik waarschijnlijk 'ja' ge zegd. Maar als je dan zo iemand persoonlijk leert kennen en het verhaal hoort over de ellende die hij heeft meegemaakt, denk je: wat zielig. Zo iemand zit hier hele maal alleen op een flatje, zonder enige toekomst. Dan gaat het op eens voor je leven. En dat is een heel dubbel gevoel." En daarmee staat Barry symbool voor de spagaat van het Nederland se immigratiebeleid, waarin steeds strengere regels worden gecombi neerd met steeds grotere betrok kenheid van individuele Nederlan ders. Een land waar illegaliteit strafbaar wordt en een boete ople vert van 3900 euro. Tegelijk een land waar veel Nederlandse ge meenten zich daar niets van aan trekken en illegalen gewoon (nood)onderdak verlenen. Een land waarin de politie tenten kampen van uitgeprocedeerde asielzoekers ontruimt. Waar een leidinggevende ambtenaar van het ministerie van Binnenlandse Za ken twittert: 'Morgen ontruiming tentenkamp bij Den Haag CS, ik kijk al uit naar het verwijderen van die zwervers!' Een land waar in bij een Polen-meldpunt 40.000 klachten binnenkomen over over last. Maar ook een land waarin die uit het tentenkamp gezette vreemde lingen door tientallen vrijwilligers worden opgevangen in een leeg staande kerk, beschikbaar gesteld door een grote Amsterdamse vast goedeigenaar. De Nederlandse vrij willigers verbouwen de kerk tot een woonverblijf, brengen elke dag eten en houden de wacht. Het is vandaag Nationale Naturalis atiedag, de dag waarop nieuwe Ne derlanders ceremonieel hun Ne derlanderschap krijgen overhan digd. Het gaat in de meeste ge meenten met enige bombarie ge paard: bijeenkomst op het gemeen tehuis, toespraak van de burge meester. Dat klinkt hartelijk, maar wie Ne derlander wil worden, moet daar steeds meer moeite voor doen. Ze ker als het aan het nieuwe kabinet van WD en PvdA ligt. Bij de pre sentatie van het regeerakkoord in oktober juichte de PvdA over het binnenhalen van het kinderpar- don. Maar het duurde niet lang voordat een storm van verontwaar diging opstak over de andere on derdelen van de immigratiepara graaf in dat akkoord. Zo worden de inburgeringsexamens (die iede re nieuwkomer moet maken voor dat hij überhaupt langere tijd mag blijven) zwaarder gemaakt, moe ten deelnemers aan die examens daar voortaan zelf mogelijk hon derden euro's voor betalen en ver liest iemand die niet snel genoeg inburgert, zijn verblijfsvergunning. En wie slaagt en mag blijven, moet straks ook nog langer wach ten voordat hij of zij Nederlander mag worden en mag stemmen tij dens gemeenteraadsverkiezingen. Dat mag nu na vijfjaar, straks na zeven jaar. „Welk doel dient die maatregel?", Immigratie in cijfers i In 2011 werden 20.460 vreemde lingen genaturaliseerd tot Neder lander, meer dan in 2010, maar be duidend minder dan in 2009. Het ministerie van Justitie heeft over 2012 alleen cijfers tot april: toen waren er 9200 aanvragen binnen. Volgens het ministerie van Sociale Zaken waren er in 2011 ruim 36.000 mensen die het volledige inburgeringsexamen aflegden. Van hen slaagde 69 procent, dat sla gingspercentage neemt al enige ja ren af. Vanaf begin 2011 tot oktober 2012 kregen 1887 mensen een boete omdat ze niet voldoende meewerkten aan hun inburgering of niet op tijd slaagden voor hun examen. Wie binnen twee jaar zijn inburgeringsexamen niet haalt, kan een boete krijgen van 1000 euro. Na 1 januari verandert dat in een maximale boete krijgen van 1250 euro. vroeg de Amsterdamse wethouder Andrée van Es (GroenLinks) zich onlangs af over het verlengen van de termijn voor naturalisatie en stemrecht „Uitstel van kiesrecht betekent uitstel van actief burger schap. Het is symboolpolitiek en geeft een negatief signaal aan vluchtelingen. Niemand wordt er beter van: u niet, ik niet en de vluchteling al helemaal niet" Bij Vluchtelingenwerk, waar ze ook boos zijn op het kabinet, ken nen ze hun klassiekers. „De nieu we regering heeft onvoldoende oog voor de meerwaarde van nieu we Nederlanders. In de tijd van de Verlichting publiceerden bedreig de dissidenten als Spinoza en Vol taire hier hun boeken. En zo heb ben vele hoogvliegers uit andere landen de bouwstenen voor onze moderne kenniseconomie gelegd." De plannen uit het regeerakkoord zijn nog niet concreet ingevuld, zo meldt het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Zo is nog niet bekend op welke manier de eisen voor inburgering precies worden aangescherpt en hoe ge controleerd gaat worden of ie mand wel inburgert. Wel meldt het regeerakkoord dat ook de Euro pese richtlijn voor gezinshereni ging moet worden aangescherpt. „Dat is een maatregel die veel Ne derlanders goed zullen vinden. Want die denken daarbij aan im portbruiden uit Marokko. Maar dan is het best confronterend om erachter te komen dat je zelf ook onder die regel valt", zegt Nienke de Rooy, die haar Argentijnse vriend naar Nederland wilde ha len. Dat daar veel geregel aan te pas zou komen, had ze wel ver wacht, maar niet dat er zoveel doorzettingsvermogen en geld voor nodig zou zijn. Haar 'import bruid' Agustin heeft nu een ver blijfsvergunning voor een jaar en wil daarna nog langer blijven. Een baan heeft hij ook al. „Mensen staan erg tolerant tegenover dit soort relaties, maar hebben niet door dat daar dus ook hele strenge regels voor gelden." Eenzelfde dubbele gevoel dat ook Barry uit Hooge Zwaluwe heeft in de actie rond 'haar' asielzoeker. „Je haalt mensen binnen in je land, laat ze even blijven en stuurt ze daarna weer weg. Maar wie be paalt op basis waarvan of een asiel zoeker teruggestuurd moet wor den? Wanneer is de situatie erg ge noeg om hier te mogen blijven? Dat lijkt me echt heel moeilijk." Voorlopig is ze vooral blij met haar werkgever, die heeft beloofd de contributie van de voetbalclub voor Ismael uit Sierra Leone te be talen. ïêh a Naam: Said Taheri, 42 jaar Nationaliteit: ooit Afghaans, nu Nederlands Status: genaturaliseerd In 2009 was Said Taheri de eerste buitenlander die tot Neder lander werd genaturaliseerd in het Nederlands-Belgische grensplaatsje Baarle-Nassau. Ook zijn kinderen werden Ne derlander. „Ja, we waren de eersten", zegt hij nu trots. „We hebben toen de hele ceremonie gedaan." Gevlucht uit Kabul, Afghanistan voelt hij zich thuis in het kleine dorp. „Het is hier rustig en veilig." Wat er veranderd is sinds Saïd Neder lander is? „Met een paspoort kun je makkelijker reizen", zegt zijn zoon. Saïd zelf sprak genoeg Nederlands om zijn in burgeringsexamen te halen. „Maar nu kost het me 530 euro om nog meer les te nemen, dat is te duur." foto's: BN DeStem, ANP, eigen foto, Johan Wouters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10