Eerwraak is echt geen vanzelfsprekendheid 281 zeeland ^ANsï^pt halen betalen OPHEFFINGSUITVERKOOP Kapitein ontziet Foppen na salmonella-uitbraak WD verheugd en verbaasd over weer aanhaken Borsele bij regeling p- Op de gehele winter collectie^5 BADKAMERS TOT 80% KORTING Bethel-winterfair zaterdag 15 december 2012 GOES - De Goese VYD-fractie is verheugd dat de gemeente Borsele toch heeft besloten te willen deel nemen in de Gemeenschappelijke Regeling de Bevelanden, een sa menwerkingsverband tussen de vijf gemeenten op onder meer het gebied van iet, sociale zaken en personeel en organisatie. Toch wil de partij van het het college (in ca- su burgemeester René Verhulst, die de samenwerking voorzit) we ten wat daar de reden van is. Bor sele stapte eerder dit jaar uit de re geling, omdat de voordelen van de samenwerking wat betreft die ge meente niet duidelijk zouden zijn. De WD vraagt zich nu af of er in de originele plannen en voorstel len om te komen tot de GR de Be velanden iets gewijzigd is wat voor de gemeente Borsele aanleiding is om toch weer deel te nemen. Ook heeft de fractie de indruk dat er nogmaals gekeken gaat worden naar de meerwaarde van samen werken, terwijl dit in eerder sta dium al is gebeurd is. Tot slot wil de partij weten welke kosten er in middels gemoeid zijn met het af- en weer aanhaken van Borsele en hoeveel tijd dat heeft: gekost. - 3 SPIJKERHARD DE BESTE! Mehmet en zijn ex-vrouw Filiz hebben een roerige pe riode achter de rug. Ze wer den door de politie als ge vaarlijke ouders gezien. Hun dochter was verliefd gewor den op een niet-islamitische jongen en eerwraak zou op de loer hebben gelegen, door Raymond de Frel Wat lacht ze mooi, hè. En wat kijkt ze blij. „Ze heeft ook zo'n goed karakter, het is zo'n lief meisje", zegt Meh met (55) als hij naar een grote foto van zijn dochter kijkt. Het portret hangt in de kamer van zijn ex-vrouw Filiz (48). De twee zijn al twaalf jaar gescheiden, maar hebben nog goed contact met elkaar. „Dat is maar weer eens het bewijs dat eerwraak heus niet in alle Turkse families vanzelfspre kend is", zegt Filiz. Eerwraak... Ze kunnen het woord haast niet meer horen. Ze zijn maar wat blij dat een roerige perio de achter de rug is, een periode waarin ze door politie en justitie als 'gevaarlijke ouders' voor hun dochter werden gezien. Die veronderstelling kunnen ze overigens zelf deels wel verklaren. Al was het alleen al omdat Meh met in het verleden met politie en justitie in aanraking kwam. Maar die tijd was passé, Mehmet had tot 2009 al twaalf jaar niets meer ge daan dat niet door de beugel kon. Op een decemberdag in 2009 vond zijn ex-vrouw op de trap een briefje van hun toen negentienjari ge dochter. Ze was vertrokken en zou ook niet meer terugkomen. Hoofdreden? De liefde. Het meisje had haar hart verloren aan een jon gen, die niet islamitisch was. Een dag eerder vond Filiz de eer ste aanwijzingen voor die liefde; een ingepakte foto van haar doch ter en een T-shirt voor een man. „Mijn vraag om opheldering ont aardde in verwijten over en weer. Eerlijk is eerlijk, wij hadden liever gezien dat ze een jongen had ge vonden uit onze eigen cultuur", vertelt Filiz. Meteen na haar verdwijning licht te Filiz haar ex-man Mehmet en de politie in. „Die kon niet veel voor ons doen, omdat ze meerder jarig was. Wij waren doodonge rust. Loverboys, geweld... Er schiet van alles door je hoofd." Na een aantal dagen had de politie haar in het vizier; ze zat ergens in het land in een opvanghuis. Filiz: „Wij mochten niet weten waar, want ze waren bang voor eer wraak. Dat had vast te maken met het verleden van Mehmet. Ze wa ren bang dat ik haar zou ontvoe ren of dat Mehmet haar iets zou aandoen. Zij mocht geen contact met ons hebben, maar na een tijd je liet ze toch van zich horen. Sindsdien wisten we dat zij.eigen- lijk niet met ons mocht praten, omdat haar verteld was dat haar vader een pistool zou hebben klaarliggen. Ze ging vanwege die 'dreiging' van het ene opvanghuis naar het andere, helemaal tot in Friesland. Daar woont ze nu nog." Mehmet en Filiz werden bewust onwetend gehouden door politie en justitie, zeggen ze. Hun dochter beaamt dat. „Ik mocht geen con tact zoeken, maar deed het op een gegeven moment toch. Ik heb mij nooit bedreigd gevoeld. Ik ben weggegaan van huis, omdat mijn ouders en ik van gedachten ver schilden. Maar het staat allang niet meer tussen ons in, ik heb dage lijks goed contact met mijn vader en moeder." Vier maanden nadat hun dochter met een koffer was vertrokken, moesten Mehmet en Filiz op het politiebu reau komen. Mehmet, in gebrekkig Nederlands: „Daar werd ons ver teld dat ze voor een leven met haar vriend had gekozen. Tijdens dat gesprek ben ik gearresteerd. Zij verstonden dat 'ik haar zou zoe ken en dood maken', maar dat zei ik helemaal niet. Ik bedoelde 'jul lie denken dat ik haar ga dood ma ken, maar dat zou ik nooit doen.' Ze is mijn dochter, ik hou zielsveel van haar. Ik vond dat ze geen goe de beslissing had genomen, daar wilde ik over praten." Filiz vermoedt dat justitie extra alert was, omdat in dezelfde perio de in Zierikzee een man zijn doch ter, zoon en zichzelf uit eerwraak van het leven beroofde. Filiz: „Eer wraak komt voor in onze cultuur, maar je kunt niet iedereen over een kam scheren. Bij ons komt die gedachte helemaal niet op." Ook Mehmets advocaat Eduard Smit denkt dat de zaak in Zierik zee nadelig is geweest voor Filiz, Mehmet en hun dochter. „Zij zijn volledig van elkaar afgeschermd, waardoor er juist een grotere kans was op misverstanden. Ik denk dat justitie daar door deze zaak wel van heeft geleerd. De familie on dervindt er tot de dag van vandaag hinder van. In sociaal opzicht, maar ook financieel. De man van hun dochter moest bijvoorbeeld zijn baan in Terneuzen opzeggen om naar het noorden van het land te verkassen. Dat soort dingen heb ben veel geld gekost. Zij hebben in deze hele kwestie geen cent ver goed gezien." Mehmet werd voor het ver meende dreigement ver- j oordeeld tot acht maan den cel, waarvan vier voorwaarde lijk. Filiz: „Toen Mehmet weer vrij was, kregen we bezoek van justitie uit Leeuwarden. Zij wilden weten wat voor mensen wij waren. Ze vonden het daarna kennelijk nog te gevaarlijk voor een bezoek van onze dochter. Misschien wel om dat Mehmet wat nors praat, dat hebben ze misschien als dreigend ervaren. Maar onze dochter wilde zelf heel graag weer langskomen. Uiteindelijk mocht ze dat, onder begeleiding van politie. Ze kreeg een kastje met een alarmknop mee. Een halfuur nadat ze bij mij binnen was, stond de politie al op de stoep voor een controle." Mehmets proeftijd van twee jaar zit er net op. En dus is er weer een last van hun schouders afgevallen; Mehmet en Filiz zijn weer een stapje dichterbij hun 'normale le ven'. Ook al heeft alle ellende hun dochter helemaal naar Friesland 80 showroom badkamers - 2.000m2 magazijnvoorraad Duscholux, Sanijura, Hoesch, Dansani, Dorenbracht, Grohe en andere topmerken DIRECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR Douchewanden, (bubbel)baden, stoomkabines, kranen, douchebakken, meubels, douchepanelen etc Diverse inbouwkeuken apparatuur o.a. Miele, Siemens 7 DAGEN IN DE WEEK TOT DE VOORRAAD STREKT van 11.00 tot 18.00 uur Riethil 20, 4825 AP Breda Bel voor een afspraak of meer info: 076-2600063 06 - 28448040 GOES - Bij de Bethelkerk aan de Beatrixlaan in Goes is vandaag, za terdag, een winterfair ussen 11.00 en 16.00 uur. Er zijn diverse work shops in het maken van schelpen- kransen, Zeeuwse knoopketingen en schilderijtjes van deegwaren. Kinderen kunnen oesterschelpen en cupcakes versieren. 1 3T/M 16 DECEMBER '°ro wbuwst?v' ka^-veUiointey^air- nl door Rob Paardekam STAVENISSE - Kapitein Marcel van Eenennaam van het schip Nova Cura uit Stavenisse dient geen claim in bij visverwerker Foppen uit Harderwijk, ook al zijn hij en een aantal bemanningsleden erg ziek geworden na het eten van be smette zalm. Dat stelt hij in een brief die is ge publiceerd door Omroep Tholen. Foppen is de visverwerker die on langs negatief in het nieuws kwam vanwege het leveren van met sal monella besmette zalm. Dat lever de veel ziektegevallen en zelfs een paar sterfgevallen op. Vier bemanningsleden van Nova Cura werden afgelopen week ziek, nadat ze zalm van Foppen uit de diepvries hadden gegeten. Vermoe delijk kwam deze nog uit de be smette partij. Kapitein Van Een- nennaam was zelf ook de pineut. „Dat was me een dagje wel", twit- terde hij woensdag. „Ik ben zelden zo ziek geweest." Inmiddels gaat het met iedereen weer goed. Van Eenennaam pie kert er niet over om een claim in te dienen bij Foppen. Hij vindt al le ophef leedvermaak richting dat bedrijf. Hij vindt dat hij zelf beter had moeten opletten. „Had ik de pakjes maar moeten weggooien." KERSTDINER IN EEN SFEERVOL AUTHENTIEK RESTAURANT Het kerstmenu bestaat uit: - Een amuse van krab en garnalen met een kreeftenmayonaise. - Een lamscarrétje gemarineerd in tijm en honing, op crème fraiche en veldsla met een rode port vinaigrette. - Sashimi van tonijn en zalm met oestersaus. - Eenspoom van limoncello-sorbetijs met prosecco en citroenschuim. - Getrancheerde ossenhaas met oosterse jus de Veau en gekarameli- seerde wintergroeten, op een puree van rode biet en knolselderij. - Gorgonzola-ijs met een warme chutney van bosbessen, vijgen en Calvados. - Panna cotta van scheef fruit. Kerstdiner- Voor meer informatie bel: 0113 - 216711 Of kijk op: www.hetlozevissertje.nl „reserveren ïevvenst Het Loze Vissertje Het Sas 11 4475 NA Wiihelminadorp www.hetlozevïssenje.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 106