Terughoudendheid van media Fleur schreef zelf winnend MADEIRA 4l bi n Opnieuw heeft een tiener het leven beëindigd wegens pesten. 'Wetenschappelijke studies hebben Mensen met suïcidegedachten kunnen door de berichtgeving em k0pieereffect aangetoond' de laatste stap zetten, maar verzwijgen is geen optie. KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cPm Ex-neuroloog Jansen Steur pleegde mogelijk lijkschennis vrijdag 14 december 2012 Mediasocioloog Peter Vasterman door Annemieke van Dongen In een gemiddelde week bero ven meer dan dertig mensen in Nederland zichzelf van het leven. Daar leest u meestal niets over in de krant. „Uit piëteit met de nabestaanden zijn media al tijd terughoudend omgegaan met individuele gevallen van zelfdo ding", zegt mediasocioloog Peter Vasterman van de Universiteit van Amsterdam. „Daar komt bij dat ze bang zijn voor 'besmettingsgevaar'. Berichten over zelfdoding kunnen mensen op het idee brengen om hetzelfde te doen." Toch berichten de media massaal over het meisje uit Staphorst dat dinsdag voor het oog van haar klas genootjes voor een trein sprong, waarschijnlijk omdat ze werd ge pest. Net als over Tim Ribberink, die begin november om diezelfde reden zelfdoding pleegde. Ook de zelfdoding van acteur Antonie Ka merling, ruim twee jaar geleden, werd breed uitgemeten op de voor pagina's van alle kranten. Er lijkt sprake van een trend, zegt Vasterman. „Zelfdoding komt uit de taboesfeer. Dat past in de alge menere cultuuromslag dat persoon lijk leed tegenwoordig breed wordt uitgemeten in de media. Denk aan het tv-programma Je zal het maar hebben, met reportages over jonge mensen met een aandoening. De ouders van Tim Ribberink zochten zelf de publiciteit, door zijn afscheidsbrief te publiceren in een rouwadvertentie in de krant. Tim schreef daarin dat hij zijn hele- leven was buitengesloten en ge pest. Ook de ouders van de 15-jari- ge scholiere uit Staphorst stapten zelf naar de lokale pers. Haar school gaf een persconferentie. Dat de media daar massaal op duiken, vindt Vasterman niet vreemd. „Als jonge mensen de dood in worden gedreven door pesters, is dat een maatschappelijk probleem. Media kiezen die invalshoek om over het nieuws te berichten." Daar komt volgens hem de druk van sociale media bij. „Op Twitter circuleren al snel veel details en geruchten. Dat maakt het voor kranten, radio- en tv-jounaals moeilijk het nieuws te negeren." Berichten over zelfdoding kunnen echter leiden tot copycat-gedrag. Het gaat te ver om te stellen dat be richtgeving erover automatisch tot meer suïcides leidt, zegt Vaster man. „Dat hangt af van veel facto ren. Maar diverse wetenschappelij ke studies hebben wel degelijk een kopieereffect aangetoond." Het Werther-effect, noemde een psycholoog dat fenomeen in de ja ren '70 al. Zo zouden eind achttien de eeuw veel jonge mannen het voorbeeld volgden van de suïcidale hoofdpersoon in het boek Het lij den van de jonge Werther van Goethe. In sommige landen werd dat boek daarom verboden. Nu komt kopieergedrag vooral voor nadat media herhaaldelijk over een bepaalde zelfdodingme thode (trein, springen, overdosis) hebben bericht, bewezen Oosten rijkse onderzoekers in 2010. Toch vindt GGZ Nederland dat me dia niet over zelfdoding hoeven te zwijgen. „Ik vind het juist goed dat de media aandacht besteden aan suïcide", zei GGZ-voorzitter Mar leen Barth in een discussie naar aanleiding van een mogelijk hoger zelfdodingscijfer onder jongeren in West-Friesland. „Mits dat zorgvul dig gebeurt; dus zonder details over de manier waarop de suïcide is gepleegd, en altijd met een ver wijzing naar laagdrempelige hulp. Dan kan media-aandacht zelfs pre ventief werken." STAPHORST - De ouders van de 15-jarige Fleur uit Staphorst die zelfmoord pleegde, lichten vanmid dag toe waarom hun dochter tot deze dramatische stap is gekomen. Er is een afscheidsbrief waarin naar pesterijen zou zijn verwezen en waarin ze ook namen zou heb ben genoemd van de ergste treite raars. Wrang genoeg werd Fleur twee jaar geleden met een gedicht over pesten de 'dichteres van het jaar' bij de onderbouw van Meppe- ler scholen, toen ze in een volge pakte schouwburg de volgende tekst voordroeg over haar lagere schooltijd: „Op mijn vorige school ben ik erg gepest. Ik was anders dan de andere, anders dan de rest. Ik weet niet waarom, het begon als een spel. Het hep uit de hand en eindigde voor mij in een hel. Het ging drie jaar door, en niet al leen schelden, wat ik ook elke dag Nergens voordeliger! Fly-drive Madeira 8 t/m 22 dagen o.b.v. logies Vertrek: van 27/12/12 t/m 28/3/13 4-sterren hotel direct aan zee en op ca. 400 m van het centrum van Paul do Mar tips: bezoek Santana, Porto da Cruz, Camara de Lobos en Ribeira Brava incl. vliegreis, taxen, verblijf en huurauto Zonvakantie Funchal 8 t/m 22 dagen incl. ontbijt Vertrek: van 27/12/12 t/m 24/10/13 4-sterren hotel met unieke ligging beschikt o.a. over 2 restaurants, een verwarmd buitenzwembad op het dak en heeft uitzicht op de baai incl. vliegreis, taxen, transfers en verblijf Zonvakantie Santa Cruz 8 t/m 22 dagen incl. ontbijt Vertrek: van 27/12/12 t/m 24/10/13 luxe hotel direct aan zee beschikt o.a. over 2 restaurants, 3 bars en een luxe wellnesscenter met een binnenzwembad incl. vliegreis, taxen, transfers en verblijf ww.kras.nl/31105 Fly-drive Madeira 8 dagen inclusief ontbijt Vertrek: van 3/1/13 t/m 21/3/13 tips: bezoek de 'Madeira-huisjes' in Santana, de hoogvlakte van Paul de Serra en de natuurlijke baden van Porto Moniz inclusief vliegreis, taxen, huurauto, verblijf in 3- en 4-sterren hotels en ontbijt .kras.nl/74719 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persqon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. HENGELO - De omstreden ex-neuro loog Jansen Steur heeft mogelijk zonder toestemming obducties (verwijderen van organen voor on derzoek) gedaan. Letselschade-expert Yme Drost zegt dat het er alle schijn van heeft 'dat de ex-arts zich schuldig heeft gemaakt aan lijkschennis in opti ma forma'. Jansen Steur verliet eind 2003 ge dwongen het ziekenhuis vanwege medicijnverslaving. Later bleek hij bij veel patiënten foute diagnoses had gesteld. Recent kwam aan het licht dat hij mogelijk onnodige her senoperaties liet doen. Advocaat Drost wil nu dat het Medisch Spec trum Twente (MTS) ook nader on derzoek doet naar obducties. Het MST zegt zijn verzoek in behande ling te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4