Poetin haalt uit naar oppositie Tegen Assad, 8l KRA5.NL Premier Kris Peeters: 'Vlaanderen in een Brede erkenning Syrische oppositie De verenigde oppositie in Syrië wordt nu door veel landen erkend, maar de militaire tak is een allegaartje. donderdag 13 december 2012 Kremlin 'intimideert' tegenstanders De Russische president Poetin maakte gisteren in zijn jaarlijk se toespraak tot de natie poli tieke tegenstanders zwart. Ook beloofde hij Russen aan te moedigen meer kinderen te krijgen en traditionele institu ten meer te steunen. MOSKOU - De Russische president Vladimir Poetin heeft gisteren fel uitgehaald naar zijn politieke te genstanders die financiële steun krijgen uit het buitenland. Hij zei dat Rusland geen democratie zal toestaan die van buitenaf wordt opgelegd. „Degenen die geld uit het buitenland ontvangen en bui tenlandse belangen dienen zou den niet moeten deelnemen aan de Russische politiek", aldus de Russische president. Poetin hield zijn jaarlijkse toe spraak tot de natie en greep de ge legenheid aan om zijn politieke op ponenten zwart te maken. Hij zei dat mensen die geld uit het buitenland ontvangen voor hun politieke activiteiten geen politi cus kunnen zijn in de Russische Federatie. Een van de wetten die het door het Kremlin gecontroleerde parle ment goedkeurde, eist van niet-gouvernementele organisaties die geld aannemen van buitenland se geldschieters en zich met politie ke activiteiten bezighouden dat zij zich registreren als 'buitenlandse agenten'. Volgens de organisaties probeert het Kremlin hen daar mee te intimideren en hun geloof waardigheid tegenover de Russi sche bevolking te vernietigen, om dat de term 'agent' in Rusland ge lijkstaat aan spion. Tegelijkertijd kondigde Poetin aan bepaalde politieke hervormingen door te willen voeren. Zo over weegt hij de mogelijkheid voor partijloze politici zichzelf verkies baar te stellen. Poetin wil er ook voor zorgen dat alle politieke par tijen evenveel media-aandacht krij gen. In de toespraak, die vooral over so ciale kwesties ging, beloofde Poe tin onder meer gezinnen te zullen aanmoedigen meer kinderen te krijgen en om 25 miljoen nieuwe banen te creëren. Hij beloofde ook de 'instituties te steunen die tradi tionele spirituele waarden verte genwoordigen', een teken van nog meer staatssteun aan de Rus- sisch-orthodoxe kerk. In augustus werden twee leden van de punk band Pussy Riot veroordeeld tot twee jaar strafkamp voor het zin gen van een protestlied in de be langrijkste kathedraal van Moskou. Poetin zei dat Rusland zijn eigen visie op democratie zou volgen en normen die van buiten worden op gelegd zal negeren. Poetin zei gisteren ook dat het le ger sterker moet worden om de on afhankelijkheid en de veiligheid van Rusland te kunnen waarbor gen. Het land moet zijn 'nationale en spirituele identiteit' bewaken, aldus de president. Het is een jaar geleden dat de Rus sische oppositie begon met massa le straatprotesten tegen het be wind van Poetin. In maart won hij de verkiezingen, zijn ambtster mijn verloopt in 2018. Uitsluitend geldig op do. 13 DECEMBER 2/3 dgn Oh oh DEN HAAG Elders 56 INCLUSIEF verblijf in een 4-sterren hotel in de duinen i/ ontbijtbuffet 1 x koffie met iets lekkers 1 x warme chocolademelk met speculaas Zie: www.kras.nl waarom zou je meer betalen 3 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 löcpm Prijzen zijn p.p.. tenzij anden vermeld. Pri/zen zijn exclusie! rescrveringskosten. WaSSesmseSSgBBBSBmm door Koen Verhelst NIJMEGEN - In het buitenland heeft hij alle mogelijke titels gekregen: president van Vlaanderen, presi dent van België, president van Bel gië én Vlaanderen, zegt de minis ter-president van de Vlaamse rege ring Kris Peeters (50). Als vertegenwoordiger van de deel staat Vlaanderen reist hij de hele wereld over. De verwarring over zijn positie deert hem niet echt „De kleur van de kat interesseert mij niet, als hij maar muizen vangt." Met andere woorden: zo lang Vlaamse bedrijven zaken kunnen doen in het buitenland, prima. Peeters is overtuigd van de nood zaak van 'multi-level governance, oftewel 'meerlagig bestuur' waar bij bestuurslagen van gemeente tot Europese Unie zodanig met el kaar vervlochten zijn dat ze bijna naast elkaar lijken te staan. België is een land met zes regerin- gen, zes parlementen en zes pre- miersposten. Peeters leidt de grootste (6,2 mil joen inwoners) en de productief ste deelstaat (82 procent van de Belgische export komt uit Vlaande ren). Die vertegenwoordigt hij uit gebreid in het buitenland, zoals de ze week in Nijmegen om de vijfde Vanhestelezing uit te spreken. U werkt in uw regering samen met de nationalistische N-VA. U bent ook eurofiel. Hoe gaat dat samen? „In België is geen discussie over de EU zoals die er in Nederland is. Ze ker niet zoals die in de laatste ver kiezingen in Nederland. Ook de N-VA is pro-Europa. Wat hen be treft is er Vlaanderen en Europa, en daartussen niets. Voor de duide lijkheid: ik ben niet voor een onaf hankelijk Vlaanderen. Wel moet het zwaartepunt bij de deelstaten liggen, ook in Nederland. Tegelij kertijd moeten we Europa sterk maken. Want met 6,2 miljoen mensen redden we het niet in ons eentje." Hoe ziet dat er dan uit? „Europa moet zich bezig houden met milieu en andere grote, grens overschrijdende onderwerpen. Het probleem met fijnstof kun je MARRAKECH - Meer dan honderd landen hebben gisteren de nieuwe coalitie van de oppositie in Syrië erkend. Volgens de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Lau rent Fabius wordt het hierdoor makkelijker voor landen om huma nitaire hulp te bieden en even tueel zelfs militaire steun te verle nen. De vorming van de Syrische Natio nale Coalitie voor Oppositionele en Revolutionaire Krachten lijkt voor de internationale gemeen schap de aanleiding te zijn om zich uitdrukkelijker in het conflict te mengen. De voorganger van de coalitie, de Syrische Nationale Raad, werd bekritiseerd omdat de ze niet representatief en niet goed georganiseerd zou zijn. Westerse landen zijn huiverig om wapens naar Syrië te sturen, mede door de ervaringen in Libië vorig jaar. Daar koos het Westen uit drukkelijk de kant van de rebellen en inmiddels zijn tientallen gewa pende bewegingen actiefin Libië. Enkele uren voor de conferentie begon, zei de Amerikaanse presi dent Barack Obama dat de nieuwe coalitie de 'legitieme vertegen woordiger' is van het Syrische volk. Eerder deze week besloten de VS een van de groepen die te gen de Syrische regering strijden, Jabhat Nusra, té bestempelen als een terreurorganisatie. Deze stap werd niet door alle aanwezigen in Marokko verwelkomd. Een aantal Arabische landen heeft kritiek geuit, en de leider van de coalitie zei dat het lastig is een groep die een belangrijke bijdrage levert aan de strijd af te schilderen als een ter reurbeweging. België, Nederland en Luxemburg zeiden gisteren dat de coaütie een officiële vertegen woordiger naar de Benelux mag sturen. De Syrische revolte begon als een volksopstand tegen het regiem van president As sad. Naast het Vrije Syrische Leger strijden nu ook een tiental religieuze groepen. door Bob van Huët De politieke oppositie te gen het Syrische re giem heeft nu interna tionale erkenning gekre gen. In het veld is het gewapende verzet een grillig allegaartje. Het Vrije Syrische Leger (FSA) vormt de kern van de rebellenstrijd- macht en is de gewapende arm van Syrische Nationale Coalitie voor Oppositionele en Revolutio naire Krachten. Onder leiding van kolonel Reyad Musa Al Asaad vechten overgelo pen officieren en militairen uit het reguliere Syrische leger. Daarbij burgers die de wapens hebben op genomen. Het FSA omschrijft zich op de eigen site als 'een leger voor allen wiens enige bestaansreden het is Syrië en de Syriërs te verde digen en te beschermen'. Daarnaast hebben in Syrië nog een 13-tal islamitische groepen de wapens opgenomen tegen Assad. Religieuze identiteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8